Maláčová šlápla do vosího hnízda

Solidarita, toť u nás sprosté slovo a náš kapitalismus si rozvracet nedáme, tak nějak by se daly parafrázovat reakce na návrh ministryně Maláčové.

Ministryně práce a sociálních věcí nám včera představila dlouho očekávaný návrh na zásadní změnu důchodového systému a se zlou se potázala. Jako vosy se na ní vrhli pravicoví politici i neideologičtí politici z hnutí ANO, kteří označili její návrhy za nefinancovatelné, a ve variantě jedna za příliš solidární. Pravda, je zřejmé, že reforma by si vyžádala dodatečné zdroje, ovšem pokud chceme reformu, která nepošle ty méně úspěšné po jejich celoživotní práci někam pod most, tedy přesněji, pokud je neučiní závislé na sociálních dávkách, tak se holt ty zdroje budou muset najít. Je úsměvné, že ti samí politici, komentátoři i diskutující třeba pod zdejšími blogy, kteří tak tihnou k západním demokraciím se ušklíbají solidaritě, která patří k základům západní politické kultury.

Včera publikovala na zdejším blogu paní Vladimíra Bošková článek – Důchodová reforma? Nevymýšlejme již objevenou Ameriku,[1] ve kterém čtenáře seznámila s úspěšnými solidárními důchodovými systémy ve Švýcarsku Rakousku a Německu. V těchto zemích garantuje důchodový systém důchodcům nejen nějaké minimum, ale částku, která jim umožňuje i důstojný život (v Rakousku 80% jejich původních příjmů). Jak uvádí paní Bošková i ministryně Maláčová, tak penze nejdou jen ze sociálního pojištění, ale i z daňových příjmů státu, které na západ od našich hranic tvoří až 50% peněz, na niž důchodový systém stojí[2].

 Ministryně financí Schillerová odhadla nutné dodatečné příjmy k ufinancování návrhu Maláčové na 300 mld. korun ročně, ale podle diskuse ze včerejšího pořadu ČT – Události a komentáře je toto číslo nadnesené. Paní Schillerová také straší, že by bylo nutno razantně zvýšit DPH, tedy daň, která dopadá na všechny, ale paní Maláčová naznačuje, že existují i jiné cesty, což lze vyčíst i s článku paní Boškové. Pravice i ANO deklaruje, že cestou zvyšování daní nepůjde, ale co nám pak zbývá? Kalousko – Nečasova reforma postavena na inviduálním spoření, která tak nějak naznačuje, že vždyť je to přece tak normální, že nějaká bezejmenná uklízečka, která poctivě leštila celý život panu šéfovi hajzlík, skončí nakonec někde v chudobinci, protože holt neodevzdávala do systému totéž co pán šéf.

Návrh Maláčové se blíží systémům, které známe ze Západní Evropy, a je asi poněkud předčasné posílat jej ihned k ledu. Reforma Maláčové by si zajisté vyžádala i rozsáhlou reformu daňového systému, což je výzva pro ty, kteří to s modernizací naší ekonomiky a státní správy nemyslí jen deklarativně, ale opravdu vážně a zodpovědně. Levice, Piráti a snad i Starostové a část hnutí ANO, by se měli tohoto úkolu chopit a tak potvrdit, že evropské hodnoty, ke kterým patří i solidarita, jim nejsou dobré jen když jim to vyhovuje, ale že za nimi opravdu stojí.

Zdroj: Právo 11. 1. 2020

 

[1] https://boskova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=741983

[2] U nás okolo 20%

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Aleš Merta | sobota 11.1.2020 14:47 | karma článku: 38,38 | přečteno: 9480x