Kolik nás může stát Babišova návštěva Bílého domu

Kdo si myslí, že k pozvání na státní návštěvu USA stačí mít jen dobré vztahy s Washingtonem je pěkný naiva.

V Bílém domě si americký prezident dává s pravidla schůzky jen s významnými světovými státníky, či státníky se zemí, které Spojené státy momentálně potřebují a až poté vyčlení americký prezident nějaký čas pro politiky, ze zemí spřátelených, které bohužel nedisponují vojenskou, nebo ekonomickou silou, neleží v geograficky strategických regionech, či neoplývají přírodním bohatstvím. Není žádným tajemstvím, že hřát se v odlesku slávy amerického prezidenta Trumpa, se již od jeho zvolení, pokoušel náš pán prezident Zeman, který již údajně měl příslib možnosti pokochat se krásou Oválné pracovny, ale pak nějak došlo k obratu a brány sídla amerických prezidentů mu zůstaly zapovězeny. Obvykle se traduje, že za jeho upadnutí do nemilosti může jeho vstřícný vztah k Rusům a Číňanům, ale to je jen část pravdy.

Pamětníci si jistě vzpomenou, že média v době plánování jeho návštěvy vypustily zprávu, že u příležitosti návštěvy má být podepsána smlouva o koupi amerických víceúčelových vrtulníků, které měly nahradit dosluhující ruské vrtulníky Mi – 24. Bohužel však nastal zádrhel, že se Češi, po zkušenostech z několika podivných armádních nákupů, rozhodli, že na nákup vrtulníků vypíší veřejnou soutěž a bylo po nákupech i po státní návštěvě. Vrtulníky nabídl italský koncern Leonardo - typ AW – 139M (cena dvanácti kusů 6,5 mld.) a americká společnost Bell Helicopter - typ UH – 1Y Venom (cena dvanácti kusů 12,5 mld.). Rozhodování se však vleklo, údajně z důvodů nespokojeností české strany s dodržením specifikace, ale ve skutečnosti byly tyto průtahy povahy spíše politické. V dubnu 2018 oznámila tehdejší ministryně obrany Karla Šlechtová, že veřejná soutěž se konat nebude a že budou osloveny nejméně tři zájemci schopni tuto techniku, vyhovující představám našich vojáků, nabídnout a posléze dodat. Z těchto nabídek měl být vybrán jeden stroj a s jeho výrobcem pak podepsána přímá smlouva.

Nějaký čas bylo ticho po pěšině, až nějak před měsícem unikla do médií informace, že se do USA vydala expertní komise ministerstva obrany, která měla prostudovat novou nabídku americké strany, jež nyní AČR nabídla dodání vrtulníků UH – 60M Black Hawk. Není tedy náhodou, že pozvání našeho premiéra se objevilo právě v době, kdy se přípravy kontraktu asi pravděpodobně dokončují. Zapomenuty jsou řeči o oslovení několika výrobců, přišla nabídka, která se nedá odmítnout. Všichni zasvěcení dobře vědí, že přátelství se Spojenými státy není zadarmo. Nedávno to jasně deklaroval americký prezident Trump, když poměrně drsně upozornil své partnery v NATO, že v rámci navyšování svých vojenských rozpočtů by neměli zapomínat na nákupy amerických zbraní. Eufemismus pro takovou výzvu je posilování transatlantických vazeb, přeloženo do obyčejného jazyka to však znamená, že za naše přátelství, za případnou ochranu, či jen pozvání do Bílého domu je potřeba zaplatit. Italové nabídli své vrtulníky za cenu asi 0,5 mld. za kus, Slováci nedávno nakupovali vrtulníky Black Hawk asi za 0,7 mld. za kus. Při koupi dvanácti vrtulníků je rozdíl 2,4 mld. což bude pravděpodobně cena večeře v Bílém domě. Dobrou chuť pane premiére.   

Autor: Aleš Merta | čtvrtek 21.2.2019 12:15 | karma článku: 40,25 | přečteno: 4209x