Energošmejdi

Třináct let tady slušně vydělávali, a dokud to šlo, slovenský trh dojili. Teď najednou zjistili, že by byli jeden rok ve ztrátě, tak to rovnou zabalili. Když viděli, že nebudou vydělávat, na zákazníky se vykašlali. Toto je hnusná

 tvář podnikání.

Toto jsou slova ministra hospodářství Slovenska Richarda Sulíka na adresu majitelů Slovakia Energy, dceřiné firmy Bohemia Energy, která následně ukončila činnost i u nás. Andrej Babiš označil praktiky firmy za klamavé a připomněl, že firma dostala od ERÚ několik pokut, jednu například za to, že firma dávala zákazníkům mylné informace o konci smlouvy na dobu neurčitou, a tím blokovala jejich odchod ke konkurenci. Pokuta činila 110 tisíc, což muselo majitele firmy jistě strašně vyděsit a odradit je od dalších pokusů jak tahat své zákazníky za fusekli. No a tak nám firma dál pěkně prosperovala a pán majitel se uhnízdil mezi našimi miliardáři. Všeho ale jenom do času, pan majitel se poněkud přepočítal, když vsadil na strategii nakupovat energie na poslední chvíli za levný peníz a když teď ceny rostou raketovým tempem, tak nechtěl hradit ztráty, které mu vznikaly. No, hradit ztráty z vlastní kapsy se jistě nikomu nechce, ale solidní firma si vytváří rezervy, aby případné ztráty, alespoň dočasně, pokryla. Majitel firmy Jiří Písařík ovšem zvolil taktiku - nahrabej si a zmiz a nějaké závazky vůči zákazníkům jsou mu šum a fuk. Prostě pan podnikatel jak má být.

Pravda, dnešní vývoj cen asi málokdo předpokládal, ale není to otázka posledních dnů, ani týdnů, jisté indicie, že ceny energií porostou, se dají vystopovat i v delším časovém horizontu. Reklama na Bohemii Energy běžela, ale vesele dál, náznaky, nenáznaky. Přitom se dávno vědělo, že útlum výroby elektřiny spalováním uhlí není dnes možno kompenzovat výrobou elektřiny z obnovitelných zdrojů a že po plynu, jehož spalováním v elektrárnách se dosud výpadky kompenzovaly, začíná být poptávka, kterou nestíhají jeho producenti pokrýt. Čína např. začala dovážet čtyřnásobek zkapalněného plynu z USA a na Evropu zůstává jen zlomek americké produkce. Také Katar se orientuje na asijské trhy a tak Evropě, s poloprázdnými plynovými zásobníky, zbývá jen zatracované Rusko a málem nedostavěný plynovod Nord stream II.  To, že ceny elektřiny a plynu tedy rostou je pochopitelné, ale pochopitelné není to, že se na této vlně vezou i jiní šíbři, čímž myslím producenty a distributory jiných paliv např. dřeva, či uhlí, jejichž ceny také raketově rostou. Sám jsem ještě před měsícem platil za metrák hnědého uhlí 370 korun, které dnes stojí 420, což je pěkný cenový skok, který ale nemá žádné logické opodstatnění. Holt tito vydřiduši vědí, že lidé něčím topit musí a tak proč si nepřihrát také svou polívčičku. V mediích jsem slyšel názor odborníků, kteří nabádali lidi, aby dnes neuzavírali smlouvy s fixací ceny, protože prý ceny klesnou. No nevím, nahoru ceny většinou vyskočí bleskově, ale opačným směrem to jde velice ztuha.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Aleš Merta | sobota 16.10.2021 19:49 | karma článku: 30,62 | přečteno: 1174x