Čeští piráti na vlnách liberalismu

Minulý týden vypluli čeští Piráti, tedy spíše vyjeli, ke zteči hradeb poslanecké sněmovny. Předvolební průzkumy jim dávají solidní šance, ale čeká je těžká konkurence, protože ve vodách ve kterých loví své voliče, je rybářů již ..

docela dost. Toto tvrzení se může zdát trochu paradoxní, protože Piráti o sobě tvrdí, že jsou stranou nového typu, stojící mimo tradiční pravo-levé politické spektrum a nepodléhající žádné ideologii. Podíváme-li se však do jejich volebního programu snadno zjistíme, že až tak moc inovativní nejsou a s klidem je můžeme zařadit do rodiny liberální pravice. Tomu to zařazení odpovídá i charakteristika jejich voliče, kterým jsou nejčastěji mladí lidé, pocházející z měst, vysokoškolsky vzdělaní, sebejistí, neobávající se o svou budoucnost a tedy tolerantní vůči imigraci. Tito lidé mají sice výhrady k fungování EU, ale chápají ji spíše jako nutné zlo, než nějakou zásadní hrozbu pro svou svobodu. Kdybychom takové lidi chtěli pojmenovat trochu pejorativně tak by jim příslušel, dnes tak módní, název „sluničkáři“. Ovšem není sluníčkář jako sluníčkář a existuje tedy rozdíl mezi levicově laděným příznivcem strany zelených a liberálem, cítícím se zpravidla pravicově.

 Tak jako není sluníčkář jako sluníčkář, tak není liberál jako liberál. V současné době se v politice vyprofilovali dva hlavní liberální proudy. Neoliberální, který je založen zejména na striktním odmítání zásahu státu do ekonomiky a který odpovědnost za zdraví, sociální zajištění apod. nechává v rukou každého občana a proud sociálně liberální, který naopak zodpovědnost státu za poskytování některých sociálních jistot považuje za přínosnou. Čeští Piráti se drží někde uprostřed mezi těmito proudy. Jejich ekonomický program, je i zásluhou poradce Vlastimila Tlustého, bývalého ekonomického experta ODS proslaveného i kauzou poslaneckých trafik, blízký k neoliberálnímu konceptu[1]. Ovšem v jiných oblastech pirátského programu lze však nalézt i sociální aspekty a řešení problémů stylem blízkým spíše k levici. Tento mix liberálních konceptů může být pro českého voliče, orientovaného spíše středo-pravě, docela přitažlivý a jsem zvědavý, kolik lidí v říjnu osloví.

Piráti vyrazili na cestu do sněmovny starým vězeňským autobusem pomalovaným karikaturami stávajících i minulých politiků, kteří by si za své kauzy, podle pirátů, zasloužili v takovém autobuse sedět. Můžeme zde nalézt Davida Rátha s milióny v krabici, Bohuslava Sobotku s privatizací OKD, Andreje Babiše a jeho Čapí hnízdo, Kalouska s nákupem nepoužitelných padáků a podporou hazardu a konečně ODS zde zastupuje Janička Nečasová, řídící naše tajné služby. Tyto hříchy standartních stran a Hnutí ANO jsou sice obecně známé, ale Pirátům mohou přinést body humorným pojetím jejich prezentace. Pravicový volič bude zřejmě při svém rozhodování, komu hodí svůj hlas, klást spíše důraz na kvalitu programu Pirátů, než v důvěru k jejím lídrům, protože co se týče osobností z této strany, tak ty zůstávají stále ještě spíše v anonymitě. Koncept liberální strany, založené na principech osobní svobody jednotlivce, zde již v minulosti prosazovala Unie svobody a Bursíkovi zelení, kteří s ním, po slibných začátcích, ovšem pohořeli. Nyní se k liberalismu hlásí TOP 09, ale od ní je to spíše pragmatická snaha okupovat část voličského spektra, než opravdová touha prosazovat liberální témata. Kalousek bojující za svobodu Tibetu je karikaturou, kdežto Ivana Bartoše s cigaretkou marihuany, kterou hodlají Piráti legalizovat, si dokáže představit asi každý.

Piráti obohatili liberální koncept o snahu propojit ho s prosazováním nových technologií, což uvítala značná část mladší populace. Sympatické také je, že se nenechali „koupit“ od některého zástupce majetkové oligarchie, která si začala parcelovat naší politiku[2]. Spolupráce s Tlustým sice naznačovala, že se zde tvoří nějaké „béčko“ ODS, ale to se nepotvrdilo. Piráti naposledy odmítli hrát koně Karla Janečka a nezařadili se tak po bok stran, které mají svého donátora přímo v čele, či stojícího někde v pozadí. Jak již jsem uvedl v perexu, tak Piráti mají dobře našlápnuto na vstup do sněmovny, ale vyhráno ještě nemají. Mohou sice oslovit i část stávajících voličů ODS, kterým by nevadila tolerance Pirátů k migrantům a EU, část liberálů volících ANO, ČSSD a Zelené a hlavně voliče TOP 09, ale mladí voliči jsou nevyzpytatelní a je otázkou zda to bude stačit. To ovšem nemění nic na faktu, že býti Kalouskem tak mám značně orosené čelo, protože Piráti jsou konkurence, která mu nejspíše, dříve, či později, zláme vaz.

 

[1] Piráti plánují rovnou daň 47%, včetně odvodů na sociální a zdravotní pojištění, která by se měla každoročně snižovat. Zaměstnanec s průměrným platem by si měl polepšit o 7500 korun ročně a díru v rozpočtu by mimo jiné měla zalepit i daň z konopí, jež míní piráti legalizovat. Odborníci ovšem tvrdí, že plán pirátů by zlikvidoval státní důchody a každý by si musel na stáří spořit sám.

 

[2] ODS má svého Ivo Valentu, ODA Pavla Sehnala. Realisté Jiřího Horeckého, Jiřího Hynka a Marka Dospivu, lidovce při posledních volbách podporoval Luděk Sekyra a Starosty a nezávislé pak nyní podporuje Dalibor Dědek.

Autor: Aleš Merta | úterý 22.8.2017 13:23 | karma článku: 10,56 | přečteno: 687x
  • Další články autora

Aleš Merta

Děkuji ti Danuše

9.6.2024 v 23:12 | Karma: 34,00

Aleš Merta

Za terorismus nebude nikdo stíhán

2.5.2024 v 18:17 | Karma: 20,70