Pár rad pro dovolenou v Chorvatsku…

Pokud ještě teprve pojede, mohlo by se Vám pár rad hodit. Ušetří čas i peníze… Když už ne letos, třeba napřesrok.

Rada první je : Plaťte kartou, máte – li embosovanou Mastercard nebo VISA, bude to absolutně bez problémů. Jednak ušetříte na tom, že nezaplatíte bankovní poplatek za výměnu korun na cizí měnu a pak Vám banka počítá aktuální kurz „střed“ v okamžiku platby kartou. Pokud jste zvyklí si peníze na dovolenou měnit dopředu několik dní či týdnů a kurz koruny se stále nějak pohybuje, podle Murphyho zákonů bude nejlepší druhý den Vaší dovolené…

Kartou zaplatíte od trajektu, přes restauraci, větší obchod, po mýta na dálnicích. U dálnic navíc máte šanci projet mýtem daleko dříve, než ti, co platí hotově. Z vlastní zkušenosti v Chorvatsku, kde třeba u mýta v Zadaru byla čekací doba 45 minut na platbu v hotovosti a NULA minut na platbu kartou. Skutečnost předčila očekávání, neboť expresní platba probíhá tak, že do jednoho otvoru vložíte dálniční lístek a do druhého kartu. Za 1 vteřinu je hotovo, karta vyjede a závora se zvedá…

Platba na čerpacích stanicích už je samozřejmostí. Od pohonných hmot po občerstvení… Pokud chcete ušetřit za palivo ještě nějakou tu Kunu nebo Euro, tankujte mimo dálnici či hlavní tahy. Příklad za všechny : Natural 95 v Orebiči na poloostrově Pelješac na hlavním tahu – 8,93 Kuna za litr. Čerpací stanice INA v přístavu Trpanj na témže poloostrově – 8,13 Kuna za litr.  Platit kartou lze už absolutně všude i na nejzapadlejších čerpacích stanicích v Chorvatsku. Totéž na 100% platí o Rakousku, o rozdílech v cenách na hlavním tahu a mimo něj nemluvě.

Rada druhá : dálniční známky – pro Rakousko ji kupte v Rakousku. V Čechách stojí v Českém autoklubu  290 korun, v Rakousku dáte při platbě kartou asi 209 korun (podle mého bankovního výpisu). Dálniční známku pro Slovinsko si kupte – pokud po dálnici pojedete - hned při první příležitosti ve Slovinsku nebo ještě na území státu, ze kterého do Slovinska vjedete. Slovinští policisté a odstraněné směrové cedule, vedoucí mimo dálnice by Vás mohly nemile překvapit. Jestli chcete jet bez dálniční známky, riskujete pokutu od 150 do 400 Euro. Hlídky vybavené dalekohledy číhají a jsou nekompromisní. Naši němečtí přátelé na dálniční známku zapomněli a protože mají „lepší auto“ stálo je to 400 Euro + 15 Euro za známku.

Rada třetí. Pokud můžete, vyhněte se cestování v turnusových dnech. Pátek a sobota je ve znamení dlouhých zácp a karambolů. Pokud ale v tomto období jet musíte, je lepší jet mimo dálnici alespoň v místech,  kde jsou v Chorvatsku hlavní mýta.  Cesta po staré silnici z Karlovace přes Plitvice není nejrychlejší, ale je stále dobrá. Pokud Vám vadí dlouhá cesta, dá se najít velmi slušné přenocování právě podél staré cesty. Už podruhé jsme vyzkoušeli a byli maximálně spokojeni s ubytováním ve vile Vukinovic u obce Donji Cerovac, kousek před městečkem Slunj, cca 30 km před Plitvickými jezery. Za dobrých 100 Kuna na osobu (dítě za polovic) maximální komfort na přespání. Vše máte v apartmánu – lednice, WC, koupelna… Uvaříte si čaj, kávu, ohřejete jídlo a paní Milka Vás ráda pohostí dobrou slivovicí…

Rada čtvrtá : pokud jedete trajektem – nejdříve zajeďte do fronty čekajících a pak jděte kupovat lodní lístky. Jinak Vás předjedou domácí, kteří najedou klidně až na trajekt bez lístků a pak se pro ně vydají…

Rada pátá : pokud se zajímáte o život pod hladinou a rádi byste jej sledovali, kupte si brýle a šnorchl doma. Jestli máte ještě chuť všechno fotit, osvědčil se mi nejlevnější OLYMPUS TOUGH 3000. Nekupujte si ale fotoaparát jiné, než modré či zelené barvy. Ryby se ostatních barev celkem bojí. Podvodní pouzdro na Váš současný digitální aparát jsou takřka vyhozené peníze… Vyzbrojte se trpělivostí a pokud chcete vidět, co můžete pořídit – tady je odkaz na moje „úlovky“ : http://bigfamily.rajce.idnes.cz/

Rada šestá a poslední : netahejte si s sebou moc jídla, v Chorvatsku jsou asi nejdražší vajíčka a mléko. Ostatní pořídíte celkem dobře. Například cena pizzy se od loňska v naší oblíbené restauraci v přístavu nezměnila. Od 35 Kuna za velkou pizzu a pivo 0,5 litru za 10 Kuna… Porce zmrzliny tradičně za 5 Kuna, co je ale velmi stále drahé, je značkové pití jako Fanta, Cola… Dvoulitrovka Vás v přepočtu vyjde v obchodě i na sedmdesát korun jako nic.

Co dodat na závěr? Chorvaté si Čechů velmi cení. V letoviscích se česky domluvíte jako doma a na rozdíl od situace před deseti lety budete vítanými a váženými hosty. Nejenom proto, že letos nás má navštívit Chorvatsko přes milion Čechů, kteří tu svoje peníze utratí, ale i proto, že už jsme se v naprosté většině naučili chovat slušně.

P.S. Tak si přejme, aby nám to někdo nepokazil.

Autor: Aleš Baloun | čtvrtek 12.8.2010 7:00 | karma článku: 18,82 | přečteno: 3298x