Omyl pane Pehe, Zeman se chová jako ryzí kapitalista.

Nesouhlasím s komentářem pana Pehe o tom, že se Zeman chová stejně, jako kdysi normalizační režim. On se chová naprosto “západně a tržně“.

Když za bývalého režimu měl ten „hnusný, prohnilý západ“ v něčem navrch, snažili se na východě o dosažení stejného, ale socialistického výsledku. Soutěžilo se ve všech oblastech. Když někdo v bývalém východním bloku něco převratného vymyslel, zpravidla emigroval na západ, aby ze svého know-how měl něco víc, než jen státní vyznamenání a tajnou službu v patách, aby neohrozil východní blok prodáním svého vynálezu někam na západ. A západ se snažil a činil, aby takového úspěšného člověka ze socialistického marastu vytáhl a naplno využil jeho potenciál i vynálezy. Ovšem zřídka bylo slyšet, že onen Čech se stal pojmem a bohatým „zápaďákem“. Jeho myšlenek se chopil nějaký podnikatelský subjekt a ten pak těžil z uvedení vynálezů na trh.

Pokud vynálezce nebo obecněji „mozek“ zůstal doma, socialistický stát se postaral o to samé. Proč by měl z toho mít prospěch někdo jiný, než stát. Tedy jakási komunistická firma, ve které byli bohatí a mocní sdružení jako v nějakém golfovém klubu.  

I na demokratickém západě a v hlavně USA se vždy ti, co se podíleli na úspěchu nějakého politického kandidáta či rovnou prezidenta, dočkají sladké odměny v podobě blahosklonně kynoucí ruky, přednostně vybízející k aktivitě právě ty, kdo za úspěchem – zpravidla finančně – stojí. Chceš být senátorem v USA? Pak musíš jít se správnými lidmi a šířit jejich ideje. Ideální byly farmaceutické, zbrojařské a další lobby. Ty penězi nemusí šetřit a mají ty správné, „demokratické páky“.  

Zeman to jen na české podmínky trochu přehání. Ale jen díky tomu, že mu to vláda umožňuje. Kellner je „česká značka“, podnikající dnes hlavně na východě. Nestačilo mu přejít na Slovensku hranice. Jako lukrativní vidí Čínu. Potenciál pro jeho Home Credit je tam veliký. A Home Credit je vlastně český, když je Kellnerův. Proč jej nepochválit a pak se nesvézt domů soukromým tryskáčem? Žádný úplatek nějakými mrzkými hmotnými statky nebo penězi. Jen službička za službičku ve prospěch českého byznysu a České státu. Pardon – ono to vlastně bylo tak, že díky tomu mohl stihnout přijmout na hradě 33 osobností a sira Winstona a předat jim řády a vyznamenání. Nikdo nemusí vědět, že došla slivovice a rýže přestala chutnat. Tím opět dluží službičku Zeman Kellnerovi. 

Ostatně - vždyť farmaceutické koncerny pravidelně hostí české lékaře v luxusních destinacích celého světa s jediným cílem – prodat.  A Zeman jen „prodal“ Kellnera v Číně a za to si vezl zadek v luxusu domů. Takže to vlastně byla podpora podnikání v kapitalistickém a demokratickém duchu, který tu vnesl jeho předchůdce, co by klidně prodal i vlastní babičku, kdyby to šlo – Václav Klaus.

A poznámka o nějakém tom, se se bratříčkujeme s rudým bratrem v Číně a souhlasíme s jeho politikou? To jsme dělali vždycky a i za minulého režimu. Nesouhlasili jsme se západem ale celé roky jsme se snažili ho dohnat a předehnat. Holt jen k tomu bylo zapotřebí špionáže. Jen to nebývalo tak veřejné a viditelné, jako dnes. Ale to jen díky tomu, že tu nebyla demokracie.   

Neobhajuji tím Zemana a ani minulý či současný režim. Jen srovnávám. Ona každá mince má dvě strany. I ta Kellnerova. Účel jen světí prostředky.

Ostatně co je nějaký Český stát proti Číně? Je to jako jedno větší město proti zbytku Číny. Kdo asi tak může mluvit o tom, že má navrch? Zeman to pochopil po svém. Proč bychom si nemohli kousnout čínského koláče a jiní ano. V rámci velikosti nám stačí čínské drobky. Tedy Kellnerovi.

Ostatně – i Čína nás začala osobně přátelsky oťukávat. Byl tu její druhý nejvyšší muž a viděl naší skoro celou zemi. Který stát, v Číně mající své investice a spoléhající na čínský trh se stejnou návštěvou může pochlubit?  Nemluvě o tom, jak se vařila asi krev v žilách šéfů největší německé automobilky, když právě ten druhý nejvyšší muž Číny navštívil její malou dceřinou firmu a ne koncernové ústředí?  Co si o tom myslet?

Čínu asi jako země neohrozíme. Doma jsme si všechno, co šlo, už vytunelovali a „odklonili“ lidmi, jako Kožený, Mrázek, Krejčíř… Pár dalších miliardářů si také legálně dokázalo získat, co šlo. Zeman se chová přesně kapitalisticky. Má možnost a tak jí využije. Pro sebe. Jako správný kapitalista. Kdyby byl komunista, musel by všechno dělat pro svou stranu a její blaho. On stranu nemá. Má jen moc. A kdo má moc, může cokoliv.

P.S. Obzvlášť když psi kolem jen vrčí, ale nemají zuby na to kousnout nebo roztrhat.      

 

Autor: Aleš Baloun | sobota 1.11.2014 7:00 | karma článku: 22,07 | přečteno: 931x

Další články autora

Aleš Baloun

Získal jsem novou dovednost! Vypěstoval jsem si alergii na slovo „Udržitelnost“.

Původně tento pojem definoval, že se jedná o - cituji: „praktickou schopnost uspokojit základní potřeby dneška, bez kompromitování schopnosti budoucích generací uspokojit jejich základní potřeby a udržet jejich životní úroveň“.

24.9.2025 v 6:01 | Karma: 20,03 | Přečteno: 351x | Diskuse | Osobní

Aleš Baloun

Ptáte se: „Proč nová Covid omezení“? Odpověď je snadná.

Když přišel AIDS, začali se ho lidé bát. Byl to virus, co bral zdraví a životy. Pak s prvními léky a používáním ochrany se podařilo jeho rozmach přibrzdit...Stačí dodržovat opatření..

21.11.2020 v 8:01 | Karma: 26,67 | Přečteno: 932x | Diskuse | Osobní

Aleš Baloun

NÁM tady NIKDO nebude NIC zakazovat!

Stávající opatření proti šíření Covid-19 jej nezastaví a asi ani moc nepřibrzdí. Lidé totiž pravidla nedodržují schválně.

12.11.2020 v 7:01 | Karma: 35,38 | Přečteno: 1523x | Diskuse | Ostatní

Aleš Baloun

Ať žije Zdenda, bojovník za české nálevny!

Post ombudsmana spolku SLZA má nového, nečekaného kandidáta. A zcela jiných kvalit a navíc těžkého kalibru.

11.11.2020 v 19:01 | Karma: 25,48 | Přečteno: 948x | Diskuse | Osobní

Aleš Baloun

Tak jak? Zkoušíte dýchat penisem jako Houdová?

Asi opravdu mnozí zkouší dýchat penisem, jak guru Houdová doporučuje. Je taková věc opravdu možná? Vyzkoušela i její propagátorka a další? Nejspíš ano...

5.11.2020 v 12:01 | Karma: 22,62 | Přečteno: 1111x | Diskuse | Osobní

Nejčtenější

Neposlušné ryby a komické úlovky: tyto rybářské fotografie vás pobaví

Veronika Kolajová na řece Moravě
8. února 2026  9:36

Rybařina není jen o perfektních úlovcích a klidu u vody. Často dochází i na vtipné momenty, když se...

V metru bude kontrola mobilů. Policie prověří jak funkčnost, tak i jejich obsah

Motorola Moto G57 Power
5. února 2026  15:13

Ještě než cestující projdou turnikety v metru, může policie kontrolovat, zda je jejich mobil...

Proč jsou ve výtazích naleštěná zrcadla? 3. důvod vás možná překvapí

Zrcadla ve výtazích nejsou jen kvůli make-upu či selfie.
5. února 2026

Zrcadla ve výtazích nejsou jen designovým prvkem. Pomáhají cestujícím cítit se bezpečně, zkracují...

Snowboarding na ZOH 2026: Známe program! Kdy jedou Adamczyková a Ledecká?

ŽIVOTNÍ ÚSPĚCH. Před deseti lety v Soči 2014 vyhrála olympijské hry.
7. února 2026  14:55,  aktualizováno  8. 2. 7:59

Očekávání jsou vysoká! Eva Adamczyková a hlavně Ester Ledecká patří na ZOH 2026 k velkým favoritkám...

Kolik stojí olympijská kolekce pro ZOH 2026? Nejlevnější kousek vyjde už na stovku

Olympionici a paralympici v nové kolekci
6. února 2026  8:36

Pletené svetry, zimní bundy, mikiny, rukavice, batohy, ale i přehršel doplňků. Nabídka kolekce...

Ve vyprodaném sále dnes v Brně zahraje kontrabasistka a zpěvačka Spaldingová

ilustrační snímek
13. února 2026,  aktualizováno 

Ve vyprodaném brněnském Sono Centru dnes vystoupí pětinásobná vítězka cen Grammy Esperanza...

Pavilon P brněnského výstaviště hostí do neděle veletrhy módy Styl a Kabo

ilustrační snímek
13. února 2026,  aktualizováno 

Módní veletrhy Styl a Kabo, které zahajují letošní veletržní sezonu, ode dneška do neděle obsadí...

V kauze Walderode bude soud v Semilech řešit vydání vybavení zámku Hr. Rohozec

ilustrační snímek
13. února 2026,  aktualizováno 

V dlouholeté restituční kauze Walderode se bude dnes Okresní soud v Semilech zabývat vydáním...

Mirošovice díky zámku zkrásněly

Hrobčicko Naučná stezka skřítka
13. února 2026

Komerční sdělení „Mirošovický zámek už není nebezpečnou ruinou, ale důstojnou dominantou obce,“ říká starostka obce...

  • Počet článků 1048
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1810x
Nejsem věčně nespokojený, ale spokojený také nejsem. A o tom, co to obsahuje, hodlám občas psát...
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.