Komu prospěje zákon o maximální platbě v hotovosti?

Chcete koupit zánovní, ale stále ještě slušné auto či nebo hodnotnější zboží „za hotové“, a stojí více než 270 tisíc korun?  Brzy na něco takového budeme moci zapomenout.  Vláda připravuje zákon, po jehož schválení bude možné v hotovosti nakupovat maximálně do 270 tisíc korun. Jen pro pořádek připomínám, že stávající výše maximální platby v hotovosti je 350 tisíc korun.

Ptám se - pro koho bude takový zákon přínosem? Prý se tím zabrání praní špinavých peněz…Osobně se domnívám, že toto opatření není tím pravým ořechovým „bičem“ na podobné nešvary, protože stávající limit je v každém případě zcela dostačující. Lidé, kteří chtějí prát špinavé peníze nebo někoho zkorumpovat mají dávno svá „utajená“ konta v zahraničí a takový zákon jim nijak neublíží. Naopak se takový zákon může stát kárným prstem pro běžné a slušné občany. V souvislosti s novým nařízením se totiž výrazně zvýší i kontrola bankovních účtů ze strany státu. 

   Shrňme si to - „velký bratr“ nás už nesleduje jen kamerovým systémem v ulicích (což není v rozumné míře ovšem na škodu), ale také nám nahlíží do „peněženek“. V mé rodné Itálii už tato věc dosáhla extrému. Tam se také začínalo s omezením maximálním hotovostní platby z 15 tisíc EURO na 10 tisíc, a tak to šlo dál až do současných 999 EURO. A Italská vláda plánuje další snížení této částky na 499 EURO…Pokud to takto půjde dál i v České republice, možná se mnozí z nás burzy budou třást strachy před koupí počítače nebo třeba jen při výběru vzpomínaného ojetého auta. Každý takový nákup totiž bude moct, kdykoliv prověřit finanční úřad. Kam až tyto, a podobné situace zajdou? Budou nás sledovat kamery při výběru bot, kdy se čidlo zaměří na naše prsty, až budeme vytahovat peníze z peněženky, aby „velký bratr“ zjistil, kolik to vlastně s sebou nosíme? Stát by měl lidi chránit, ne je sledovat, stíhat, prověřovat a kontrolovat…Tato situace povede, s velkou pravděpodobností, k povinností zavedení bankovních účtů prakticky pro všechny obyvatele státu. Je hezké a chvályhodné, že se zákonodárci snaží bojovat proti korupci a proti neplatičům daní, měli by ale spíše svou vehemenci zaměřit na systém, kontrolu a uspořádání peněz vybíraných od daňových poplatníků.

Před zloději zamykáme dveře, abychom si chránili bezpečí a soukromí, a pak o to vše pak přijdeme veřejně, na ulici či v obchodě? V něčem měl pan Snowden asi přece jen tak trochu pravdu…Nebo se mýlím?

Autor: Alessandro Alagia | pondělí 9.6.2014 15:35 | karma článku: 32,09 | přečteno: 3926x