Peníze daňových poplatníků a firem…cesta do ztracena?
Například státní rozpočet by měl pomoci „oživit“ nový centrální bankovní registr, díky kterému by bylo možné ihned a bez problémů zjistit, kdo má jaký obnos na účtu. Toto opatření má ale jeden háček, bude totiž především bičem na obyčejné, poctivé lidi, nikoliv na velké nepoctivce, kteří už si dávno našli cesty kam uložit či uschovat své peníze bez rizika jejich ohrožení.
Ministr financí, kromě jiného, také prosazuje větší výdaje státu. Jistě, jsem pro, aby stát více investoval do rozvoje infrastruktury, to ale ve výsledku nemusí nutně znamenat vyšší státní výdaje a důslednější kontrolu daňových poplatníků. Domnívám se, že by pan Babiš měl zaměřit svou pozornost spíše na to, kam „tečou“ peníze z předražených státních zakázek, zavést transparentní systém kontroly „nacenění“ takových zakázek (zamezit tak zbytečným státním výdajům), zavedení registračních pokladen (tento krok se například velmi osvědčil v Itálii), a zvýšit kontrolu nad lidmi, kteří daně neplatí. Tento zásadní systém kontrol prozatím státu chybí.
Dalším velkým problémem související s nekontrolovatelným únikem prostředků, jsou velké společnosti se známými majiteli, které mají svá sídla v daňových rájích, jako je Irsko, Holandsko, Kypr nebo Kajmanské ostrovy.
Stejně tak chce ministr financí prosadit snížení položek, které budou moci podnikatelé a firmy odepisovat z daní. Prakticky to znamená, že pokud si například podnikatel koupí jakoukoliv věc, která podle tabulek finančního úřadu nebude "odepisovatelná", pak tuto částku nebude nebude možné použít do nákladů. To opět vidím jako nepříliš logické opatření, protože je evidentní, že se tak sníží „koupěschopnost“ a především ochota nakupovat, čímž ekonomika země utrpí nemalé škody.
Vyřešení těchto závažných problémů, by mohlo, podle mého názoru, významným způsobem oživit českou ekonomiku. Doplňovat chybějící prostředky ve státní pokladně s pomocí „represe“ těch poctivých podnikatelů nebo běžných zaměstnanců, mi připadá nejen jako nedostatek nápadů, ale spíše jako vědomé zavírání očí před skutečnými a zcela jasnými viníky.
Alessandro Alagia
Nenechejme děti zločincům…
Děsivá událost, při které přišla dívenka z Klášterce o život, je jednou z nejhorších zpráv posledních dnů. Jak snížit bolest její rodiny? Lze to vůbec? A ptám se stále dokola, muselo se to stát? Nešlo tomu zabránit? Už řadu měsíců se snažím dát lidem a úřadům ve svém okolí na vědomí, že je nutné posílit prevenci a pokusit zásadním způsobem zapracovat na omezení pouliční (a samozřejmě i jiné) kriminalitě. Jako jediný kandidát do Senátu mam tento cíl přímo ve svém programu jako prioritu.
Alessandro Alagia
Až desetinásobné zdražení za vodu…Spravedlnost pro všechny?
Pohádku o chytré horákyni (ovšem bez vtipné a promyšlené pointy) tak trochu připomíná záměr vlády (respektive Ministerstva životního prostředí) na zdražení vody v případě dlouhodobého sucha, a to až na desetinásobek. To všechno lze pochopit, má to své logické opodstatnění. V případě sucha je nutné šetřit... Otázkou zůstává, zda toto případné zdražení bude systematické, případně „tabulkově“ rozděleno podle potřeby.
Alessandro Alagia
Komu prospěje zákon o maximální platbě v hotovosti?
Chcete koupit zánovní, ale stále ještě slušné auto či nebo hodnotnější zboží „za hotové“, a stojí více než 270 tisíc korun? Brzy na něco takového budeme moci zapomenout. Vláda připravuje zákon, po jehož schválení bude možné v hotovosti nakupovat maximálně do 270 tisíc korun. Jen pro pořádek připomínám, že stávající výše maximální platby v hotovosti je 350 tisíc korun.
Alessandro Alagia
Matka – neochvějné zázemí i naděje…
Není zbytečných svátků, i když se občas ozývají hlasy, že ano. Není zbytečný Mezinárodní den žen, ani Valentýn a už vůbec ne Svátek matek, který oslavíme v neděli 11. května. Není zbytečný žádný svátek, který oslavuje, připomíná a vzývá dobrou věc.
Alessandro Alagia
Pro koho je 1. máj prokletím…?
První květen je významným státním svátkem. Okolnosti jeho vzniku souvisí s historickými událostmi z roku 1886, kdy dělníci v Chicagu stávkovali, aby dosáhli osmihodinové pracovní doby. Tehdy bránili svá práva i před nabitými zbraněmi policistů. Dnes, s nadsázkou řečeno, by zase do sebe někteří lidé nechali klidně střílet, jen aby dělat nemuseli vůbec.
Další články autora |
Patrik Hartl odstupuje ze StarDance, vrátí se Lucie Vondráčková
Po důkladném zvážení a na doporučení lékařů se spisovatel Patrik Hartl rozhodl ukončit svoje...
Pohřešovaného manažera našli mrtvého, po noční nehodě patrně bloudil v lese
Policisté v pondělí dopoledne našli pohřešovaného manažera e-shopu s hudebními nástroji Kytary.cz....
Velký test másla: Nejlahodnější vzorek nebyl ani bio, ani z alpského mléka
Premium Lahodné máslo, které chutná a voní po smetaně, nemusí stát majlant. Jenže napěchovat jím mrazák,...
Chaos, protesty a vojáci v parlamentu. V Jižní Koreji hodiny platilo stanné právo
Jižní Korea zažila den plný chaosu poté, co prezident Jun Sok-jol vyhlásil stanné právo kvůli silám...
Kvůli agresivitě Romy neregistruji, vyhlásila pediatrička po konfliktu s nimi
S neurvalostí, agresivitou a urážkami se setkala v čekárně své ordinace dětská lékařka z Aše. Podle...
Hlavní antibabiš ani nepřišel, radoval se po výroku Ústavního soudu Babiš
Výsledek Ústavního soudu (ÚS), kterým se zrušil pozměňovací návrh k lex Babiš II pirátského...
Babiš slíbil zrušení televizních poplatků. Nemá je sedmnáct zemí EU, říká
Přímý přenos Ministr kultury Martin Baxa řekl, že konečné hlasování o zvýšení poplatků pro Českou televizi a...
Žena šla s miminkem k lékaři, senior jí z odložené tašky ukradl peněženku
Pražští policisté pátrají po starším muži, který na konci října ukradl osmadvacetileté ženě...
Řidič zemřel po nárazu do stromu, neměl zapnutý bezpečnostní pás
Tragicky skončila pondělní nehoda na silnici Radešově nad Metují na Náchodsku. Řidič tam narazil do...
Prodejce na showroom
PŘEDVÝBĚR.CZ s. r. o.
Praha
nabízený plat:
40 000 - 50 000 Kč
- Počet článků 11
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 946x