Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JG

J73i72ř69í 43G77r72o26h

16. 11. 2022 22:02

Vzhledem k tomu z jakých směrů šly raketové útoky na UA, tak mě napadají jen dvě možnosti co se mohlo stát. závada na raketě nebo úmysl UA zatáhnout do války s Ruskem NATO.

2 1
možnosti
Foto

Vzkaz pana Zelenského Polákům...

1 7
možnosti
LT

Nu, možná jsem pane Zieglere pochopil, kde je zakopaný pes v tom, že se mi dva neshodneme, kdo je viníkem.

Vy na to nahlížíte z normálního lidského pohledu, kdy prostě nebýt ruských útoků, tak se incident nestal.

Já se celou dobu na to snažil nahlížet pohledem mezinárodního práva s tím, že pokud je viníkem Rusko, pak jde o ruský útok na člena NATO a s tím spojené důsledky, nebo jde o nešťastnou náhodu způsobenou ukrajinskou PVO.

Takže to zkusím jinak. Shodneme se na tom, že z pohledu mezinárodního práva jde o nehodu způsobenou ukrajinskou PVO, která se stala při obraně země proti ruské agresi, ale z normálního lidského pohledu jsou viníkem Rusové, neboť pokud by nebylo agrese, incident by se nestal?

1 0
možnosti
LT

Budu oponovat.

Rusko nemůže být viníkem této situace.

Protože pokud by bylo viníkem, pak by bylo možno říci, že jde o útok na člena NATO a postupovat podle článku 5.

To oba víme, že ve chvíli, kdy by se jednalo o ukrajinskou raketu systému PVO opravdu nelze.

Ano, máte samozřejmě vy i ostatní pravdu v tom, že nebýt agrese Ruska na Ukrajinu, tento incident by se nestal. To je pravda. Zároveň ovšem nelze označit za viníka tohoto incidentu Rusko, protože pak bychom museli postupovat přesně dle logiky, viníkem je Rusko, jde o útok na člena NATO atd.

Naopak jako důvod k aktivaci článku pět byly teoreticky Vrbětice. Protože tam šlo o úmyslný útok na člena NATO a ano, tam bylo viníkem Rusko.

Takže obávám se, že tady se budeme muset rozhodnout. Buďto je Rusko viníkem incidentu, pak ale jde o útok na člena NATO se všemi důsledky, nebo jde o nešťastnou nehodu, kdy sice ruské odstřelování bylo iniciačním procesem k odpálení rakety PVO ukrajinskou stranou, ovšem samotný dopad na polské území je nešťastný incident, jež neúmyslně způsobila ukrajinská strana ve snaze bránit své území.

Jedna možnost dává šanci aktivovat článek 5, ta druhá ne.

1 2
možnosti
JZ

J45a10n 39Z96i36e40g52l25e60r

16. 11. 2022 13:05

Rusko je viníkem v každém případě. Kdyby nezačalo válku, nevypálil by Ukrajina onu raketu.

4 0
možnosti
  • Počet článků 3316
  • Celková karma 26,48
  • Průměrná čtenost 1810x
Jsem publicista, žiji v Českých Budějovicích, mám rád historii i jižní Čechy. Jsem rád za rody vladařů z Rožmberka a knížat Schwarzenberských, které mají zásluhu na zvelebení této půvabné krajiny.

Kontakt: jan.ziegler@seznam.cz