Čína není tržní ekonomikou a práce pro Čechy je důležitější

V sázce byly desetitisíce pracovních míst v České republice, která tak zůstanou zachována. To je dobře, protože po problémech OKD by to byla další velká rána pro Moravskoslezský kraj, kdyby padly i hutě.

Uznání Číny za tržní ekonomiku by znamenalo například levný dovoz oceli do Evropy a ohrožení milionů pracovních míst. V tomto případě jsme tedy rád, že to uznali i poslanci Evropského Parlamentu a tuto myšlenku odmítli. „Čína dlouhodobě vévodí státům s nejvyšším dumpingem, tedy státem podporovaným velmi levným vývozem zbožím, který ohrožuje desetitisíce pracovních míst v ČR, proto jsem hlasoval proti uznání Číny za tržní ekonomiku,“ zdůraznil europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

Byl by nesmysl bránit se obchodování s Čínou, takové snahy považují za šílené a škodlivé. Ovšem druhý extrém by byl, lézt jí, však víme kam. A Čína opravdu není tržní ekonomikou, i když mnohé její prvky používá. Ale třeba výroba cementu se v této zemi řídí státním plánováním, a výsledkem jsou pak tzv. města duchů, tedy místa s tisíci prázdnými byty, kancelářemi, obchody atd., kde nikdo nežije. Rovněž výroba oceli je v této zemi státem dotovaná a výsledkem jsou pak dumpingové ceny.

Hospodářská komora České republiky udělala anketu mezi svými členy a 64% z nich, tedy téměř dvě třetiny, byly proti tomuto vstřícnému kroku vůči Číně. Ekonomičtí odborníci uvedli, že pokud to neuděláme, nic se mezi námi a Čínou prakticky nezmění, avšak když ano, tak jsou ohroženy desetitisíce pracovních míst v České republice, zvláště v hutnictví. Neumím si to představit po tom, co letos s velkou pravděpodobností skončí OKD, těžba uhlí bude omezena, a tisíce horníků přijdou na severní Moravě a ve Slezsku o práci. A kdyby v tomto regionu dostaly vyhazov ještě tisíce hutníků, to už by vznikly velké problémy. Proto mně jako Čechovi je milejší práce pro vlastní lidi, navíc, když Čína nehraje podle pravidel trhu.    

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jan Ziegler | neděle 15.5.2016 10:20 | karma článku: 22,74 | přečteno: 532x