Čína je zločinnou agresivní mocností, Je suis Tchaj-wan a Hongkong

Důkazem je Pekingem schválený zákon o národní bezpečnosti, který omezuje práva obyvatel a Hongkongu a je de facto porušením zásady jedna země, dva systémy. Nepřijatelné je rovněž vyhrožování Tchaj-wanu.

Zmíněný zákon schválený čínským parlamentem, údajně namířený proti separatismu a podvratné činnosti, bere volnost obyvatelům této bývalé britské kolonie a hrozím jim postihem za svobodné projevování svých názorů. Tato právní norma se už také setkala s odsouzením na celém světě. „Namísto toho, aby Čína opravdu řešila příčinu masových protestů v Hongkongu, přijde s tímto totalitářským zákonem. A ještě se budou tvářit jako demokrati. Je to opravdu černý den pro Hongkong,“ řekl europoslanec Tomáš Zdechovský.

Velmi ostře zkritizoval Čínu i poslední britský guvernér Hongkongu Christopher Patten. Podle něj by ji měl Západ by přestat pochlebovat. „To, čeho jsme svědky, je nový čínský diktát. Čína občany Hongkongu zradila. Britská vláda by měla dát jasně najevo, že jde o naprosté zničení společné deklarace,“ nebral si servítky Patten.

Lidé v Hongkongu byli až do roku 1997, kdy město přešlo z britské pod čínskou vládu, zvyklí žít ve svobodě a otevřeně projevovat své názory. Číňané tehdy uzavřeli s Brity dohodu, že dalších padesát let, v rámci soužití jedna země, dva systémy, zůstanou tomuto městu zachovány jeho výsady včetně demokracie. Zákon o národní bezpečnosti tuto zásadu hrubě porušuje.

Nepřijatelné jsou rovněž čínské výhrůžky Tchaj-wanu, že v případě, jestliže tento ostrov vyhlásí nezávislost, použije i vojenskou silu. Něco takového je v rozporu s mezinárodním právem a Chartou OSN. Tento ostrov je de facto nezávislý od roku 1949, a nelze se divit tomu, že Tchjwaňané o sloučení s pevninskou Čínou příliš nestojí. Za prvé se nechtějí zříci své demokracie a za druhé jsou ekonomicky daleko úspěšnější. Tchaj-wan i přes různá omezení ze strany ostatních zemí má trojnásobně vyšší hrubý domácí produkt na obyvatele než Čína. Je to další důkaz toho, že čistý kapitalismus funguje lépe, než to, co v nejlidnatější zemi na světě provozuje Komunistická strana Číny. Peking sice nabízí i Tchaj-peji spojení ve stylu jedna země, dva systémy, ale je evidentní, že jeho slibům se nedá věřit, protože je porušuje.

A také je dobré si uvědomit, že Tchaj-wan na rozdíl od Číny, která si za své často nepoužitelné šunty nechala draze zaplatit, poslal státům postiženým koronavirem opravdovou pomoc. „Skutečný dar nejpostiženějším zemím dal Tchaj-wan, který jim daroval 10 milionů respirátorů. Přímo České republice Tchaj-wan daroval 25 plicních ventilátorů a 100 zdravotnických ochranných masek s vysokou antivirovou ochranou,“ upozornil Zdechovský.

Jsem rád, že se Tchajwanci nezalekli čínských hrozeb a naopak dávají najevo svoje sympatie s Hongkongem. Na Tchaj-wanu také dostali azyl mnozí lidé z této enklávy, kteří byli perzekvovaní čínským komunistickým režimem. Je dost důvod k tomu, abychom Čínu považovali za nespolehlivou zemi, a podle toho se k ní chovali. Nejsou důvody jí podlézat, a naopak bychom měli dělat všechno proto, abychom na ní nemuseli být závislí. A tak je třeba na čase začít začít s přesouváním výroby z Číny jinam.

https://tn.nova.cz/clanek/cina-schvalila-zakon-pro-hongkong-konec-demokracie-tvrdi-kritici.html

https://www.ctidoma.cz/politika/europoslanec-zdechovsky-who-se-mela-prejmenovat-na-cinskou-zdravotnickou-organizaci-59309

https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/3103319-peking-lidi-v-hongkongu-zradil-zapad-mu-musi-prestat-podlezat-zada-posledni-britsky

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/cina-udela-vse-pro-to-aby-zabranila-tchaj-wanu-v-nezavislosti/1896675?

 

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jan Ziegler | neděle 31.5.2020 13:07 | karma článku: 26,63 | přečteno: 561x