Foto

Stát by správně neměl nic vlastnit. Je ostuda, že jim majetek stále nebyl vrácen.

AK

Všechny soudy Lichtenštejnové zatím prohráli a tak není divu, že by se radši dohodli.

Chytrá taktika.

VB

Jsem pro, ale i s obyvatelstvem. Rád budu občan Lichtenštejnska.

AL

Liechtensteini v 90.letech slibovali, že když jim bude vrácen majetek, udělají z Moravy finanční centrum střední Evropy. Ale my jsme řekli Ne.

JL

"Ale my jsme jim rekli ne". Tak to vypada kdyz o Morave, je rozhodovano v Praze, v Cechach. Je nanejvys potrebne obnovit zemske zrizeni Cechy, Morava, Slezko, taky zemske snemy a vsecko pujde-bude snaze mozne!

Foto

K čemu jsou soudy?

Lichtenštejnsko si Valtice ani Lednici do svého knížectví sotva přesune. Takže ať se jim to vrátí, pokud zůstanou zámky přístupné veřejnosti a Lichtenštejnové budou do majetků dál investovat.

EH

Souhlasím, že zabavování majetku bylo nefér. Chcete ale otevírat Pandořinu skříňku s názvem Benešovy dekrety?

To nejsou jenom státní zámky.

A co se týče lichtenštejnských investic, co rovnou požádat o vstup do nějaké té německy mluvící země? Pan prezident by nebyl proti.

JG

J87i96ř95í 47G11r57o77h

4. 4. 2024 14:45

Lichtenštejnsko tvrdí, že jejich zdejší majetky byly zabaveny na základě toho, že by byli příslušníci knížecího rodu označeni za německé občany, kterými prý ve skutečnosti nikdy nebyli. O veškerý majetek totiž přišli na základě Dekretu prezidenta republiky č. 12 ze dne 21. června 1945.

Existuje celá řada materiálů, které dokládají náklonnost lichtenštejnských knížat německým nacistům i samotnému Adolfu Hitlerovi. Vztahům lichtenštejnských knížat s nacistickou Třetí říší se obsáhle ve své práci věnoval renomovaný historik, profesor Václav Horčička z Ústavu světových dějin Filozofické fakulty UK v Praze. Jde o knihu Lichtenštejnové v Československu, která vyšla v roce 2014.

Od podzimu 1938 kníže poskytoval podporu různým německým státním a stranickým organizacím, které v Sudetech budovaly svou organizační strukturu. Například krnovským SA (útočné oddíly NSDAP) přispěl 1000 marek na uniformy, celých 15 tisíc marek pak v listopadu téhož roku věnoval na výstavbu jednotek SS v Moravském Šternberku, Krnově a Opavě.

JG

J40i38ř40í 55G59r30o20h

4. 4. 2024 15:07

Přeložme si tento „lichtenštejnský“ příběh do srozumitelného jazyka. Lichtenštejnové pochopili, že české soudy jim restituční nároky nepřiznají. Našli si tedy jinou cestu, jak se do restitucí fakticky vlomit – skrze vlastní fond se budou o „svůj“ majetek starat a přiberou k tomu pár zástupců jmenovaných státem (snadno si takové lidi a jejich motivace v dnešní době umíme představit). Majetek Lichtenštejnů jim sice formálně nebude vrácen, přesto na něm budou hospodařit a v důsledku z něj skrze fond majetek odsávat.

JK

S Polskem jsme se také dohodli na túrowě a zase se to obrátiilo proti nám. Dohodli jsme se s Habsburky, špatně to dopadlo. Dohodlo jsme se v roce 1939 s fašisty, špatně to dopadlo, později v roce 1948 s komunisty. Takže ústupky našeho národy byly vždy draze vykoupeny.

JZ

Lichtenštejnové Lichtenštejnsko pozvedli, o tom žádná. Chudou horskou zemi dostali mezi nejbohatší státy na světě. Komunisté po roce 1948 kdysi vyspělé průmyslové Československo dostali mezi ekonomiky zaostalé země.

Rozumní lidé si berou příklad z těch co něco umí a dávají jim šanci. Proto by Lichtenštejnové měli dostat šanci.

JN

J69o86s32e58f 64N68i37k23l

4. 4. 2024 15:55

"Ti by pak u nás investovali miliardy korun."

J68a55k35u81b 92Š76o65l83c

4. 4. 2024 15:57

To už jsem někde slyšel. Zeman - Čína.

  • Počet článků 3326
  • Celková karma 25,44
  • Průměrná čtenost 1805x
Jsem publicista, žiji v Českých Budějovicích, mám rád historii i jižní Čechy. Jsem rád za rody vladařů z Rožmberka a knížat Schwarzenberských, které mají zásluhu na zvelebení této půvabné krajiny.

Kontakt: jan.ziegler@seznam.cz