Browderovo dílo dokazuje masivní zlo současného Ruska

Slova jsou zbytečná, ta kniha, která odhaluje zločinnost Putinova režimu a nadvládu justiční, úřednické a policejní mafie nad Ruskem, se čte jedním dechem. V kremelské říši vládne zlo, které vraždí nevinné lidi.   

Americký podnikatel Bill Browder úspěšně podnikal v Rusku až do roku 2005, kdy odtud byl ruským prezidentem Vladimírem Putinem vyštván. O svých zážitcích sepsal knihu Rudý zákon s podtitulem, Jak jsem se stal Putinovým nepřítelem číslo 1, kterou vydalo brněnské nakladatelství  BizBooks.

Autora může těžko někdo podezírat s nenávistí k Rusku, v této zemi působil mnoho let, za ženu má Rusku a našel zde spoustu přátel. Podnikání se mu dařilo, vybudoval zde prosperující finanční fond Hermitage Capital. Nicméně pak byl při jednom svém návratu od rodiny v Londýně zadržen polici na moskevském letišti a deportován zpět do Velké Británie.

Tamním mocným holt šlapal na kuří oka, až se stal nepohodlným. Zpočátku zveřejňoval aféry ruských oligarchů a v Kremlu mu tleskali. Pak ale přišel zlom. Proč? Putin totiž nechal odsoudit majitele Jukosu Michaila Chodorkovského k mnoha letům vězení. A jemu zcela podřízená státní televize odvysílala záběry kdysi mocného muže v kleci v soudní síni. A okamžitě mu začali volat ostatní oligarchové a ptali se, co mají dělat, aby také neskončili v kleci. Vládce Kremlu každému z nich řekl sumu, která je zachrání a ta samozřejmě nebyla vůbec malá. Takže na zostouzení Chodorkovského kolegů jaksi přestal být zájem.

Nicméně za nejsilnější část knihy považuji známou kauzu Browderova právníka Sergeje Magnitského , který byl protiprávně obviněn z korupce, nezákonně uvězněn, při výsleších mučen a poté, co mu byla odepřena lékařská pomoc, ve vazbě na následky brutálního týrání zemřel.

Proviněním Sergeje Magnitského bylo, že upozornil na obří korupci, kdy pracovníci ruské tajné služby FSB spolu s úředníky finanční správy chtěli okrást Rusko o 230 milionů dolarů na daních.  Podal trestní oznámení na konkrétní pachatele a měl jej přesvědčivě podložené důkazy. Jestliže vyšetřovatelé FSB s platy cca 1500 dolarů měsíčně vlastní majetky v desítkách milionů dolarů, pak jistě něco není v pořádku. Dokonce matce jednoho takového korupčníka s důchodem asi 3700 dolarů ročně patřila a zřejmě ještě patří vilový komplex nedaleko Moskvy za 12 milionů dolarů. Ovšem povedený synáček jí nechal žít v nuzných poměrech v jednopokojovém bytě.

Magnitského nevina je v díle přesvědčivě dokázaná, on chtěl potrestat zločince z ministerstva vnitra a nakonec sám skončil jako obviněný. Je logické, že kdyby sám neměl čisté svědomí, tak nebude podávat trestní oznámení, protože by neměl zájem na sebe upozorňovat. Ovšem Rusko je zemí paradoxů a tak jeho případ dostal na starosti policejní vyšetřovatel, jehož Magnitskij konkrétně obvinil. To by žádné normální zemi nebylo možné. A tento člověk, jeden z těch, kteří mají na svědomí Magnitského smrt, a není schopen vysvětlit své zázračné zbohatnutí, byl ruským ministrem vnitra vyznamenán za dobrou práci.

Browder tak potvrzuje známý fakt, že Rusko ovládají justiční a policejní mafie, které umí zlikvidovat jakoukoliv firmu, jež se jim zlíbí, respektive ji ukradnou původnímu majiteli a převedou na sebe.   

Vrcholem absurdity připomínající Kafkovy romány pak byl proces nad zemřelým právníkem Magnitským. Něco takového se v Evropě stalo naposled na konci 9. století. Papež Štěpán VI. tenkrát nechal soudit svého předchůdce Formosia, který byl už devět měsíců mrtvý a před tribunál tak byla přinesena jeho rozkládající se mrtvola. Pravda, tak daleko to v případě moskevského soudu nedošlo a exhumace právníkových ostatků se nekonala, ale i touto zrůdností se Putinův režim vyloučil z civilizované společnosti.

Tato kniha je napsaná výborným, poutavým a čtivým jazykem a stojí za to si ji přečíst. Všem zájemcům o současnou ruskou realitu ji vřele doporučuji.

Rudý Zákon

(jak jsem se stal Putinovým nepřítelem č. 1)

Bill Browder

nakladatelství BizBooks

Brno 2015

vydáno ve společnosti Albatros media, a. s.

hodnocení: 90%

      

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jan Ziegler | pondělí 24.10.2016 19:10 | karma článku: 26,24 | přečteno: 797x