Vždycky jsou dvě možnosti - 2014
Caesarova kašna
Proběhlo další výročí 21. srpna. Dala se očekávat šňůra sdílených statusů, každý tím chce něco říct. Jako první vlašovky se však objevuje jiné, lidé na sebe začínají navazovat. Ne oněmi krátkými emot-výkřiky ale sdělováním svých zážitků, starých lecky 46-66-96 let. Právě díky sdělování lze uchovat zážitky delší než jeden lidský život. Je to důležité, obdobně tomu bývalo kdysi na přástkách. Nebo raději denně přicházet s něčím novým, aktuálnějším, ještě akčnějším?
Vždycky jsou dvě možnosti, mezi nimi ono "nebo", poněvadž my se musíme mezi nimi rozhodnout, neumíme-li se rozhodnout, cyklíme, jsme gramofon, kafemlýnek, zůstáváme stát na místě zatímco ostatní jdou dál. Gramofon, motání se v kruhu, přejdou ve spirálu, otáčky se zrychlují, rozpětí zmenšuje, přejde v proud a končící se volným pádem. Opakování je sice matkou moudrosti ale důležité je, co se opakuje a kolikrát.
Poslední dobou nejčasteji slyšíme slova: Humanitární konvoj, Ukrajina, letadlo, ISIS, nepokoje, války. Humanismus (humanus - lidský) jsou různé myšlenkové směry a postoje zaměřené na člověka a lidstvo, vznikl na rozhraní středověku a novověku. Pamatuji jak jsem tento směr jako malá vítala v hodinách dějepisu po neustálém probírání středověkých válek, inkvizice a násilí dobu provázející. Dnes jako bychom se na to rozhraní vraceli nebo se oba věky prolínaly. Války jsou nelidské, je to zmar, jsou nehumální. My v novověku IT nevíme co s tím. Že by o možnosti míru nikdo neuvažoval? Víme, že to není možné ale stále se té myšlence bráníme, válka přitahuje veškerou naši pozornost, nemyslíme na nic jiné. Přichází strach z války, obavy.
_______________________ díl 2 ________________________
Trápení bude trvat tak dlouho, dokud si neuvědomíme že vše musí být jinak, když tolik let do propasti padáme. Uvědomit si, že ono navazování jeden na duhého je základní. Řešit máme společně, tak jako sdílíme pocity, nálady, obavy. Jinak by se mohlo stát, že nás bude "zachraňovat" další zničující ideologie místo vize. "Demokracie potřebuje vůdců, ne pánů", řekl T.G.M. Slova vůdce se bojíme, nebojíme se slov: celebrita, osobnost, blízký ministra. Vůdce = lidr, T.G.M. použil množné čílo, my hodnotíme jednotné. O demokracii také nemusíme říkat že zklamala, i demokracie má více forem, více stupňů vyspělosti. Opusťme chybné výklady slov, které byly zprofanovány, opusťme fandění zprofanovaným osobnostem a ideím. Život je změna, změny mají v rukou lidé, udělejme je prostě lidsky (humanus = lidský). Obešli jsme další zprofanované slovo - lid. Nikoliv práva lidu ale humanitní práva, lidská práva.
Nejedná se jediné řešení ale o jednu z mála cest. Humanitní cestu, cestu respektu lidských práv: práva na život, důstojný živor, bezpečí, doprovázenými svobodou myšlení, vůle, slova, svědomí. Svodoba je i velká zpodpovědnost, netřeba se jí bát jako bezuzdnosti stylu dělat si co chci. Svoboda bez práva a práva bez svobody nemohou existovat, stejně jako jedinec nemůže vládnout humanismu, demokracie není jen způsob vládnutí a smysluplný řád nejsou jen zákony exekutivy.
Celé se to dalo vyjádřit jednou větou:
"Svět musí být zabezpečen pro demokracii", větou která stála u zrodu našeho státu.
_______________________ díl 3 ________________________
Za dlaších 96 let jsme se dostali opět do víru válek a drastického porušování základních lidských práv, patrných po celém světě. Ono zabezpečení jsou lidská práva a svobody, nebo-li vyspělá demokracie postavená na základě humanismu, vyspělá demokracie na základě lidských práv a respektu k nim. Nástroje tedy máme, stačí uvažovat jiným způsobem, nemyslet jen na války a propěch jedinců. Lidská práva je život a cesta ven z krizí válekek a nesnášenlivosti. Uvažovat o míru, ne myslet na války.
Další z možných cest je cesta formalismu. Je nesrovnatellně horší než normalizace sedmdesátých let minulého století, je svěrací kazajkou svobody. Normalizace byly prověrky, přispěly k újmě svobody myšlení, vyšší stupeň normalizace si každý dokáže představit sám a podle toho dokže zvolit jednu z možných a přijatelných cest. Braňme se formalismu
Tento blog je shrnutí téměř všech blogů předcházejících, doby od 10. 12. 2012. Snažím se o stručná vyjádření, v tzv. srozumitelštině, s cílem ukončení setrvávání ve stavu krize. Název "Vždycky jsou dvě možnosti" jsem použila podruhé, prvně 21. února 2013, proto dnes s příponou "- 2014". Denně můžeme opakovat, že krize je věcí morálky, války jsou neetické, přesto do nich zabředáváme víc a víc, někde naštěstí jen slovně. Vlivem narůstání problémů, jakési HITPARÁDY PROBLÉMŮ.cz, ztrácíme šanci se ze starého způsobu myšlení vymanit. Naše pozornost uvadá, jsme unaveni čtením dlouhých článků. Brzy bude 1. září, nový školní rok. Začněme jej tentokrát jiank, opustme staré myšlení stahující nás do spirály krizí společnosti, 30. června 2015 se můžeme navzájem oznámkovat, jak jsme rok zvládli.
___________________________________________________________________________________
Během psaní blogu přišlo jako na zavolanou s obrazem sochy Platona. Často říkáme, že není třeba nic vymýšlet, stačí aplikovat. Uvažování je dávat věci, myšlenky do souvislostí. Přišlo jako na objednávku. Díky Bojane :)
"O budismu a platonismu", převzato od přítele z fb, Tuzla canton, Bosna
Myšleni (meditatio) je proces v kterem pouze jedna informace opakuje v kruhu znovu a znovu, a tak ztraci smysl, a zůstane bez efektu, nebo může vyvolat sebe-hypnozu.
Uvažovani je diskuse s sebou samým. Je to těžši než myšleni nesrovnatelně, protože i v největši logičnosti, musi byt kontra argument nalezen. Uvažovani dáva požitelny efekt vždy.
Zdenka Wagnerová
Když se slétáme, lítáme
„Jsme typicky spolková republika“, řekl mi jeden známý analytik a filosof. Vybavily se mi úvahy, zda je lepší být republikou 17. nebo raději 51. hvězdou, ale bylo tomu jinak, spolky u nás mají nezastupitelnou roli.
Zdenka Wagnerová
Když se slétáme na slet, na ten letošní, sedmnáctý
Letošní rok je z hlediska sokolů sletový. Jedná se o XVII. slet v rámci jeho více jak 140 leté historii. První slet se konal v roce 1882, nejdelší přerušení následovalo po XI. sletu v roce 1948. Nyní se slétáme každých 6 let.
Zdenka Wagnerová
Ve stavu beztíže - galerie SOKOL
Vydali jsme se na vernisáž fotografií Jana Jirkovského v Galerii SOKOL. Návštěvu jsme spojili s poznávání Prahy i naší historie, převážně spjaté se sokoly, jejich činností sportovní, hrdinskou a bojovou nevyjímaje..
Zdenka Wagnerová
Kam jdou ty mašiny aneb B7 roku 2023
Vítěz B7 2023 na otázku v cíli jaké to bylo odpověděl: "Masakr". Osobně jsem se B7 účastnila podruhé jako "divák", tj. na pohyblivých stanovištích jsem morálně podporovala dceru. Takový nezapomenutelný zážitek a skvělá atmosféra.
Zdenka Wagnerová
Dva dny dovolené před dovolenou
Jedním ze stresů před dovolenou bývá balení kufrů, případně jejich permanentní oranizace a kontrola. Letos náhoda způsobila, že naše kufry odjely do Prahy místo v neděli už v pátek a my máme dva dni k dobru. A zasloužené.
Další články autora |
Pohřešoval se profesor psychologie Ptáček, policie ho našla mrtvého
Ve věku 48 let zemřel známý psycholog Radek Ptáček. Od neděle se pohřešoval, policie po něm...
Americké váhání končí. Ukrajina dostane zbraň pro údery v hloubi Ruska
Premium Nejméně 245 vojenských cílů na území Ruska by mohla ukrajinská armáda zničit, pokud by jí k tomu...
Zelená fasáda olomouckého unikátu Green Wall ve vedru zvadla, rostliny uschly
V roce 2022 vzbudila fasáda moderního nízkoenergetického bytového domu v Tomkově ulici v Olomouci...
Volili jste Pavla? Pak mě neškolte! říká Konečná. Extremistu vidí v Řeporyjích
Do krajských a senátních voleb jde její strana s cílem bojovat proti vládě. Kromě nadcházejících...
Na každou sv*** se vaří voda, řekla o potyčce s cyklistou dcera zesnulé řidičky
U Obvodního soudu pro Prahu 1 v pondělí vypovídala dcera řidičky, kterou měl před dvěma lety v...
Při tajfunu Yagi ve Vietnamu zemřelo 24 lidí, stovky se zranily. Dál hrozí povodně
O víkendu zasáhl severní Vietnam tajfun Yagi, který způsobil sesuvy půdy a záplavy. Ty si vyžádaly...
V Boskovicích na Blanensku hoří hala s textilem, plameny se dál nešíří
V Boskovicích na Blanensku hoří skladová hala s textilem o rozměrech 60 krát 30 metrů, na místě...
Rakušan jako jediný odmítl MF DNES a iDNES.cz poskytnout předvolební rozhovor
Předseda hnutí STAN a ministr vnitra Vít Rakušan se rozhodl neposkytnout dlouhodobě plánovaný...
Jednodušší rituální porážky a méně papírování, navrhuje ministr zemědělství
Usnadnění rituálních porážek, které nově budou moci provádět nejenom církve a náboženské...
- Počet článků 128
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 632x