Udělejme z toho TERAPINEC
Hanácká kasárna, velký objekt postavený v letech 1840-1846, místně zabudovaný do městského opevnění z dob Marie Terezie (1717-1780). Budova tvořila součást u nás nejstarší vojenské nemocnice která začala být budována po roce 1742, po porážce rakouských vojsk Prusy. Tehdy Špitálská kasárna, nyní Hanácká kasárna, objekt nepotřebný, s osudem neznámým. Objekt ve středu města, vlastnictví rezortu obrany. "Uvažuje se o prodeji, pokud je nebude chtít jiná státní instituce, která má přednost před jiným vlastníkem.".
Opět Nerudova otázka: "Kam s ním?". Ano, co s nimi, kasárnami, je to k zbláznění, objekt v centru historické Olomouce, zatím nikdo nechce. Velká budova a nákladná údržba. Udělejme z nich psychiatrickou terapeutickou léčebnu pro nemoc doby - TERAPINEC, bláznů konec.
Neodsuzujte následující, nevymyslela jsem ono "Jsme stát plný debilů" a těžce s tím nesouhlasím, na což mám i důkaz v jednom článku internetových novin: "Nesouhlasí s tím, že jsme stát plný debilů, tak založili centrum.......". Pokuste se tento blog brát vesele, a omluvte též, že používám slovo blázen, bude to stručnější než "psychicky přetížený". V našich médiích se vyskytují daleko ostřejší výrazy a Steve Jobs také řekl: "Buďme dychtiví, buďme blázniví".
Terapinec
Místo pro blázny, včetně těch, co se zbláznili ze sociálního (sociální=společenský) vývoje naší společnosti (sociálnosti) a státu. Léčebna, špitál, pro ty, co těžko snášeli dlouhá vysedávání na schůzích, dlouhého čtení zákonů, metodických pokynů a zdůvodnění toho, jak nic nejde realizovat, poněvadž vše je problém a schopní lidé nejsou. Taky pro ty, co prodlužovali. Ubytovací prostory jsou již předem obsazeny, o zákazníky není nouze. To však nestačí, je třeba přistoupit k terapii.
Terapie, denní léčba nenásilnou formou. Pod okny pokojů mohou defilovat šiky, pluky, oddíly návštěvníků z města. Nezaměstnaní, bezdomovci, obchodní zástupci, malé děti, senioři, invalidé, prodejci tiskovin Nový prostor, hudebníci, po pracovní době i učitelé, potřebují druhý přivýdělek nebo rádi doučují jen tak, jejich povolání je přece poslání. Terapie zajistí, že obzor ubytovaných se rozšíří, reálně uvidí výsledky své práce a s návštěvou se seznámí, začnou se spolu bavit. vymění si zkušenosti a vzájemně je použijí. Návštěvník vysvětlí, jak se žije z částek pod životním minimem, hranicí chudoby a hostitel je vlídně pohostí. Dojde ke sblížení na poli sociálním. Kasárna už nejsou kasárna, nebude to tedy boj ale terapie.
Cenová náročnost projektu, primární problém. Řešitelné velmi snadně. Kantýnu mohou obsluhovat seniorky a nezaměstnaní. Údržbu objektu opět nezaměstnaní, kulturu zajistí hudebníci, děti mohou přednášet básničky a poučit o historii města. Pedagog dohlédne nad celkovou souhrou kolektivu, pohlídají šikanu. Invalidé spočnou na lavečkách, které zhotovili nezaměstnaní řemeslníci. Žádané profese jako instaltér, mechanik zajistí obchodní zástupci. Potraviny dodají místní farnáři. Sobestačnost na cca 80%. Zajistit večerní program a zábavu nebude problém, lze zařadit třeba program o demokravii, svobodách a lidských právech, také terapie na nemoc zvaná chudoba. Terapie tvořivou prací je známá. Odstranit bloky a příčiny nemoci, nikoliv léčit, bojovat proti, uzdravit se je třeba.
Efektivnost Terapince. Snad nebude hned viditelná a přepočítatelná na miliony a HDP, zajistí však sociální (společenské) prostředí pro lidi z různých oblastí a sociálních (společenských) vrstev a podmínek. Nebylo by od věci začít psát knihu: Jak jsme překonali chudobu u nás na Hané.
Zdůvodnění. Budova, kdysi špitál, léčili se zde vojáci i civilsté převážně po zranění. Později, po roce 1918 kasárna, ubytování a výcvik k boji, bydleli zde rodiny důstojníků, leckdy i civilisté, patrně ti "pod penzí". Na zdi visí pamětní deska těch, co padli v boji za naši zem. Nyní opět nacházíme v pohotovosti, ohrožení pandemií chudoby a unavené, otrávené společnosti. Přesně v duchu původního záměru špitálu, může budova sloužit dál. Jen máme obrovské štěstí, že se dnes nebojuje šavlemi, kulomety a problémy jsou jiného rázu. Jsou více společenské (sociální), bojová soudržnost ustupuje a nastupuje laxnost, apatie, šoky, snad průvodní jevy krizí. Společnost se má uzdravovat, to není boj, to je pole kreativity pro pluky kreativních. Jen je-li ten objekt na tento cíl přiměřeně velký.
Další rozvoj. Časem se na nádvoří mohou odehrávat rytířská klání. Letní taneční večery a jiné hrádky lidí z hradu a podhradí. Zvláštní, místně se kasárna nachází v údolí mezi dvěma olomouckými Hrady. Studenti z blízké Univerzity Palackého by zde našli studijní podklady, zábavu i prostor.
PROČ? Protože, když Hanácká kasárna nebude nikdo chtít, přijde investor a koupí je. Stát kasárna vlastní, stačí je "účetně převést" na jinou instituci státu, sociální (společenskou), nic se nemusí platit, budova by opět sloužila původnímu účelu, špitálu, tentokrát špitálu radosti. Raději je prodáme investorovi. Jak to, že v našem státě jsou soukromí investoři finančně silnější než samotny stát? Ale možná přijde zahraniční investor a koupí část naší historie, dnes kasárna, příště hradby, mosty. Na jedné straně se krizí máme proinvestovat, na straně druhé prodáváme historické objekty. Prostoru by mělo být dost, včetně různých rezortů, nebudou stačit pouze projekty typu montovna, AMAZON, dálnice, průmysl. Zahraniční turisté prahnou po zážitcích, historická místa je mohou poskytnout.
Možná slyším stávu růst, až bude smlouva uzavřena, bude však jako vždy pozdě. O čem to mluvil pan prezident při hlasování o důvěře vlády? O vodním díle které se tehdy zdálo velkým projektem, dnes jeho velikost hodnotíme a užíváme dál. Nebuďme malicherní a važme si dědictví. Bláznivé nápady ocení až další generace, mnohdy o stovky či tisíce let později.
Dokud objekt sloužil armádě, peněz bylo dost, budova byla udržována. Armáda slouží společnosti, tak by mohla i Hanácká kasárna.
Ave Caesar! Motituri te salutant... Tak zdravily legie Julia Caesara, též bájného zakladatele města Olomouce, klidně můžeme být jeho potomci. Rozhodně jsme potomci těch z pamětní desky i těch co v kasárnách bydleli, prodělávali vojenskou službu, sloužili vlasti. Dnes se spíš traduje: "Jo v Olomouci, tam jsem vojákoval, tam je hezky.".
Zdenka Wagnerová
Když se slétáme, lítáme
„Jsme typicky spolková republika“, řekl mi jeden známý analytik a filosof. Vybavily se mi úvahy, zda je lepší být republikou 17. nebo raději 51. hvězdou, ale bylo tomu jinak, spolky u nás mají nezastupitelnou roli.
Zdenka Wagnerová
Když se slétáme na slet, na ten letošní, sedmnáctý
Letošní rok je z hlediska sokolů sletový. Jedná se o XVII. slet v rámci jeho více jak 140 leté historii. První slet se konal v roce 1882, nejdelší přerušení následovalo po XI. sletu v roce 1948. Nyní se slétáme každých 6 let.
Zdenka Wagnerová
Ve stavu beztíže - galerie SOKOL
Vydali jsme se na vernisáž fotografií Jana Jirkovského v Galerii SOKOL. Návštěvu jsme spojili s poznávání Prahy i naší historie, převážně spjaté se sokoly, jejich činností sportovní, hrdinskou a bojovou nevyjímaje..
Zdenka Wagnerová
Kam jdou ty mašiny aneb B7 roku 2023
Vítěz B7 2023 na otázku v cíli jaké to bylo odpověděl: "Masakr". Osobně jsem se B7 účastnila podruhé jako "divák", tj. na pohyblivých stanovištích jsem morálně podporovala dceru. Takový nezapomenutelný zážitek a skvělá atmosféra.
Zdenka Wagnerová
Dva dny dovolené před dovolenou
Jedním ze stresů před dovolenou bývá balení kufrů, případně jejich permanentní oranizace a kontrola. Letos náhoda způsobila, že naše kufry odjely do Prahy místo v neděli už v pátek a my máme dva dni k dobru. A zasloužené.
Další články autora |
Tisíce lidí v Opavě opouští domovy. Voda odřízla i sever Olomouckého kraje
Sledujeme online Velká část Česka čelí kvůli extrémním srážkám záplavám. Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily...
Druhý den povodní: voda řádila v 11 krajích, lidé prchali, katastrofa na Jesenicku
Velká voda v neděli zasáhla většinu Česka. Nejhorší situace byla na Jesenicku, řeka tam smetla domy...
Extrémní deště, silný vítr, na jihu Čech až stoletá voda. Řeky začaly stoupat
Sledujeme online Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech...
Zpřesněná výstraha: naprší až 250 mm, v Jeseníkách i víc. Upouštějí se přehrady
Meteorologové upravili výstrahu před extrémními srážkami. Platí od čtvrtka minimálně do neděle....
Česko od čtvrtka zasáhnou extrémní srážky. Záplav se obávají také Němci
Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle mohutné srážky. Na velké části území může napršet přes 100...
Vláda schválila nasazení armády při povodních, zapojí se až 2 tisíce vojáků
Přímý přenos Na územích zasažených povodněmi bude pomáhat až 2000 vojáků a to až do konce října, rozhodla vláda....
Nápor na pojišťovny sílí. Zatím hlásí škody za 1,14 miliardy, řekl Výborný
V souvislosti s ničivými záplavami evidují pojišťovny téměř devět tisíc událostí za 1,14 miliardy...
Na Jesenicku čeká demolice nejméně dvacet domů, zásoby dovezou vrtulníky
Škody nejméně za desítky milionů korun napáchaly o víkendu katastrofální povodně v Jeseníku, kde...
Třetí den povodní: úřady ohlásily první oběti, v Ostravě se protrhla hráz
Záplavy v Moravskoslezském kraji mají tři oběti. Přibyli dva mrtví v Krnově, jeden byl v zaplaveném...
Prodej družstevního bytu k rekonstrukci 5+1, 91m2
Na Vápence, Železný Brod, okres Jablonec nad Nisou
3 790 000 Kč
- Počet článků 128
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 632x