Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nihil novi sub sole: Už r. 1856 Eunice Foote(-ová) ve své domácnosti měřila skleníkový jev

Nihil novi sub sole je v titulku proto, že je o 4 znaky kratší než Nic nového pod sluncem. Počet znaků v titulku je totiž omezen a tak se s nimi musí hospodařit. Ale jinak letos je už 165 let od položení základů skleníkového jevu.

Americké sdružení pro rozvoj vědy (American Association for the Advancement of Science, AAAS) bylo založeno již v r. 1848, a dnes je to největší světová vědecká společnost, známá i jako vydavatel časopisu Science. Na výročním zasedání AAAS v roce 1856 v Albany ve státě New York byl 23. srpna 1856 přednesen příspěvek od Eunice Foote(-ové) nazvaný "Okolnosti ovlivňující teplo od slunečních paprsků". Příspěvek fyzicky přednesl v zastoupení Joseph Henry (důvod tohoto zastoupení není dnes jasný, možná autorka prostě musela dohlížet na dcery). Joseph Henry byl v letech 1846-78 prvním sekretářem jiné významné americké instituce zaměřené na vědu - Smithsonovského institutu (Smithsonian Institution), což je soustava muzeí. Smithsonovský institut nese jméno učence Jamese Smithsona, který dal popud i první prostředky k jeho zřízení. Ten příspěvek Eunice Foote pak vyšel tiskem v časopise American Journal of Science and Arts [22, 382-383 (1856)] v rozsahu pouhé jeden a půl strany:

Eunice Foote 1856

Je zajímavé, že tento článek předchází rozsáhlejší text autorem kterého byl její manžel, soudce i vynálezce Elisha Foote. Manželův článek se obecněji věnuje měření tepla od slunečních paprsků, nikoliv však ve vztahu k tomu, co se dnes nazývá skleníkový jev, tomu se výlučně věnovala jeho choť.

Tím o tři roky předešla rigoroznější měření irského fyzika Johna Tyndalla (který sám navazoval na výsledky Fouriera, Pouilleta, i dalších). Leč její práce byla dlouho zapomenutá (tedy až do r. 2011 - takže až dodnes byla vůbec citována v tzv. uznávaných časopisech jen sedmkrát (!) - vše rok 2019 nebo později), ač v ní na adresu kysličníku uhličitého prorocky uvedla, že jeho navýšení v ovzduší by nutně vedlo ku zvýšení atmosférické teploty:

Eunice Foote on CO2

Eunice pracovala s válci (předpokládaně skleněnými, žádné vyobrazení se ale nedochovalo) opatřenými teploměry, a také se vzduchovou pumpou. Nejprve z jednoho vzduch vyčerpala, zatimco v druhém jej naopak natlakovala (byť na samotné měření tlaku vybavena nebyla), a zjistila, že na slunečním světle dosahuje teplota ve válci s komprimovaným (ale jinak neupravovaným) vzduchem vyšších hodnot. Zatímco v prvém šlo o teplotu 88, v druhém o 110 stupňů, ovšemže Fahrenheita [C=(F-32)*5/9 - voda vře při 212F a tuhne při 32F]. Pak se posunula k pokusům s dalšími plyny, kysličníkem uhličitým a vodní párou, resp. vlhkým vzduchem. Při srovnávání vzduchu vysušeného s pomocí chloridu vápenatého, a vzduchu nasyceného vodní parou, bylo v druhém případě dosaženo teploty o až 12F vyšší. Ale v případě kysličníku uhličitého byla dosažená teplota vyšší dokonce o 20F. Měření prováděla též pro vodík a kyslík, kde však nenašla podstatnější rozdíly oproti vzduchu. Tyto výsledky ji umožnily onu predikci, že případné navyšování obsahu kysličníku uhličitého v atmosféře by nutně vedlo k růstu atmosférické teploty. Z dnešního pohledu se fakticky obírala jen jednou komponentou energetiky skleníkového jevu - zářením přicházejícím na Zemi od Slunce (druhou komponentou je záření emitované Zemí). Dnes je Eunice Foote považována za prvou osobu, která prokázala výraznou schopnost kysličníku uhličitého a vodní páry adsorbovat energii slunečního záření, a nadto provedla propojení proměn složení atmosféry s klimatickými změnami.

O rok později došlo na její druhou a zřejmě poslední fyzikální práci [American Journal of Science and Arts 24, 386 (1857)], tentokrát o měření elektrického náboje lístkovým elektrometrem při stlačování či expanzi plynu. Je též označována za vůbec první Američanku, co publikovala odbornou fyzikální práci. Je zajímavé, že v této druhé práci (na rozdíl od prvé) je použito patriárchální označení: Mrs. Elisha Foote (tedy přiřazujíci ji ku jménu jejího chotě) .

Shodou okolností se blíží významné životní jubileum našeho nejznámějšího odpůrce globálního oteplování: http://www.cs-magazin.com/index.php?a=a2003111002  Možná by si před další spanilou jízdou do Austrálie či jinam mohl zkusit ty 165 let staré pokusy, třeba by pak ztransformoval své razantní náhledy ("boj proti klimatickým změnám je škodlivá ideologie, jedna z nejnákladnějších politických chyb v poslední době" etc..): denik.cz/z_domova/klaus-odjel-do-australie-20110720.html  Neb: Nulla aetas ad discendum sera est (žádný věk není příliš pozdní k učení).

Našeho jubilujícího nejznámnějšího popírače globálního oteplování bych rád potěšil jednou poučnou historkou o užitečnosti ideologií pro přírodní vědy. Odehrála se někdy začátkem sedmdesátých let. S dnes už předčasně zesnulým Standou Beranem jsme tehdy byli ve vědecké přípravě (čemuž se dnes říká PhD studium). A jednou zcela okrajovou záležitost byla zkouška z filosofie (https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1964-198#cast2). K tomu byl přidělen konzultant, v našem případě Dr. Javůrek z Filosofického ústavu Akademie. Jednoho dne jsme se vydali ho navštívit - ve vrátnici ústavu jsme zjistili, že je současně i jeho místoředitelem. Aby naznačil průběh budoucí zkoušky, položil nám úvodní otázku: "Jaké jsou zdroje a součásti marxismu?". Tuto floskuli jsme ašak slyšeli poprvé v životě. Nad naším ignoranstvím (z jeho pohledu nepochybně neskutečným) se prvně zachmuřil se, ale pak nad námi jen rezignovaně mávl rukou: "Vy to stejně nikdy potřebovat nebudete!" Moudrý to muž - opravdu jsme to nikdy nepotřebovali (a stran té zkoušky nám pak uložil přečist si útlý spisek o chemii a filozofii [autor: ????????? ?????????? ?????? - https://star-wiki.ru/wiki/Bonifaty_Kedrov ], který jsme - jen zčásti - načetli poslední večer před zkouškou).

Foto u perexu:  Portrét někdy z konce 19. století Mary Foote (1842-1931) [k nalezení je na: https://twitter.com/footesea/status/1042254039163953152]:

CelyObrDceryEniceFoote, Mary

provdané Henderson, jedné ze dvou dcer (ne příliš pravděpodobné) objevitelky skleníkového jevu Eunice Foote (1819-1888).

VIII. díl seriálu: 666@Sky - Je naprosto nezbytné, aby nebe bylo blankytné
[blankyt:666THz]
IX. díl seriálu: https://zdenekslanina.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=772848
VII. díl seriálu: http://zdenekslanina.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=771021

This work is licensed under CC BY-NC-ND 4.0

webNKP

 

 

 

 

Autor: Zdenek Slanina | úterý 15.6.2021 7:07 | karma článku: 48,97 | přečteno: 16159x
  • Další články autora

Zdenek Slanina

Mendelova univerzita není výjimka - spíš obraz českých akademických poměrů napříč a podél

Jak řečeno v minulém díle, perzifláž je z frančtiny - taškařice, fraška, zesměšnění, ... . A historie se opakuje (jak známo jako fraška) - po 20 letech opět zaslouženě vzaly za své jedny nepodložené akademické prezidentská ambice.

16.1.2023 v 5:22 | Karma: 48,74 | Přečteno: 2776x | Věda

Zdenek Slanina

Učená perzifláž z boje o Hrad 2003: Autosestřel vlastní supervýbušinou ~~ přímo do čítanek

Perzifláž je z frančtiny, něco jako taškařice zesměšňující pomocí parodie, ale trefné české slovo neznám. Je to jak s Kunderovou Ptákovinou - překládá se jako Farce, ale není to ono. Perzifláž je někde mezi fraškou, ptákovinou ...

19.12.2022 v 5:22 | Karma: 48,96 | Přečteno: 3478x | Věda

Zdenek Slanina

Kdo letos nejvíc prospěl české vědě? CSČR/PČR - vyhmátnutím výzkumného hoštaplera S.C.,PhD

Výzkumný hoštapler Dr.S.C.,PhD odklonil 130+ MKč. Odhalili celníci a policisté. Bez nich by dál získával miliony - bez jediného výzkumného výsledku. Výsměch poctivcům, a též důsledek vytrvalé perzekuce akademických whistleblowerů.

29.11.2022 v 5:22 | Karma: 49,17 | Přečteno: 14917x | Věda

Zdenek Slanina

I benzin může být obnovitelný zdroj energie - vyráběný z CO2 (třeba ukládaného do podzemí)

Před WWI německé výboje limitovala závislost na chilském ledku. Tento problém byl vyřešen Haber-Boschovou katalytickou syntézou čpavku v plynné fázi. Na podobném řešení se dnes pracuje pro syntézu paliv na bázi atmosférického CO2.

8.11.2022 v 5:22 | Karma: 49,18 | Přečteno: 7045x | Věda

Zdenek Slanina

Den spuštění Internetu: 1. či 29.10.69 -- Aneb: Jak jsem neřešil nehlučné ponorkové šrouby

Pro spuštění Internetu se uvádějí dvě říjnová data: 1. či 29.10.69. K Internetu jsem se sám dostal v r. 1985 - poté, co jsem podepsal místopřísežné prohlášení, že počítače nebudu používat pro řešení nehlučných ponorkových šroubů.

11.10.2022 v 5:22 | Karma: 48,42 | Přečteno: 5667x | Věda
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Pokleknete a budete prosit. Generál slíbil zničit NATO do roku 2030

24. dubna 2024  21:21

Velitel čečenských sil bojujících na Ukrajině a věrný obdivovatel ruského prezidenta Vladimira...

Školák měl v osmi letech dvě mrtvice. Nemocných dětí od covidu přibývá

1. května 2024

Premium Netušili jsme, že mrtvici mohou dostat i děti, říkají rodiče těch, které to zažily. Některé dokonce...

Silný vítr komplikuje dopravu. Z Havlíčkova Brodu nejezdí vlaky na dvou tratích

1. května 2024  17:13,  aktualizováno  19:46

Silný vítr potrápil hlavně řidiče na Pardubicku. Z důvodu pádu několika stromů museli policisté...

OBRAZEM: Prahou prošel majálesový průvod. Masky kritizovaly Beka a bydlení

1. května 2024  19:05

Součástí oslav 1. máje byl ve středu studentský majálesový průvod, který vyrazil z pražské Kampy a...

„Mami, ve zdech je příšera,“ tvrdila holčička. Dům ovládlo 60 tisíc včel

1. května 2024  18:21

V domě rodiny Classových v Severní Karolíně číhalo po několik měsíců opravdu nečekané překvapení....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 121
  • Celková karma 32,35
  • Průměrná čtenost 8230x
Z meho (nestandardniho) CV: Jiz vice jak 2, a 2, a 2x2x2, a dvacetdva roku prazdnin na PacificRim, zejmena v NW segmentu. Na takovou expedici snu vas muze vyslat treba i nase akademie ved, ta dokonce nekdy velmi rada a agilne. To kdyz kupr. bona fide opravite chyby v pracech nektereho jejiho 'cestneho' predsedy, jeho hyperinflatovane ego to psychicky neunese, a ten ethicky gigant v mladicke ci jake nerozvaznosti ....... Zbytek ale az, m.j., obcas v blogu. A varovani pro ctenare z akademy: Uz jen cetba meho subverzniho blogu muze vest ke ztrate nejen iluzi, ale i zamestnani tamtez (taky se sleduje email, jestli nekdo nepise - horribile dictu - ze ten 'cestny' predseda je obycejny prolhany totalitni karierni .....). Ze neverite - tak pojdte a poslyste. Ale budou zde i pozitivni temata, pravda jen ze svetove vedy.

Rikat pravdu o tom tristnim ceskem akademickem etickem propadu neni nejakou mou prioritou, temata ze svetove vedy jsou zajiste zajimavejsi. U tech ceskych akademickych vaudevillu jde spis jen o otravnou povinnost. A o to, aby se podle potreby neprepisovala akademicka historie. Neb proti tomu zatim neco delat muze jen malokdo. A akademicke vedeni bude zcela jiste jen dal ucelove mlzit, zuby nehty branit pravde, lhat az se budou hory jeste vice zelenat (coz se bude moct vykazovat i jako prispevek redukci globalniho oteplovani - voila, hned 2 dalsi akademicke Potemkinovy vesnice jednou ranou). Maj totiz HRUZU odklonit se od posvatneho prikazu meho OUDa [Osobniho UDavace (kr.jm.Gardener)]: Rückkehr unerwünscht! Nedavno jim to perpetualni bezostysne lhani (po 3 desetiletich) ale zkomplikovaly pameti expredsedy CSAV ak. J. Římana. V nich je to lidske selhani toho meho OUDa literarne vytribenou formou popsano i s takrikajic OUDovou navstivenkou. Holt - i akademicka ryba muze nekdy hnit od hlavy, coz zde dalo vzniknout prilezitostne reality show: hniloba@AVCR.

Seznam rubrik