Brexit aneb jak by EU měla správně fungovat

Vážení přátelé, brexit ukázal, že nejméně polovina lidí v Británii a nejen tam, nejsou zásadně spokojeni s fungováním Evropské Unie. A to je na pováženou. Dovolím si předložit návrh, jak by měla Evropská Unie správně fungovat.

Ke svému modelování správného fungování Evropských národů, použiju příměr rodiny: Řekněme, že je v rodině pět synů a pět dcer - Martin, Vojtěch, Zdeněk, Jarek,Tomáš, Vlasta,  Kamila, Jana, Eva a Milada.

Předpokládejme, že všichni tito sourozenci jsou již dospělí, tedy rozhodují se sami za sebe. A teď otázka, jak by měla taková rodina skvěle fungovat, aby se měli všichni rádi a měli případně jeden z druhého občas nějakou výhodu.

Společné peníze, nebo část peněz nebo nějaký společný povinný fond ?

To rozhodně NE,

Proč ? Protože peníze a hádky o ně dělají zlou krev, pořád donekonečna by byly hádky o to, kdo dal víc, jestli někdo něco nezpronevěřil, výčitky a vydírání by zahlušily ty důležité vztahové vazby. Prostě společný povinný fond, kde někdo dává víc, někdo míň by rozhodně nepřispěl k tomu, aby se všichni měli rádi, právě naopak.

Dobře, jak tedy případně by si měli pomoci, když třeba někdo víc prosperuje a někdo míň ?

Odpověď: Dobrými radami a nevynucenými dobrovolnými dary.

Uveďmě příklad: Řekněme, že Vojtěch bydlí v nájemném bydlení ( malý a ještě drahý) a moc rád by měl svůj vlastní dům, jako má většina jeho bratrů a sester. Tak by třeba při společné rodinné grilovačce přišla na to řeč a sourozenci by mu různě radili a nabízeli pomoc.

Vlasta: - kup si nějaký pozemek raději dál od města, tam jsou ceny levnější a když budeš stavět, ráda ti přijdu i s dětmi pomoci s malováním a tapetami, má s tím zkušenosti, jde mi to rychle od ruky

Martin: Máš zatím malé přijmy, je fajň, že sis udělal kurz na svářeče, ale když si uděláš kurz také na revizáka svážecích spojů, můžeš pak mít vlastní firmu nebo dostat pozici vedoucího projektu a tam jsou o dost lepší peníze. Dám ti konktakt na školící středisko.

Eva: Já mám teď nějaké peníze navíc a že jsi brácha, můžu ti půjčit 200.000 kč a postupně mi je splatíš bezúročně během deseti let. 

Milada: Když si uděláš v domě malou garzonku s vlastním vchodem, můžeš ji pak pronajmout a přispěje ti to na polovinu splátky

Prostě vzájemná pomoc mezi Evropskými národy by měla fungovat na základě udělování různých užitečných rad a dobrovolnými nabídkami pomoci podle toho, jak kdo chce a může. prostě nic povinného, pak se národy budou mít vzájemně rády a bude mezi nimi přátelství.

Společné aktivity a zájmy:

Řekněme, že Zdeněk, Jarek, Martin, Eva, Tomáš,  Jana a Milada rádi často hrají tenis a chtějí postavit společný rodinný tenisový kurt a tak při jedné grilovačce nabídnou celé rodině se na tom finančně podílet, že pak to mohou všichni zdarma používat.

Měli by teď nutit ostatní členy rodiny, protože je jich většina, se na tom podílet přestože třeba tenis nehrají, nebo jen někdy, nebo hrají, ale nechce se jim do toho teď investovat ?

Odpověď: určitě Ne, prostě se udělá rodinný tenisový klub, do které se přidají jen ti z rodiny, kteří chtějí a kteří nechtějí, tak se nepřidají. Je to zrada rodiny ? V žádném případě NE.

Prostě v rámci rodiny mohou vznikat různé zájmové kluby, do kterého se přidávají jen ti, co chtějí a co nechtějí se přidat nemusí. Systém, kdy všichni povinně musí by přinášel jen zlou krev, rozkoly a hádky.

A podobně by to mělo fungovat také mezi Evropskými národy, věškerá spolupráce a společné projekty na bázi dobrovolnosti s možnosti z dané skupiny kdykoliv vystoupit a nebo zase vstoupit.

Společná legislativa

Řekněme, že Jardovi jednou spadne kočka z okna a zabije se. Celá rodina je smutná a Jarek zjistí, že kdyby měl v okně ochranné sítě, tak se to nemuselo stát a při jedné rodinné grilovačce navrhne, že by všichni si měli dát do oken ochranné sítě. Asi polovina rodiny si ty ochranné sítě pořídí, ale někteří ne: Martin a Eva totiž žádné kočky nemají, Milada zase bydlí v přízemí a Vojta má teď velké náklady se stavbou domu a prostě teď počítá každou korunu a potřebuje nejdřív hlavně bydlet a tak hold ochranné sítě pro kočky jsou pro něj teď luxus a tak to prostě riskne a snaží se kočku od okna odhánět. Vlasta zase tvrdí, že její kočka je natolik inteligentní, že by z okna nikdy nevypadla, že ji prostě zná a na okno vůbec její kočka prý nechodí.

Měli by členové rodiny, kteří si ochranné sítě pro kočky zavedli nutit ostatní členy si je pořídit také a případně jim vyhrožovat nějakými sankcemi ?

odpověď: Určitě ne, různá bezpečnostní opatření by měly být čistě na zvážení jednotlivých členů podle jejich situace.

Podobně by to mělo fungovat také u Evropských národů, řekněme, že někde v Itáli se stane, že někdo onemocní kvůli domácí zabijačce. Mělo by se kvůli tomu hned v celé Evropě zakázat dělat domácí zabijačky ? Určitě NE. Kde chtějí, tam to zakáží, kde nechtějí, tam to lidem povolí.

Místo dotací, dobrovolné dary z přátelství.

Každá rodina, aby dobře fungovala a měli se všichni rádi, tak si dávají různé dary, na vánoce, na narozeniny, nebo jen tak. A toto přesně chybí ke kráse přátelství mezi evropskými národy. Kdy jsme naposledy dali nějaký dar Italům nebo Němcům či Angličanům ? Pracuji teď v Lutonu kousek od Londýna. Jejich letišťe v porovnání s našim v Praze nebo Brně tu vypadá opravdu hrozně. Ukažme, že máme Angličany rádi a nábídněme jim dar z přátelství, že jim tu vybudejeme krásné nové letiště s nápaditou architekturou. Věřte mi, to by pak vznikaly krásné vztahy mezi evropskými národy a všichni by se měli rádi. TO JE TA SPRÁVNÁ CESTA NA ÚROVNI, to jak to funguje nyní, jen jen špína. Pojďme správnou cestou.

 

Autor: Zdeněk Macura | čtvrtek 30.6.2016 18:20 | karma článku: 23,91 | přečteno: 867x