Vzpomínka na Greenhorns
Obě skupiny se od sebe lišily hlavně pojetím country (western) hudby. Rangers byli inspirováni spíše New Christy Minstrels a jejich vokály, zatímco Greenhorns šli spíše po charakteru původní hudby, po instrumentaci, s akcentem na bluegrassový původ (pikované banjo, mandolíny). A asi je pravdou, že u ohňů se dnes více hrají převzaté písničky Greenhorns, které doslova zlidověly. Snad svou přímočarostí a nekomplikovaností.
Ale vraťme se ke kořenům skupiny Greenhorns.
Jejich vznik je datován až k roku 1965. Kamarádi z trampské osady Hejkalové zakládají kapelu Greenhorns. Byli to: Jan Vyčítal (kytara), Josef Šimek (mandolína), Marko Čermák (pětistrunné banjo), Petr Bryndač (housle) a Jiří Fallada (basa). Už v říjnu 1965 měli první oficiální vystoupení.
Skupina měla oproti Rangers o mnoho více problémů s tehdejším politickým establishmentem.
Tak historie opět jen v datech a heslech:
- 1965 – Naprostý propadák v beatovém klubu Olympic. Ortodoxní publikum je vypískalo. Kapelu vede Honza Vyčítal.
- 1966 – Po hledání „svého publika“ nacházejí domovskou scénu Na Jezerce. S pořadem Tony Hořínka obrážejí vlasti české. Poprvé se objevují v televizi. První výjezdy do západního Německa. Režimu začíná vadit, že jejich společenským oděvem je textil Levi Strausse.
- 1967 – Odchází Jiří Fallada a Petr Bryndač. Přichází Karel Vágner (kontrabas) a Václav Češka (housle). Skupina získává po přehrávkách státní souhlas k produkcím. Karel Vágner je časem nahrazen Janem „Plivníkem“ Jedličkou ze skupiny Hejkalové. Cena na Portě v Ústí nad Labem. První singl.
- 1968 – Další cena Porty. Po sovětské invazi zvažují zůstat na západě, kde pravidelně vystupují. Vrací se jen Marko Čermák a vystupuje se svou „oddechovou kapelou“ White Stars. Na západě zůstane jen Václav Češka, zbytek kapely se vrátí. První kontakty s Michalem Tučným. (Ten dosud hostoval u Rangers, ale zpíval výhradně anglicky.)
- 1969 – Vrací se Petr Bryndač. Michal Tučný se skupinou poprvé vystupuje, ale lpí nadále na angličtině. Do kapely přicházejí Vladimír Štýbr (kontrabas) a Josef Dobeš (steelkytara). Přechod od Supraphonu k Pantonu.
- M. Tučný podlehne konečně tlaku J. Vyčítala a začíná zpívat česky. Společné pořady s Rangers v pražském DP – konferují ing. Černý a ing. Nárožný. Michal Tučný poprvé na televizní obrazovce.
- 1970 – Bryndač „definitivně“ odchází k Mustangům. Skupina White Stars zaniká poté, co z ní odchází ke Greenhorns klíčové osoby Mirek Hoffmann a Tomáš Linka. V této sestavě vzniká „zlatá éra“ Greenhorns. Umísťují se na druhém místě za Spirituál Kvintetem na F&C festivalu v Lucerně. Vznikají legendární „saloony“ na pražském Smíchově. Konferují je Honza Vyčítal s Michalem Tučným, později M. Černý, Eduard Hrubeš a nejdéle snad Petr Novotný
- 1971 – Do svých „saloonů“ zvou Greenhorns i mladé a začínající kapely. Přes léto se „saloony“ stěhují do Riegrových sadů.
- 1972 – Režim začíná utahovat šrouby. Stejně jako Rangers se i Greenhorns musí přejmenovat. Stávají se z nich Zelenáči.
- 1973 – Svůj „definitivní“ odchod přehodnocuje Petr Bryndač a zase se od Mustangů vrací. Znovu jsou na stole rekvalifikační přehrávky a politické pohovory (Plavci tyto problémy moc nemají). Obě kapely mají převzít Zlaté štíty Pantonu za nejprodávanější desky, ale z ideologických důvodů je Panton nesmí předat.
- 1974 – Při těch „rekvalifikačních“ zkouškách byly Greenhornům sníženy honoráře. Kapelnické místo přepouští Vyčítal Bryndačovi (má konzervatoř). V kapele dochází k puči. P. Novotný, M. Tučný a T. Linka odcházejí k ústeckým Fešákům. J. Dobeš odchází do skupiny Teskar. Přichází Pavel Král (z bývalých White Stars (kytara, zpěv), Jaroslav Hnyk (bicí), a brácha M. Tučného Vít (el. kytara, zpěv). Vyčítal se stává „persona non grata“ a jeho jméno se nesmí nikde objevit. Textuje pod pseudonymy a jeho kresby do periodik nesmí. Začíná tvrdá normalizační cenzura textů.
- 1975 – Smíchovské „saloony“ ještě trvají, ale zahraničí už je tabu.
- 1976 – Po dvou letech si pracně vydupou na Pantonu další LP, ale ten lpí na tom, aby nadpoloviční většina písní byla české provenience a ne převzatá. I textová cenzura v písních je znatelná. Od Ohařů přichází Zdeněk Kryštof (dobro, steel-kytara).
- 1977 – Vyčítal má v podstatě zákaz veřejně vystupovat. Samozřejmě ne oficiálně. Jen jaksi nesmí kapelu řídit, textovat, zpívat, otiskovat vtipy. Prostě „zarach“.
- 1978 – Šéfredaktor Dikobrazu Bešta někde Vyčítalovi vymohl výjimku. Zelenáči natáčejí muziku k Sísovu filmu „Balada pro banditu“. Josef Šimek má vážné zdravotní problémy.
- 1979 – Z kapely Zvonky přichází Miloslav Totter a znovu odchází Petr Bryndač. Po operaci hlavy lékaři nařizují Josefu Šimkovi, aby zanechal aktivního koncertování.
- 1980 – Od Máků přichází Aleš Maudr (kytara, zpěv), u Zelenáčů hostuje často Jiří Wimmer. Panton požaduje, aby se vydávala výhradně původní česká tvorba. Návrat zpátky k Supraphonu.
- 1981 – Od Poutníků přichází František Kacafírek (housle). Supraphon nemá námitky proti albu australských lidovek. Greenhorni se znovu smí vypravit na zahraniční turné (BRD, Lucembursko, Polsko).
- 1982 – Výjezd do Elspe v BRD. Následující roky obdobně. Inu devizy pro stát.
- 1986 – Odchází Vít Tučný do své kapely Křoví (kdo o ní kdy slyšel?).
- 1987 – Skupina Kanafas se rozpadla a Tomáš Linka se vrací.
- 1988 – Trpělivost dochází i Marko Čermákovi, zakládá si vlastní skupinu Paběrky. V létě stále Elspe.
- 1989 – Zájezd do Švýcarska (s bratry Ryvolovými, W. Daňkem a J. Nedvědem).
- 1990 – V nových podmínkách nelze uživit tak velkou kapelu. Odcházejí J. Hnyk, P. Král a Z. Kryštof. Rozpad Zelenáčů na Greenhorns (Honzy Vyčítala) a Nové Zelenáče (Mirka Hoffmanna). Ke Greenhornům přichází od skupiny Renesance bubeník (zpívající) František Donáth. Josef Motyčka zařizuje v USA a Kanadě první šňůru koncertů pro krajany a úspěch zájezdu předčí všechna očekávání.
- 1991 – Znovu do Kanady a USA.
- 1993 – Turné po Austráli, sběr „bushman songs“. A následuje australské album.
- 1994 – Znovu Austrálie.
- 1995 – Odchází Vladimír Štýbr a Tomáš Linka, které nahrazují Jan Hromas (akustická basová kytara) od Kučerovců a Petr Kocman (zpěv, foukací harmonika, sólová kytara) z Daňového úniku. Odchází i Aleš Maudr, kterého nahrazuje Ilja Herain (banjo, zpěv). Znovu Austrálie.
- 1996 – Jan Hromas se vrací ke Kučerovcům. Přichází Milan Černý (basová kytara). Další album australských písní.
- 1997 – Jubilejní Saloon za účasti bývalých členů skupiny.
- 1999 – František Donáth odchází, nahrazuje ho Václav Šváb. Vyčítal má potíže s prsty, nemůže hrát. Opět zájezd do USA a Kanady.
- 2001 – Znovu v Americe, žel zrovna během útoku na The Twins. Několik vystoupení muselo být zrušeno.
- 2002 – Odchází banjista Ilja Herain a klávesista Mirek Roček. Nahrazují je Eda Panschab a David Babka (steel-kytara).
Současná sestava Greenhorns:
- Honza Vyčítal – zpěv, texty, od roku 1965
- Milan Černý – basová kytara, od roku 1996
- Václav Šváb – bicí, od roku 1999
- Eda Panschab – banjo, akustická kytara, od roku 2002
- Medard Konopík – elektrická kytara, zpěv, od roku 2006
- Jiří Zima – pedálová steelkytara, od roku 2006
A jestli jsem nějaké muzikanty, kteří se ve skupině mihli, vynechal, bylo to pouze v zájmu stručnosti článku a omlouvám se jim.
Tak to je druhá historie kapely, která provázela moje mládí. Už nevím, jestli jsem uměl dříve hrát „Loď Džambí“, nebo „Rovnou, jó, tady rovnou“, ale je to asi jedno.
Petr Závladský
K poučení z krizového polistopadového vývoje ve straně a společnosti

Úspěšně znormalizovaný Ústav pro studium totalitních režimů vydal ve spolupráci s Technickou univerzitou v Liberci na sklonku roku 2015 sborník odborných prací „Každodenní život v Československu 1945/48–1989“.
Petr Závladský
Dobrý den, můj přítel,

Je to občas veselé, když člověk někde zveřejní svou mailovou adresu, jak se dobré duše celého světa hned starají, aby člověk neživořil, nedřel tady za nějaký mrzký peníz, ...
Petr Závladský
Zálohování dat

Před pár dny tady uveřejnila paní Zuzana Součková článek o nutnosti zálohování dat. Jak pod jejím původním článkem, tak i na FB se objevila řada podnětů typu: „zálohoval bych, ale nevím kam“. Stručný přehled je takovýto:
Petr Závladský
One way ticket

Xenofobie je strachem z neznámého, ale my jsme (i díky informatice) velmi dobře informováni! Tedy se jedná o strach naopak ze známého, o strach z reálného nebezpečí. A samozřejmě pociťujeme odpor proti hrozícímu násilí.
Petr Závladský
Maličko o kavkách a také o lidech

Jsem jen z donucení filosof. Chtěl jsem si původně jen tak klidně žít své dny a dívat se na květiny jak kvetou a voní, vidět stromy jak kvetou a plodí, a sledovat ptáky jak zpívají, vidět, jak neúprosně po podzimu přichází zima...
Další články autora |
Válku vyřeší konec vojenské pomoci, řekl Putin Trumpovi. Probrali hokej i vztahy
Prezidenti Ruska a USA Vladimir Putin a Donald Trump v úterním telefonátu „podrobně a otevřeně“...
Bombové hrozby v Praze. Policie evakuovala tisíce lidí, odklonila dopravu
V Praze se ve čtvrtek večer uskutečnily masové evakuace kvůli nahlášeným bombám v pražské Lucerně a...
Neblokujte protiruské sankce, udeřil Rubio na Maďary. Ti rázem ustoupili
Americký ministr zahraničí Marco Rubio kontaktoval svůj maďarský protějšek Pétera Szijjárta, aby na...
Jak Trump mluví s Kremlem? Prezidenti si volají jinak než obyčejní smrtelníci
Premium Pokud si myslíte, že americký prezident náhle řekne „vytočte mi Putina“ nebo si ho dokonce sám...
Masivní hřib nad Ruskem. Ukrajinci zasáhli základnu strategických bombardérů
Saratovská oblast se v noci stala cílem ukrajinských dronů. Bezpilotní stroje údajně zasáhly i...
Ukrajinci nabízejí na síti zbraně z války. Černý obchod bují už teď, bude to horší
Premium Samopal MP5 Heckler & Koch MP5 za 490 dolarů. Samopal 26 za 450 dolarů, samonabíjecí puška Taurus...
Těžký test, lehké přijímačky. Velké opakování z matiky přezkouší důkladně
Premium V uplynulých pěti dílech jste si mohli matematiku díky různým druhům úloh na přijímací zkoušky...
V Srbsku může kdokoli špehovat kohokoli. Bondovská technika je k sehnání snadno
Premium V Srbsku je snadné kohokoli špehovat. Může vás jednoduše sledovat partner, kolega, šéf nebo soused...
Je fentanyl příčina, anebo záminka? Za co všechno může a nemůže Čína
Už na počátku února se americký prezident rozhodl zavést dodatečné desetiprocentní clo na veškerý...
- Počet článků 651
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1691x
Ale vidím, že se do toho „socíku“ chce většina lidí v tomto státě vrátit.
Seznam rubrik
Oblíbené knihy
- Bohatý táta, chudý táta (Robert T. Kiyosaki)
- Co je vidět a co není vidět (Frédéric Bastiat)
- Liberalismus (Ludwig von Mises)
- Cesta do otroctví (F. A. Hayek)
- Kapitalismus a svoboda (Milton Friedman)