Statistiky (nejen) browserů
Pravděpodobně všichni víme, že k prohlížení internetových stránek lze používat více prohlížečů, tzv. browserů, než jen Microsoft Internet Explorer, který byl dlouhou řadu let generickým prohlížečem OS Windows.
Dnes už je snad všeobecně známé i to, že OS MS Windows není jedinou platformou a kromě relativně drahého, ale vysoce výkonného Mac OS X, existují i další platformy, např. Linux, Swift, FreeBSD, OS/2, Warp a jiné. Dokonce, narozdíl od MS Windows, zcela zdarma. Pokud jde o výkonnost, spolehlivost a bezpečnost, dnes zcela potírají nejrozšířenější OS Windows.
Celým problémem je to, že většina uživatelů PC vůbec netuší, že si mohou OS volit a chybně dávají rovnítko mezi PC = MS Windows. Samozřejmě je nutné vnímat, že US fě Microsoft jsme vděčni za rozšíření počítačových technologií do celého světa. Ale zároveň bychom si měli být vědomi, že USA mají palec na daleko účinnější zbrani, než byl jaderný „Fat Boy“ nad japonskou Hirošimou.
Graf 1: Přehled používání OS za posledních 10 let
Bez nějaké politické, či indoktrinální slepoty bychom měli vidět, že pro dnešní USA není obtížné (v mezinárodně vypjaté době) vynutit na soukromé firmě Microsoft předání pravomocí do rukou státu a zcela selektivně vyřadit tu, či onu zemi zcela z počítačově řízené logistiky, či přímo z řízení státu. Měli bychom si uvědomovat, že veškeré zásobování země, ať se jedná o suroviny, nebo potraviny, je řizeno počítačovými systémy a (až na bankovní systémy) takřka bezvýhradně postavenými nad OS Windows. Stačí tedy jen malý „opravný“ balíček, a celá vybraná země se může ocitnout v totálním chaosu. Rád bych věděl, jestli takovéto riziko bere v úvahu Bezpečnostní Rada státu. To, že jsme zrovna teď s USA kamarádi, mi přijde jako záruka nutná, nikoliv však dostačující.
Nechci rozšiřovat nějakou poplašnou zprávu, ale toto faktum bychom si měli uvědomovat. USA mají prst na nevídaně mocné zbrani a nakonec – už byla vyzkoušena v Iráku před jen několika málo lety během Války v Zálivu. S užitím jen malé části rozumu bychom měli uvažovat o diverzifikaci rizik.
Asi je lhostejné, že Vám přestanou fungovat nějaké hry, či se dokonce nepřihlásíte na Facebook, či do pošty, ale že nebude ve městech chleba, u pump nebude benzín, a většina aplikací nebude funkční, je závažným problémem. A opakuji: není tak těžké to udělat!
Jedním z prvních sebezáchovných opatření je přestat používat OS Windows. Klidně si na jednom PC můžete nastavit tzv. dualboot, tedy možnost startovat systém v jednom, nebo jiném OS. Dobrou volbou je např. kompilace Linuxu Ubuntu (ke stažení např. na Ubuntu). Hodí se pro běžné domácí použití a je asi tak o 75 % výkonnější, než Windows. O konfiguraci se nemusíte bát. O většinu hardwareových záležitostí se postará OS sám a výsledkem bude funkční OS s ovládáním velmi podobným OS Windows. S podstatně menšími riziky. Obdobně například minimalistická verze Linuxu Slax, která se vejde i na 1GB Flash klíčenku a jde z ní spouštět.
Graf 2: Přehled používání browserů za posledních 11 let
Vrátím se však k původnímu námětu článku: browsery. Situace je podobná. Podívejme se na Graf 2, jak si vedly různé prohlížeče Internetu za posledních 11 let. MSIE je dnes k použití už ve verzi 10. O mnoho se polepšil, ale o kvalitním prohlížeči nadále nemůžeme hovořit. Stále setrvává v předpokladu, že fa Microsoft je diktátorem pravidel, protože je velká, světově největší. A normotvorné autority by měly poslouchat to, co si Microsoft nadiktuje a vymyslí. Přes jistou snahu Redmondu inovovat MSIE, z garafu je patrné, že prohlížeč celou dekádu neodvratně spěje na smetiště SW dějin.
O mnoho lépe si vedou jiné prohlížeče Internetu, dnes výtečný Chrome, ale i Safari (postavené na podobném vykreslovacím jádře KHTML), prohlížeč Mozilla Firefox (dnes již lehce zaostávající), prohlížeč Opera (velmi vstřícný k hendikepovaným jedincům, avšak neprávem opomíjený). Je však třeba konstatovat, že (s výjimkou Opery) jsou všechny dnešní prohlížeče vystavěny na základních zdrojových kódech jádra prohlížeče Mozilla; i MSIE.
Mezi vysoce progresivní můžeme zařadit právě prohlížeč Chrome. Eventuálně můžeme využít i mezinárodními soudy vynuceného subprogramu BrowserChoice a výchozí program k prohlížení internetových stránek si vybrat přímo z OS Windows. Pokud budete váhat, které z nabízených využít, volte Chrome, případně Firefox, případně Opera. Na ostatní nabídky se spíše dívejte s despektem. Safari není lokalizováno a ostatní jsou spíše za okrajem použitelnosti. (Ovšem, pokud pracujete v OS Linux, pak je Mozilla Firefox docela dobrá volba. A Chrome je dnes k disposici i v kompilaci pro Linux.)
Graf 3: Rozlišení monitorů za 13 let
Pokud bychom analyzovali barevnou hloubku dnešních grafických karet, stoprocentně je již zapomenut 8b hardware (256 barev), 16b skomírá s posledním 1 % uživatelů (65 536 barev) a plně dominují 32b karty (16 777 216 barev).
Nejinak je tomu s rozlišením monitorů, resp. dnes již takřka bezvýhradně displejů. Ke zlomu dochází v r. 2006 masovým nástupem (a cenovou dostupností) notebooků. I když paradoxně: s pokračující miniaturizací (tablety) se trochu vracíme do kdysi dávno již zapomenutých rozlišení jen několika set pixelů.
Na druhou stranu je třeba si přiznat, že počítačová gramotnost mnoha jedinců nepokročila za ta léta ani o píď. Na otázku: „Jaký prohlížeč Internetu používáš?“ se až příliš často dozvídám: „No přece seznam.cz, voée“.
Závěrem tedy snad shrnutí: OS Windows není jediný na světě, jsou jiné a lepší. Prohlížeč MSIE není jediný na světě: jsou jiné a lepší.
Petr Závladský
K poučení z krizového polistopadového vývoje ve straně a společnosti
Úspěšně znormalizovaný Ústav pro studium totalitních režimů vydal ve spolupráci s Technickou univerzitou v Liberci na sklonku roku 2015 sborník odborných prací „Každodenní život v Československu 1945/48–1989“.
Petr Závladský
Dobrý den, můj přítel,
Je to občas veselé, když člověk někde zveřejní svou mailovou adresu, jak se dobré duše celého světa hned starají, aby člověk neživořil, nedřel tady za nějaký mrzký peníz, ...
Petr Závladský
Zálohování dat
Před pár dny tady uveřejnila paní Zuzana Součková článek o nutnosti zálohování dat. Jak pod jejím původním článkem, tak i na FB se objevila řada podnětů typu: „zálohoval bych, ale nevím kam“. Stručný přehled je takovýto:
Petr Závladský
One way ticket
Xenofobie je strachem z neznámého, ale my jsme (i díky informatice) velmi dobře informováni! Tedy se jedná o strach naopak ze známého, o strach z reálného nebezpečí. A samozřejmě pociťujeme odpor proti hrozícímu násilí.
Petr Závladský
Maličko o kavkách a také o lidech
Jsem jen z donucení filosof. Chtěl jsem si původně jen tak klidně žít své dny a dívat se na květiny jak kvetou a voní, vidět stromy jak kvetou a plodí, a sledovat ptáky jak zpívají, vidět, jak neúprosně po podzimu přichází zima...
Další články autora |
Ohnivé peklo v lyžařském centru. Lidé skákali z oken, mrtvých je přes sedmdesát
Při nočním požáru v tureckém lyžařském středisku Kartalkaya zemřelo nejméně 76 lidí a 51 utrpělo...
V Česku otevírá pobočku nový řetězec. Slibuje velké porce zdravého jídla
Po několika odložených startech vstupuje na český trh řetězec se zdravým jídlem. V přízemí...
Havárie historické bojové techniky na jihu Čech: dva mrtví, osm zraněných
Při ukázkách historické bojové techniky u Horního Dvořiště na jihu Čech došlo k tragické nehodě....
Proti Ficovi bouřilo 30 slovenských měst. Bratislavu burcoval Bolek Polívka
V téměř třiceti slovenských městech se v pátek konaly demonstrace za proevropské směřování země....
Zelenskyj si řekl o 200 tisíc evropských vojáků. Britové jsou pro
Jen co v Bílém domě usedl Donald Trump, vyzval Volodymyr Zelenskyj evropské státy, aby převzaly...
Bič boží je vyžene. Otestujte si znalosti hereckých úloh oslavence Jiřího Lábuse
Úctyhodných 75 let se v neděli 26. ledna dožívá Jiří Lábus. Herec temperamentního projevu,...
Zavíráme! Vše musí pryč! Podvodníci s „končícím eshopem“ lákají z lidí peníze
Šmejdi jsou často o krok napřed a vymýšlí neustálé finty, jak vytáhnout z lidí peníze. Aktuálním...
A kostlivci se vypotáceli ven... Jak Sověti nafotili osvobození Osvětimi
Seriál Když Rudá armáda před osmdesáti lety stanula u bran Osvětimi, ohromilo ji hrobové ticho, pach...
Vraha předem neodhadneme. Čin mívají propracovaný, říká docent Lašek
Premium Policie v posledních dnech informovala o několika případech, kdy dostala oznámení ohledně možného...
- Počet článků 651
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1690x
Ale vidím, že se do toho „socíku“ chce většina lidí v tomto státě vrátit.
Seznam rubrik
Oblíbené knihy
- Bohatý táta, chudý táta (Robert T. Kiyosaki)
- Co je vidět a co není vidět (Frédéric Bastiat)
- Liberalismus (Ludwig von Mises)
- Cesta do otroctví (F. A. Hayek)
- Kapitalismus a svoboda (Milton Friedman)