Cizopasníci

Již delší dobu si nedělám iluze o kvalitě informací uložených na Wikipedii. V posledku jsem se dostal na stránku „vší“ a mám pocit, že ne všechny uvedené údaje jsou podle posledních vědeckých poznatků…

Veš

Vši (Anoplura) jsou podřád bezkřídlého hemitabolicky parazitického řádu hmyzu Phthiraptera. Vši parazitují na těle savců(1) a živí se krví(2) svého hostitele. Vši jsou celosvětově rozšířené, je známo asi pět set druhů, v České republice se vyskytuje dvacet šest druhů(3). Velikost všech zástupců se pohybuje mezi 0,4–6,5 milimetry(4).

Opravy:

  1. Informace není přesná. Vši raději parazitují mimo tělo hostitele. Nejraději dostatečně daleko, aby se hostitel nemohl bránit.
  2. Krev dnes již neoblibují. Daleko více jim chutnají státní rozpočtové peníze ve všech formách.  Mohou být i v krabici od vína, či ve formě bezhotovostní.
  3. Tento údaj je zastaralý. Podle posledního sčítání je v České republice evidováno několik set druhů vší s řadou poddruhů.
  4. Zde se jedná o zřejmý překlep. Správný údaj je 140 – 210 cm (pro obě pohlaví).

Typické znaky

Pediculus humanus capitis

Říše:
Kmen:
Podkmen:
Třída:
Infratřída:
Řád:
Podřád:

Vši mají v poměru k ostatnímu tělu velký zadeček, který je roztažitelný(5) a je složen z devíti zřetelných kroužků, které jsou pokryty různě tvarovanými a uspořádanými štětinami. Na zadeček navazuje hruď, která je malá s nezřetelným dělením. Křídla v důsledku parazitismu zcela zmizela. Tři páry nohou mají dvoučlánková chodidla, ukončená jedním drápkem, který slouží k držení vlasů či chlupů, a proto má schopnost ohnout se proti chodidlovému článku. Proto tento typ nohou označujeme jako přichycovací(6). Hlava je s ústním ústrojím směřujícím dopředu, podlouhlá a oproti hrudi užší.(7) Vši mají složené oči, výjimku tvoří pouze vši parazitující na člověku. Většina druhů má i zakrnělá jednoduchá očka, která pro ně však nemají velký význam a proto mohou u některých druhů i zcela chybět.(8) Ústní ústrojí je bodavě sací a sosák je zakončen speciálními háčky. Samotné sací ústrojí se vysouvá ze sosáku až po proražení kůže na dobu sání(9). Tykadla jsou krátká s třemi až pěti články.(10)

Opravy:

  1. Opět věcný omyl: veliký a roztažitelný je hlavně žaludek; zadeček až v důsledku. Veš je schopna na posezení absorbovat libovolné množství oběživa, které je momentálně dostupné. Zadeček se spontánně stahuje pokud dojde k polapení vši a vyšetřování cizopasení (zřídkavý jev).
  2. Anatomie je zcela zavádějící. Vnější znaky jsou velmi podobné kmenu homo sapiens z říše Animalia, kmen Chordata, podkmen Vertebrata, řád Primates. Liší se jen druhotně výskytem ocelových loktů a gumového svědomí. Správně by měli patřit do poddruhu Homo Sapiens Economicus Parasiticus. Symptomatický je vícečetný přichycovací orgán. K práci jsou zpravidla obě ruce levé.
  3. Tento jev lze zcela potvrdit.
  4. Tyto vši mají oči takříkajíc všude; zrakový vjem je velmi intenzivní při pohledu na cizí peníze. Periferní vnímání je omezeno. K dalším rozpoznávacím znakům patří zhusta drahé automobily, luxusní hodinky, nákladné milenky, drahé a nevkusné domy apod. Původ peněz k jejich pořízení a vydržování většinou nelze prokázat.
  5. Bodavě sací sosák se zapichuje do kterékoliv části státní správy, kde lze tušit jakékoliv veřejné prostředky k nimž se přisají a polohu si zajistí speciálními háčky. Často státní správu přímo infiltrují a vydávají se za její součást v kterémkoliv pilíři výkonu státní moci, a to i v patrech nejvyšších. K tomu slouží speciální mimikry účinně chránící před odhalením.
  6. Tykadla jsou velmi citlivá (zejména pokud jsou někde náhodou neomaleně přikreslena).

Rozmnožování

Vši mají proměnu nedokonalou(11). Samice snášejí vajíčka hruškovitého tvaru, která se nazývají hnidy. Hnidy vši lepí na srst svých hostitelů(12). Většina vší má relativně rychlý vývoj a zhruba po týdnu se z vajíček stanou larvy, které mají tři instary (svléknutí) a potom se z nich stávají dospělci. Celé larvální stadium trvá zpravidla od dvou do tří týdnů.(13)

Opravy:

  1. Proměna je obtížně sledovatelná; na rozdíl od zastaralých nálezů je proměna zřejmě dokonalá a nevratná.
  2. Toto množení není prokázáno. Velmi pravděpodobně se vši množí běžným rozplozovacím procesem a řadou geometrickou. V některých případech je prokázáno i množení dělením.
  3. Vši mají skutečně vývoj velmi rychlý. Někdy jsou schopny mezi jednotlivými instary procházet i v rámci hodin. Přeměna z larválního stádia do dospělce může být podle okolností a dostupnosti stravy okamžitá.

Zástupci

Parazitující na člověku:

Veš lidská (Homo sapiens economicus parasiticus) s poddruhy P. systemic (Veš systémová), P. nationalis (V. státní), P. socionalis (V. sociální), P. amabamis (V. zájmová, lobbující). Někteří entomologové považují tyto poddruhy za samostatný druh Pediculus humanus.

Veš žije v záhybech kůže(14), ze kterých se vydává sát na lidskou pokožku a opět se vrací zpět do jejích záhybů. Po jejím sání vznikají svědivé ranky(15), které bývají rozškrabány a může docházet k sekundární infekci. Někdy mohou vznikat i ekzémy.(16) Je přenášena mimochodem při pohlavním styku nebo z ložního prádla.(17)

Opravy:

  1. Správněji: státu. Některé vši se sdružují přímo do sociálních skupin, odkud své nájezdy na peněžní zdroje organizují.
  2. Dnes je spíše dokumentován svědivý pocit v podvědomí vysávaného jedince.
  3. Ten může vést až k agresivnímu jednání proti tomuto parazitu. Infekčnost však není prokázána. Zmíněné ekzémy jsou velmi úporné a neléčitelné. Mírně pomáhá inkarcerace dopadeného parazita.
  4. Přenos pohlavním stykem není pravděpodobný, ale co lze dnes vyloučit? V posteli už se vykecaly horší věci.

Výskyt

Vši se vyskytují jako cizopasníci člověka prakticky po celém světě. Většina druhů jsou zároveň přenašeči řady infekčních onemocnění a jiných chorob(18). Mrtvé a horečkou postižené hostitele vši v rozmezí jednoho dne opustí.(19)

Opravy:

  1. Parazitace je prokázána zejména na ekonomice aktivních jedinců druhu Homo. Jde zejména o choroby společenské, korupci, problémy etické, mravní a další.
  2. Na rozdíl od většiny jiných cizopasníků tato veš saje ze svých hostitelů, daňových poplatníků, tak dlouho, dokud tento mrtev neodpadne. Pak – jak správně uvedeno – jej do jednoho dne spontánně a bez sentimentu opouští.

Odvšivení

V současné době se pro odvšivení prodává celá řada přípravků, které působí na hnidy, v dřívější době se používala octová voda anebo úplné oholení napadených částí.(20)

Opravy:

  1. Všechny tyto přípravky jsou zcela neúčinné až úsměvné, na úrovni babských lektvarů a pověr. Zdá se, že jediným účinným lékem by mohlo být oholení napadených částí. Oholení státní správy až na minimum, zavedení povinného prokazování získaného majetku a zavedení hmotné a trestní odpovědnosti za spáchané škody ve svěřené funkci, případně za parazitování nepřímé přes mezihostitele. V poslední době se laboratorně testovalo zavedení finanční chudokrevnosti do všech sfér státu – dlužno říci, že s vynikajícími výsledky!

[Původní dezinformace: Wiki]

A pak věřte Wikipedii! :-)

Autor: Petr Závladský | pátek 7.12.2012 15:15 | karma článku: 14,71 | přečteno: 1132x
  • Další články autora

Petr Závladský

Dobrý den, můj přítel,

15.12.2015 v 11:00 | Karma: 23,29

Petr Závladský

Zálohování dat

7.11.2015 v 16:10 | Karma: 18,16

Petr Závladský

One way ticket

27.9.2015 v 16:52 | Karma: 34,13