Věřící se rozhodují mezi dvěma ateisty. A budou volit spíše Miloše Zemana.

V prvním kole prezidentské volby se ucházelo o přízeň voličů devět kandidátu, z nich šestice prohlašovala, že jsou lidmi věřícím. Dokonce jeden z nich, Mirek Topolánek, velmi často v rozhovorech zmiňoval jak „našel Boha“. 

Z pohledu věřícího katolíka bude volba v druhém kole volbou nesnadnou. Musí si totiž vybrat mezi dvěma „neznabohy“. Oba, Miloš Zeman i Jiří Drahoš, se sice přihlásili k hodnotám křesťansko-židovským, ale dále to v debatách bohužel příliš nerozvíjeli. A přitom to, jak se budou v kampani vyjadřovat/nevyjadřovat ke křesťanským hodnotám a tradici, může být v II. kole voleb klíčové a oběma kandidátům přihrát nerozhodné hlasy.

Podle sčítání lidu z r. 2011 se mezi věřící hlásí 20,6 % občanů České republiky. Zajímavé je, že cca téměř 5 mil. občanů (45,7 %) odmítlo na otázku o náboženské víře vůbec odpovědět. Což ale neznamená, že by byli všichni ateisté. Spíše tuto otázku v dotazníku chápou velmi osobně, jako vlastní niternou záležitost, na kterou se stát ptát nemá.

Kam tím mířím? Většina věřících katolíků v I. kole volby dala svůj hlas Pavlovi Fischerovi, který se s 10 % a s cca půl milionem hlasů umístil na třetím místě. Předpokládejme, že volební účast bude podobná (59-60 %) jako ve II. kole volby v r. 2013. Tedy, že nedorazí část voličů poražených kandidátů a naopak volit přijdou ti, co I. kolo nepovažovali za klíčové a rozhodující, ale pouze za jakousi „rozcvičku“. Miloši Zemanovi bude k jeho 2 mil. hlasů z I. kola k vítězství stačit asi 500 tis. hlasů. Naproti tomu Jiří Drahoš musí oslovit fakticky stejné množství lidí (cca 1,2 mil.), kolik jich získal v I. kole.

Domnívám se, že Miloš Zeman získá zhruba 250 tis. hlasů voličů SPD, kteří se v I. kole neobtěžovali k volbám přijít a přesvědčí také 150-200 tis. hlasů mezi nerozhodnutými a váhajícím věřícími.

Proč? Pro konzervativní křesťany je dnes Miloš Zeman větší zárukou kontinuity než sama hlava katolické církve papež František, kterému je milejší starost o migranty než o ně samotné. O migranty, kteří se navíc hlásí k náboženství, s kterým Evropané ve Španělsku, na Balkáně nebo v Rakousku a Uhrách bojovali více než pět století, než se jej podařilo z Evropy vytlačit. Toto Argentinec František nikdy nepochopí. Naopak, Miloš Zeman je politikem, který od začátku mluví o migrační krizi nejen jako o riziku ekonomickém, ale zejména riziku civilizačním. A to chtějí věřící slyšet. Věřící také ví, že Zeman, ať je jakýkoliv, byl vždy v názorech konzistentní. Co tvrdil před lety (podpora Izraele v Palestině za jeho vlády), tvrdí na rozdíl od většiny politiků stále. O Jiřím Drahošovi a jeho názorech většina lidí neví nic, nebyl totiž nikdy činným politikem. Dále, spousta věřících sympatizuje se Zemanem i v kauze Pussy Riot. Sice ctí svobodu slova a projevu, ale aby někomu bylo jen tak tolerováno poskakování a řvaní v kostele, tak to už je i na ně moc. A tak by se dalo dál pokračovat.

Hromada věřících Zemana považuje za vlastence, za člověka, pro kterého se po zvážení všech pro a proti rozhodnou rozumem. Odpustí mu všechny zápory a dají mu hlas, protože v jejich očích hájí politické a náboženské hodnoty, ve které věří i oni sami. 

Autor: Jan Zapletal | čtvrtek 25.1.2018 8:52 | karma článku: 28,98 | přečteno: 1126x