Jak proti své zemi ještě poštvat mocipány z Bruselu? Snadno! Nakupujte domácí výrobky.

Jak se ukázalo, Slováci zjevně preferují slovenské výrobky. To, že po domácím výrobku šáhne na 62,5% Slováků, však vidí Bruselpáni jako problém.

Jak jsme se včera mohli dočíst na serveru novinky.cz, ukazuje se, že 62,5% Slováků preferuje domácí výrobky. Zdá se to přirozené. Přeci jen proč nakupovat zboží kdo ví jaké kvality a dováženého kdo ví odkud, když mohu sáhnout po domácí kvalitě. Mimo to nákupem domácích výrobků snad podpoříme domácí výrobce a tak i ekonomiku státu a omezení zbytečného dovozu se příznivě projeví na životním prostředí. Především však domácí je prostě domácí.

Jenomže právě to je asi špatně, neboť pánům z Průseru, ó pardon, z Bruselu, se to ani trošku nelíbí a rozhodli se proti bratrům Slovákům zahájit právní řízení. A pokud se Slováci neobhájí, budou hnáni k soudnímu dvoru v Lucemburku. Už jen ona věta v úvodu článku "Evropské komisi překáží, že Slovensko preferuje domácí potraviny", je do očí bijící. I když v časech, kdy se pomalu zbrojí i proti jakýmkoli známkách čistého vlastenectví, je tento postoj pochopitelný, neboť jsme to zjevně tak nějak dopracovali do časů, kdy platí:

Jeden Brusel vládne všem,
jeden jim všem káže,
jeden všechny přivede,
do Unie sváže

Vzhledem k tomu, že ve Francii po domácích výrobcích sáhne přes 80% spotřebitelů, a nikomu to příliš nevadí, zdá se zjevné, odkud vítr asi fouká. Že by byl nízký odbyt výrobků ze západu pro Unii nežádoucí? Možná by neuškodilo, kdyby se trhům bývalé východní Evropy dostávalo stejné kvality, jakou si mlsají na západě, to by pak člověk možná i zvážil, zda nevyzkoušet i něco nového. I když zase na druhou stranu, jak jsem již jednou napsal, domácí je prostě domácí. A zvyk je železná košile, tak proč přecházet na něco nového jen proto, aby mudrlanti od evropské komise měli klidné spaní.

A co že se stalo záminkou pro onu žalobu? Tabule, jež visí na prodejnách a v procentech ukazují, z kterých zemí výrobky pochází. Zveřejňování procenta nabízených slovenských potravin je totiž z pohledu Evropské komise překážkou volného pohybu zboží. Jo jo, drazí P/Bruser/l páni. Tyhle tabule určitě lidi k nákupu domácích výrobků přesvědčují natolik, že po jiném tam člověk pomalu ani nesáhne.

Já si spíš myslím, že vyhledávají-li Slováci to pravé slovenské, tak si to své vždy najdou a nějaká cedule, kde stojí, kolik procent mléka je z okolních zemí, je k tomuto nákupu určitě nepřesvědčí. Pokud někoho tyto cedule shazují, tak v zemi, kde lidé upřednostňují domácí výrobky, pouze toho, kdo je nenabízí. Jiné hráče na mezinárodním trhu dle mého soudu však nikoli. Ale tohle je pouze můj omezený názor na tento velice závažný problém, se kterým se Evropa v současné době potýká. 

Autor: David Wiltsch | neděle 14.2.2016 16:00 | karma článku: 38,71 | přečteno: 1624x