Konec hospod?

Blíží se konec klasických českých malých vesnických hospůdek? Podle mě rozhodně ANO! Bohužel........

O tomto tématu se již napsalo hodně. Nicméně i já mám potřebu se k tomu vyjádřit.

Na začátek musím sdělit, že se živím jako sanitační technik. Tedy, že jezdím po hospodách, restauracích a barech a čistím jim pivní trubky. Dělám to už 10 let, takže o hospodách něco vím. Každý den navštívím mnoho restaurací. S mnoha majiteli, nájemci hospod, s číšníky, servírkami jsem kamarád, tykáme si. Takže velmi dobře znám i jejich názory.

A teď k samotnému tématu: Blíží se konec českých hospod? Myslím si, že ano. A je mi to líto.

Ti, kteří to mají k důchodu, plánují uzavřít své hospůdky velmi brzy. Ostatní o tom přemýšlejí.

Rozdělím to do několika odstavců:

1. EET - elektronická evidence tržeb. Pravděpodobně největší problém. Pro velké restaurace a hotely to nic neznamená. Již dnes používají pokladny a teď je akorát budou muset připojit na internet. A pro malé hospůdky na venkově? Některé z nich mají denní tržby třeba 800Kč. Za to zaplatí tak akorát elektřinu a vodu. Koupit si pokladnu? Za co? A je mnoho majitelů vesnických hospůdek, kteří jsou již v důchodu. Mnozí z nich dodnes neumí pořádně zacházet s mobilem. A tito lidé by si měli pořídit elektronickou pokladnu s připojením na internet? A k tomu hrozba desetitisícových pokut. Myslíte si, že 66 letý hospodský si přeje, aby mu stát hrozil vysokými pokutami? To ve svém věku nemají zapotřebí. Někde není ani pořádný mobilní signál. Zákon to řeší tak, že si MUSÍTE zažádat o výjimku. Data sbírat offline a potom jednou za 5 dní data odeslat. Takže každých 5 dní vyběhne hospodský na kopec a data odešle. Vtipné.  A jak bude EET fungovat třeba na hasičském plese nebo o přestávce na fotbale? Tam, kde je fronta a všichni spěchají a chtějí své pivo ihned? Výčepní si nejdřív řekne o 25Kč, pak odklepne pokladnu, počká na připojení k internetu, vytiskne účtenku, předá ji zákazníkovi a je to.  Doufám, že ho ostatní lidé ve frontě nezabijí.  Zřejmě všichni víte, že hospodský může vytisknout účtenku až poté, co dostane peníze.

A dokáže to stát vůbec zprovoznit? Zatím stát nedokázal takové velké systémy zprovoznit bez problémů. Vzpomeňme si na registr SPZ, na sociální dávky, na opencard, atd atd. Bude fungovat systém, který dokáže každou vteřinu zpracovávat tisíce přístupů? ...  Také by mě zajímalo, kolik bude stát vybudování celého systému. A kolik bude stát provoz celého systému.

2. Zákaz kouření. Sám jsem zapřísáhlý nekuřák. Ale na druhou stranu svobodomyslný člověk.  Stát chce soukromým podnikatelům něco nařizovat. Ale nenabízí žádnou protislužbu. Někteří hospodští mají svou hospůdku spojenou s bytem. Sami kouří. Tak by ve své hospodě nesměli. A ti, kteří doteď byli slušní a dodržovali zákony, vyhodili peníze oknem. Udělali různé stavební úravy, postavili příčky, koupili čističky vzduchu. Zbytečná investice desetitisíců či statisíců korun. Na vesnicích jsou hospody skoro charita. Místo toho, aby staří vdovci seděli sami doma u TV, tak jdou do hospody. Vypijou 4 piva, vykouří nějaké cigáro a v 10 večer jdou domů. Těmto neškodným lidem zakážete to, co dělají desítky let.  Tak budou sedět doma. Chodit kouřit před hospodu nepůjdou.

3. Ceny piva. Sudové x lahvové. Bohužel, cenová politika pivovarů je nepochopitelná. Běžná desítka stojí v láhvi 8kč a v hospodě 24Kč. Takže doma si dám 3 lahvové a v hospodě jedno točené. A ten hospodský má nákupní cenu 14Kč. Nikoliv 8. A Za tu cenu musí svítit, topit, provozovat WC, platit daně, nájem.......Marže na pivu je bídná.

4. Přísné hygienické předpisy pro kuchyně.   Ano, je to v pořádku. Kdo by chtěl jíst jídla ze špinavé kuchyně od plesnivého kuchaře.  Bohužel, nařízení jsou tak přísná a pokuty za porušení tak vysoké, že se hospody radši rozhodnou nevařit.  Jako první přestanou vařit hotovky. Na ty jsou nařízení nejpřísnější. (nařízení ohledně guláše jsou obecně známé).

5.Poplatky OSA. Tušíte, kolik platí hospody společnosti OSA, Intergram a Dilia peněz? Mnoho lidí se rádo dívá v hospodě na fotbal, hokej atd. Poplatky se šplhají až do několika set až tisíc korun měsíčně. Zažil jsem na vlastní kůži, když si stará paní spolu se sousedy dala do hospody televizi. Naladili si tam dechovky ve Šlágr TV, kterou měli jako zvukovou kulisu. Najednou se v hospodě objevil mladý muž, vyfotil si televizi, hospodu, starou hospodskou a začal se ptát na smlouvy s OSA. Stará paní platí standardní poplatky ČT a ČR. O smlouvách s OSA neměla ponětí. A ten mladý muž hned vytáhnul sankce, pokuty, vyhrožování soudem a požadoval tisíce a tisíce korun.

6. Nelegální chlastárny. Už dnes se ve velkém chlastá v hasičárnách či v kabinách na fotbalových hřištích. Celý týden lidé nejdou do obecní hospody a když je sobota a hospodský se těší na lepší tržbu, tak si lidé koupí sud (za stejnou cenu jako hospodský) a narazí si ho v hasičárně. Mají to levněji. Čůrat chodí do křoví a ruce si nemyjí. Žádné kontroly na ně nemůžou.

 

Opravdu si myslím, že po zavedení EET a zákazu kouření, zavře čtvrtina vesnických hospod. Mám z toho obavy, protože to ohrožuje i mojí živnost. Už dnes některé obce dotují provoz hospod. Odpouštějí jim nájem a někde i energie. Když hospody zkrachují, přijdu i já o práci.

 

A na závěr jeden příklad: V létě jsme byli na dovolené v Polsku. Jenom kousek nad Náchodem, ve městě Walbzrych. A můžu říct toto: Poláci mají elektronické pokladny. Mají přísné hygienické předpisy. ALE NEMAJÍ KLASICKÉ HOSPODY. Ano, ve velkých městech jsou. V turistických oblastech také jsou. Ale v malých městech nebo na vesnicích nejsou. Nejsou ani malé, ani ošklivé. A ve městě, když najdete hospodu, která vypadá jako hospoda.... tak je uvnitř fastfood. Pizza, párek v rohlíku, atd. Proč si pořizovat kuchyň za milión a bát se přísných kontrol a pokut, když stačí mrazák a mikrovlnka.

Zřejmě se mnou nebude mnoho lidí souhlasit. Ano. Je to jenom moje obava z budoucnosti.

Připadá mi, že lidé, kteří tyto zákony prosazují jsou zcela mimo realitu.

Ale uvidíme rok poté, co tyto předpisy začnou platit.

 

 

 

 

 

Autor: Milan Welser | neděle 14.2.2016 20:59 | karma článku: 36,63 | přečteno: 2263x
  • Další články autora

Milan Welser

Rybářská stráž

10.7.2018 v 21:18 | Karma: 15,76

Milan Welser

Kuriozita v řeznictví

25.4.2018 v 18:24 | Karma: 13,47

Milan Welser

Garáž versus čistota

12.2.2018 v 13:32 | Karma: 11,27

Milan Welser

Byl jsem volit

12.1.2018 v 16:57 | Karma: 23,43