Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Milostná aféra s Ekvádorem

Málo které hlavní město dělá takovou reklamu celé své zemi, jako Quito Ekvádoru. Jeho koloniální ulice jsou jedny z nejkrásnějších v Jižní Americe a v jejích zlatem-vykládaných katedrálách si přijde na své nejeden milovník historické architektury. Quito ale je především živé město, díky svým obyvatelům přímo pulzující energií. Lidé vysedávají v kavárničkách a jídelničkách, odkud na vás doléhá vůně grilovaného masa a silné kávy. Ženy v tradiční sukni ke kolenům, vyšívané blůzce a s mysliveckým kloboukem s pavím perem na ulicích prodávají ovoce a zeleninu. Už dlouho jsem si tak neužila pobytu ve městě, jako tady. Krajina, ve které je Quito zasazeno také nemá v Jižní Americe srovnání. Ve výšce 2750mnm je obklopeno hned třemi zasněženými vrcholky nad 5000m. Lanovka vás vyveze do 4100m a celé město, stejně jako hřeben za ním máte jako na dlani: Cayambe (5790mnm), Antisama (5753mnm) a konečně dokonalý kužel kráteru Cotopaxi (5897mnm), který je nejvyšší aktivní sopkou na světě.

Krasojízda Ekvádorem začíná směrem na jih od Quita do města Latacunga. Za zmínku stojí už jen samotná cesta autobusem po dálnici, které se přezdívá cesta vulkánů. Andy se zde rozdělují na dva hřebeny a vám se tak po obou stranách postupně vynořují vrcholky jedné sopky za druhou. Výhled na Cotopaxi je skutečným skvostem, se zelenými pastvinami pod sebou, symetrickým kráterem a bělostným ledovcem na vrcholku.

 „Sounds like Hitler, on the radio (to v rádiu, zní jako Hitler)“ povídá starší Američanka při vstupu do útulné jídelny, kde právě snídáme, na z povzdálí chrčící rádio s nějakým zapáleným španělsky-mluvícím řečníkem. Takhle po ránu zvláštní věta. Normálně se říká „dobré ráno“, ke snídani „dobrou chuť“, ale Hitler se u toho obvykle nezmiňuje.  Je to zvláštní, jeho jméno za poslední 3 dny už slyším podruhé. Poprvé to bylo od místního kosmopolitního fotografa v odpovědi na otázku, jak je na tom Ekvádor politicky. Nové silnice, restaurované budovy, trhy plné tropického ovoce, dobře živené původní obyvatelstvo, zachované tradice…vše vypadá jako v pohádce. Nejkrásnější země Jižní Ameriky. Prý to má ale háček.  Prezident si dělá, co chce a nebere si servítky při prosazování svých plánů. Něco na tom asi bude: Ekvádor si vybral Julian Assange jako zemi svého azylu. Kdo jiný by mohl dát azyl největšímu nepříteli americké vlády??

Tahle srandovní Američanka má vůbec dobré postřehy. U rohlíku s čajem se nás ptá, zda píšeme nějaké zprávy z cest na Internet. „Já píšu blog na jeden český server“ odpovídám. „Já píšu taky blog. A lidi to skutečně čtou. To je poprvé, co lidi čtou, něco, co jsem napsala. Pěkný pocit.“ Povídá ona. „A co jsi psala před tím?“ „Reporty, ty nikdy nikdo nečetl.“ Jak přesně vyjádřené. Kolik jsem napsala reportů, které nikdo nečetl. Anebo přečetl, řekl si pěkný report a vyhodil rovnou do elektronického koše?? Opravdu pěkný pocit a tímto děkuji všem, co opravdu čtou můj blog!

Tato zvláštní konverzace se odehrává v malebném hotýlku, v jedné z vesniček na Quilotoa loop, úžasném trekovém okruhu krajinou středního Ekvádoru. Máme štěstí, vyrážíme zrovna ve čtvrtek, kdy je prvním městečku Sasquisilí vyhlášený trh. Prodejní pulty se zde prohýbají prakticky pod vším, co si dokážete představit. Od exotického ovoce a zeleniny, přes oblečení a nábytek až po sekci živých hospodářských zvířat. Obyvatelé z okolních vesnic v tradičních krojích táhnou krávy, v náručích odnáší ovečky a na autobus nakládají kozy. Po hektickém trhu už vyrážíme do klidu hor, soutěsek, řek a malých vesniček. Nejkrásnější výhled se nám otevře poslední den na tyrkysově modré jezero kráteru Quilotoa. Vody jezera jsou obklopeny zelenými stráněmi s modrými, žlutými i červenými květy a všechno to lemuje dramatický okraj kráteru. Nádhera.

Po trekování slibuje odpočinek i zábavu město Baňos, proslulé svými horkými prameny.  Léčivá voda, za kterou lidé chodí do jedněch z místních lázní, není ale ani zdaleka vše, co lze v Baňos dělat. Velmi příjemný den trávíme i jízdou na kole po zdejší „cestě vodopádů“. Na zhruba 20ti kilometrech je hned několik krásných kaskád ke kterým jsou navíc zbudovány i lanovky. Můžete si tedy vychutnat pohled na vodopád z vrchu, z boku, ze spodu a dokonce i zezadu. Hned nad městem je další sopka, Tungurahua, která je zrovna za našeho pobytu aktivní. Vylezeme na vyhlídku, čekáme, zda nám vychrlí alespoň trochu dýmu a zklamáni neodcházíme. Na výletě z Baňos okoušíme též něco z ekvádorské Amazonie. Náš jednodenní exkurs je ale totálním propadákem, s Indiány, co před námi svlečou trička a navlečou sukně z trávy, zvířaty v klecích a farmou místo pralesa.

Poslední zastávkou v Ekvádoru je městečko Cuenca, jejíž historické centrum je stejně jako Quito na seznamu dědictví Unesco. Největším klenotem města je její katedrála, jejíž kupole s modrými kachličkami jsou vidět z celého města. Modré kachličky mi připomínají plovárnu v Podolí a skutečně – jsou vyrobené z Čechách!  Hned za městem je další neopakovatelná přírodní scenérie v NP Cajas. Ve vysokohorském prostředí jsou zde tisíce jezer a jezírek zasazených do měsíční krajiny. Rostou tu traviny a stromy pokryté mechem s větvemi zkroucenými silným větrem. Jako z filmů Hitchcocka.

Ekvádor je přesně oním skrytým klenotem na této planetě, který hledá každý dobrodružný cestovatel. Země s neuvěřitelnou diverzitou přírodní i kulturní – od břehů Pacifiku, kde se prohání velryby, přes šestitisícové vrcholky andských sopek, zase dolů do amazonských pralesů, a to ani nezmiňuji biologickou pokladnici Galapágů. A člověk ani nemusí procestovat půl světa, Ekvádor je jedna z nejmenších zemí Jižní Ameriky. K bohatství přírodnímu se navíc přidružuje různorodost kulturní, s mnoha původními etniky, jejichž zástupci nevyjdou ven bez elegantního širáku. Navíc to vypadá, že se o této zemi stále nedozvěděli turisté, protože spoustu z jejích krás má člověk sám pro sebe. Ekvádorská vláda spustila turistickou kampaň se sloganem: Ecuador – love life. V překladu: Ekvádor – milostný život. Asi jim to někdo blbě přeložil a angličtinou naprosto nedotčení jiho-američané na to nepřišli. Nevím, zda vám návštěva Ekvádoru zajistí milostný život, ale jisté je, že zažijete minimálně jednu milostnou aféru. Ekvádor je jednoduše nádherná země.

Buzola ukazuje stále na jih, takže rovnou do super-turistického Peru. Tam už pokračuji sama, v Baňos nastal pro mě a pro přítele po několika měsících společného cestování okamžik loučení. Také padlo poslední rozhodnutí o době mého návratu do Evropy. Bude to za 1,5 měsíce. Po Peru se ručička stočí k východu, a jakmile dosáhnu východního pobřeží, bude cesta kolem světa „hotová“. Do té doby mě ale ještě čeká hned několik nejkrásnějším míst této planety.

Novinky a fotky z mých cest najdete na:

http://www.facebook.com/pages/Kolem-světa-s-blechou-v-baťohu/203083496374699?ref=hl

Blog je přesunut na stránky:

http://blechavbatohu.cz/

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor: Adriena Vyzulová | pondělí 13.8.2012 8:00 | karma článku: 17,03 | přečteno: 1279x
  • Další články autora

Adriena Vyzulová

Ztracené město, nalezená země: Kolumbie

Hustě leje a voda prašnou cestu mění na potok bahna slušného rozměru. Jakoby nestačilo, že lezeme do nekonečného příkrého kopce v nesnesitelné teplotě tropického poledne. Ještě se brodit tímhle sajrajtem. Někdy se opravdu člověk musí pozastavit nad tím za co je ochoten zaplatit. A ne zrovna málo. Dělá to znova a znova jakoby vždycky zapomněl na to, jak to minule dopadlo. Tentokrát kromě krkolomné stezky, vedra, bahna a deště platíme i za lýtka opuchnuté štípanci slívající se do jediného pekelně svědivého mozolu, páchnoucí kadibudky a hromadné spaní v kempech. Kdo by to ale všechno nevytrpěl? Jsme totiž na cestě ke ztracenému městu (Cuidad Perdida), pozůstatkům starého indiánského osídlení, po staletí zapomenutého v džungli severní Kolumbie. Dnes sem dá dostat jen pěšky, na 5ti denním treku tropickou krajinou. Žádné autobusy, žádné zájezdy, žádní průvodci s deštníky.

16.7.2012 v 8:00 | Karma: 15,85 | Přečteno: 1510x | Diskuse| Cestování

Adriena Vyzulová

Maximální rychlostí kuřecího autobusu: Kostarika, Panama

Řidič řeže zatáčky, pasažéři se drží oběma rukama kovových tyčí, řidič předjíždí, protijedoucí auta sjíždějí na krajnici, pasažéři se křižují. V zatáčkách se nám cosi vysypává na hlavu z mysteriózní krabice v horní poličce na zavazadla. A taky z té krabice vychází podivné zvuky. Po sekundě usilovného přemýšlení nám to dojde: paní za námi v krabici převáží kuřata a to, co se nám sype na hlavu, jsou slepičince! Takto vypadá naše seznámení s nejběžnějším dopravním prostředkem Střední Ameriky – chicken busem (alias kuřecím autobusem). Jedná se v zásadě o vyřazený americký školní autobus, přemalovaný místní mi umělci a obsazený dvojnásobkem pasažérů, než pro které byl zamýšlen. Že budou řidiči jezdit jako o závod, že budou přeplněné lidmi a že se zvířata budou převážet na střeše, jsem tušila, ale že skončím se slepičincem na hlavě?! Když si o týden později paní veze na klíně, v plínečce zabalené prasátko, už nás to ani nezaráží.

25.6.2012 v 8:00 | Karma: 15,72 | Přečteno: 1031x | Diskuse| Cestování

Adriena Vyzulová

Narkomafiáni z Karibiku: Nikaragua

„Ta už toho taky viděla spousty“ kýve svalnatý černoch v přístavu směrem k loďce, která nás má za chvíli převést na ostrov de Mais Pequena v karibských vodách Nikaragui.„jako co?...viděla?“ ptám se zcela nechápavě.„Kokain. Když se veze takto s lidma, tak daj každýmu nějaký prachy, aby byl zticha“ vysvětluje s výrazem „další turistka, co nechápe, jak se věci mají“. A já jen zírám. To že jsou ostrovy de Mais jedním z překladních míst kokainu na jejich cestě z Kolumbie do Ameriky jsem věděla, ale to že se hned v první hodině svého pobytu tady dozvím, že kilo kokainu stojí cca 1000USD, lidé jej sem jezdí nakupovat třeba po padesáti kilech a loďky plují plně naložené bílými balíčky, vždy za pomocí někoho z místních, kdo zná poměry; to jsem opravdu netušila. A to jsem se jen tak tak vzpamatovala z letu. Největší nikaragujská letecká společnost nás nahnala do 12ti místného letadla s jedním motorem. Kabina byla jen jedna pro piloty i pasažéry zároveň, takže jsme pilotům celý let koukali přes ramena a tajili dech, když jejich přístroje začali při rychlém klesání pípat, stejně jako to pípá v amerických katastrofických filmech těsně před tím, než se letadlo zřítí na střechy spícího velkoměsta.

26.5.2012 v 8:00 | Karma: 16,11 | Přečteno: 1504x | Diskuse| Cestování

Adriena Vyzulová

Mayské dědictví: Guatemala

Nad širokým schodištěm do kostela se vznáší oblak dýmu. Vetchá babička v tmavomodrém vyšívaném kroji vlévá domácí pálenku do přesně určených míst v podlaze, kolem sebe přitom máchá plechovkou s kadidlem a soustředěně odříkává magická slovíčka. Pod schodištěm se prodávají náruče řezaných květin určených pro obětiny bohům, vevnitř kostela je zem pokrytá jehličím, na malých oltářcích, zapálené svíčky a květy. Ač je před námi křesťanský barokní kostel, to co se zde odehrává, by se dalo jen stěží nazvat křesťanské. Jsme v horské oblasti Guatemaly a Mayové, kteří tuto oblast obývají, si po staletí misionářských snah o pokatoličtění, zachovali svou pradávnou kulturu a tradice.

13.5.2012 v 9:00 | Karma: 17,95 | Přečteno: 1331x | Diskuse| Cestování

Adriena Vyzulová

Ve stylu Los Angeles

Hollywood, filmová studia, hvězdy, jejich manýry, honosný a skandální životní styl. Pláže, kde se opalují nejdokonalejší těla světa, adresy ze seriálů mé puberty. Kvůli tomu do Los Angeles míří tisíce popularity-chtivých snílků a zvědavých turistů. Aby na vlastní kůži okusili něco ze slávy hvězd, aby se i na jejich hlavy sesypala trocha hvězdného prachu.

28.4.2012 v 8:00 | Karma: 23,82 | Přečteno: 2917x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Moskva se chlubí kořistí z Ukrajiny: Abramsy, Leopardy i českým BVP

1. května 2024  15:38

V Moskvě ve středu začala výstava západní vojenské techniky, kterou používá ukrajinská armáda a...

Na jednání o míru nepřijdeme, vzkázali Rusové. Švýcaři je ani nezvali

2. května 2024  22:11

Švýcarsko iniciuje vlastní mírovou konferenci o Ukrajině. S pozváním Ruska na setkání, které se má...

Pavel zkritizoval všechny. Nefér jsou Babišova slova i kampaň SPOLU, míní

2. května 2024  21:36,  aktualizováno  21:50

Kampaň, která dělá z hnutí ANO zastánce ruských zájmů, je podle prezidenta Petra Pavla stejně nefér...

O menopauze musíme mluvit, burácela herečka Halle Berry před Kapitolem

2. května 2024  21:41

Slavná herečka Halle Berry se zapojila do americké politiky, když podpořila senátorky snažící se o...

Sluší se, aby zaměstnanec věděl, proč je propouštěn, řekl Juchelka

2. května 2024  5:42,  aktualizováno  20:58

Poslanci se přeli o změnu zákoníku práce. Opozici se ho nepodařilo vrátit vládě k přepracování....

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...

  • Počet článků 46
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1896x
Novinky z mé cesty na:
http://blechavbatohu.cz/
a na FB:
http://www.facebook.com/pages/Kolem-sv%C4%9Bta-s-blechou-v-ba%C5%A5ohu/203083496374699

Seznam rubrik