Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Mayské dědictví: Guatemala

Nad širokým schodištěm do kostela se vznáší oblak dýmu. Vetchá babička v tmavomodrém vyšívaném kroji vlévá domácí pálenku do přesně určených míst v podlaze, kolem sebe přitom máchá plechovkou s kadidlem a soustředěně odříkává magická slovíčka. Pod schodištěm se prodávají náruče řezaných květin určených pro obětiny bohům, vevnitř kostela je zem pokrytá jehličím, na malých oltářcích, zapálené svíčky a květy. Ač je před námi křesťanský barokní kostel, to co se zde odehrává, by se dalo jen stěží nazvat křesťanské.  Jsme v horské oblasti Guatemaly a Mayové, kteří tuto oblast obývají, si po staletí misionářských snah o pokatoličtění, zachovali svou pradávnou kulturu a tradice.

Dávná Mayská říše se rozkládala na území Yukatánu (Mexiko), Guatemaly a severního Hondurasu. Její počátek se datuje kolem roku 2000 př.n.l., nevětší rozmach 250-900 našeho letopočtu a finální zánik v 16. století.  Mayové měli vlastní písmo, vynikali v astronomii  (ještě před Koperníkem věděli, že  Země je kulatá), vytvořili složitý a velmi přesný kalendář. Díky mistrnému stavitelství za sebou zanechali impozantní pyramidové komplexy chrámů, především v Chicén Itzá, Palenque, Tikalu, Copánu. Májové věřili ve velké množství bohů a jejich přítomnost všude v přírodě. Aby byli bohové usmířeni, bylo nutné jim podávat oběti. Lidské oběti. Nebylo výjimkou, že kněží dennodenně používali svůj jadeitový srdcerváč a hromada mrtvol pod hlavním chrámem páchla na míle daleko. O život se zde dokonce hrála míčová hra – nazítří byl obětován poražený. Nebo vítěz? Smrt na oltáři byla přímou cestou do nebe a svým způsobem tedy i odměnou.

Postupně navštěvujeme tři archeologické parky Mayské říše. Nejkrásnější a nejrozsáhlejší jsou pozůstatky města Tikal v severní Guatemale. Siluety jejích příkrých chrámových pyramid jen letmo vykukují z hluboké džungle. Ač je Tikal jedno z nejfrekventovanějších turistických míst Guatemaly, brzy ráno, těsně po svítání je zde turistů jen hrstka a člověk si může živě představit atmosféru starého města. Z džungle se ozývají strašlivé skřeky vřešťana, slunce se pomalu zvedá za zády nejkrásnějšího chrámu Jaguára a vy snadno podlehnete iluzi, že na jeho vrcholu sídlí sami bohové.

Malý, ale o to malebnější je areál Tulum na Yukatánu, v Mexiku. Jeho dva hlavní chrámy jsou na vrcholku skály hraničící se břehem Karibského moře. Okolní tyrkysové vody a bílé pláže s jemňounkým pískem činí z Tulumu krásnou destinaci i pro odpočinek na opalovacím lehátku. Naší poslední zastávkou na Mayské stezce je Copán v Hondurasu, který je znám svou krásnou výzdobou a mistrnou prací starých kameníků a písařů jako mayská Paříž. Zdejší hieroglyfické schodiště je nejdelším mayským textem a zároveň velkým hlavolamem pro archeology, kteří některé jeho části dodnes nerozluštili. 

V roce 1524 bylo území Mayské říše obsazeno Španěli a obyvatelstvo, které přežilo, konvertováno na křesťanství. Křesťanská symbolika nebyla pro Máje cizí. Ježíš prolil svou krev za lidstvo, stejně tak jak ji denně prolévaly zavražděné oběti v chrámech, křesťanský kříž je tvarem podobný posvátnému mayskému stromu života Ceiba a do každého křesťanského kostela vede široké schodiště, stejně tak jako na vrcholky mayských chrámů. Když v roce 1821 Guatemala vyhlásila samostatnost, na jejím území žila fascinující směs bílých kolonizátorů, pokřesťanštěných indiánů, černých otroků a všech jejich kombinací.  

Etničtí Mayové tvoří v dnešní Guatemale skoro 60% obyvatelstva, takže na ně, jejich tradiční kroje a zvyky není vůbec těžké narazit. Největší koncentrace žije v horách na sever od Guatemala city. My si užíváme jejich společnosti především ve vesničkách obklopujících jezero Atitlán a v malém městě Chichicastelango. Lidé chodí stále tradičně oblečeni, kroj má jiné zdobení v každé vesnici. Přestože majoritním náboženstvím je křesťanství, „pro jistotu“ dále uctívají i své dávné bohy. Za dobrou úrodu se tedy například u Atitlánu modlí jak k panence Marii, tak přírodnímu bohu Máximovi, jehož dřevěné modle nosí za bohatou sklizeň kravatu.

V Guatemale máme také to štěstí, že zde můžeme zažít oslavy Velikonoc. Nejdůležitějšími dny jsou Zelený čtvrtek a Velký pátek, kdy lidé smutní nad Ježíšovým ukřižováním. V pátek ze všech kostelů vychází procesí se sochami svatých, pro něž na ulicích lidé připraví pestrobarevné koberce z květin, ovoce nebo barvených pilin. Sousedé mezi sebou soupeří, komu se podaří nejkrásnější, všechno je ale smeteno, jakmile ornamenty pošlapou nohy truchlících. Nejpříjemnější částí oslavy Velikonoc jsou večerní trhy s jídlem. Stánky se všemožnými dobrotami, plackami, guakamole, saláty, masem a sladkou želatinou, lemují hlavní ulice. Lidé jedí venku a užívají příjemného chladu večera.

 Španělské dědictví je možné v Guatemale vidět i ve formě koloniální architektury. Nejkrásnější ukázkou je město Antigua, které bylo hlavním městem velké Guatemaly sahající od jižního Mexika až po Kostariku. Antigua je zasazena do údolí mezi tři aktivní sopky, zdejší domy jsou honosné, pestrobarevné, se širokými patii  plnými tropických rostlin, fontánami a vyřezávaným dřevěným nábytkem.

Bohatá historie Guatemaly nemůže zastínit fakt, že se jedná o zemi nádhernou i z přírodního hlediska. Sopečné pohoří na západě, džungle na severu a východě. Jejích krás si užíváme u sopkami-obklopeného jezera Atitlán a při koupání v tyrkysových přírodních kaskádách řeky Cahabón, v Semuc Champey, jehož ledové vody jsou ve zdejším dusnu vítaným osvěžením.

Zánik Mayské civilizace stále nebyl zcela objasněn. Staří Mayové jsou zodpovědní za současné bláznění kolem konce světa, který astronomové umístili na závěr aktuálního cyklu kalendáře, do roku 2012. Na letošek. Jejich svět ale zanikl mnohem dříve. Žádná velká katastrofa ani válka je nepotkala, jedním z možných vysvětlení je, že si zkrátka natolik zničili vlastní životní prostředí, že jej museli opustit.  Letošní konec světa už zde nikoho nezajímá.

Po Guatemale a Hondurasu pokračujeme dále v cestě Střední Amerikou. Kontinentem, který je nade vše určen svou polohou. Mezi Atlantikem a Pacifikem. Mezi USA a Kolumbií. Mezi největším světovým producentem a konzumentem kokainu. Příští blog bude z Nikaragui.

Novinky a fotky z mých cest najdete na:

http://www.facebook.com/pages/Kolem-světa-s-blechou-v-baťohu/203083496374699?ref=hl

Blog je přesunut na stránky:

http://blechavbatohu.cz/

 

 

 

 

Autor: Adriena Vyzulová | neděle 13.5.2012 9:00 | karma článku: 17,95 | přečteno: 1331x
  • Další články autora

Adriena Vyzulová

Průvodkyní po zemětřesení

Na každém zájezdu se stane jedna katastrofa. Alespoň podle mé soukromé statistiky. Někdo spadne z motorky, jiného pokouše opice, spolubydlící se pohádají na nože, v očích vylekaného turisty nepřekonatelná situace.

29.5.2015 v 13:48 | Karma: 11,47 | Přečteno: 392x | Diskuse| Cestování

Adriena Vyzulová

V rytmu caipirinhi: Brazílie

Stojím na pahorku Corcovado, socha Ježíše Spasitele za zády, dech-beroucí vyhlídka na Rio přede mnou. Dnes je poslední den mé cesty kolem světa. Ten opravdový poslední den, zítra už jen nasednu do letadla a odletím do Frankfurtu. Dnes se ještě můžu dopoledne toulat deštným pralesem, pozorovat hopsající opice a žasnout nad krásnou polohou tohoto města, odpoledne se koupat v Atlantiku a večer popíjet na pláži caipirinhu. Tomu říkám poslední den cesty kolem světa. A že to byla jízda! Jen když si vezmu tyhle poslední tři týdny...

24.9.2012 v 8:00 | Karma: 22,34 | Přečteno: 2208x | Diskuse| Cestování

Adriena Vyzulová

Koka, koka a zase koka: Bolívie

Krajina pustá, s malými kopci kolem, ledový vítr, před námi obrovské, z části zamrzlé jezero. A my koukáme jak na tom jezeře bruslí plameňáci. Svými dlouhými nohami, které jsou zakončené malou ploutvičkou, se neobratně rozbíhají k letu na ledové ploše jezera. Vypadají u toho jako prvňáčci, když jsou do školy při urputných mrazech. Naprosto neskutečný obraz. A to za polední dny rozhodně není první. Cesta přes solnou poušť Salar Uyuni a dále do národního parku Eduardo Avaroa je plná výjevů jako vytržených z obrazů Salvadora Dalího a my s kamarádkou Míšou jedeme celé 3 dny našeho výletu se spadlou čelistí.

10.9.2012 v 8:00 | Karma: 16,32 | Přečteno: 1357x | Diskuse| Cestování

Adriena Vyzulová

Oslavy Inků: Peru

Moje slunce, můj otče! S velkou radostí Tě zdravíme, V objetí Tvého světla, Moje slunce, můj otče, Moje slunce, můj otče, Ty dáváš sílu celému světu, Dělíš se s námi o Tvé teplo, Moje slunce, můj otče!

27.8.2012 v 8:00 | Karma: 17,06 | Přečteno: 1405x | Diskuse| Cestování

Adriena Vyzulová

Milostná aféra s Ekvádorem

Málo které hlavní město dělá takovou reklamu celé své zemi, jako Quito Ekvádoru. Jeho koloniální ulice jsou jedny z nejkrásnějších v Jižní Americe a v jejích zlatem-vykládaných katedrálách si přijde na své nejeden milovník historické architektury. Quito ale je především živé město, díky svým obyvatelům přímo pulzující energií. Lidé vysedávají v kavárničkách a jídelničkách, odkud na vás doléhá vůně grilovaného masa a silné kávy. Ženy v tradiční sukni ke kolenům, vyšívané blůzce a s mysliveckým kloboukem s pavím perem na ulicích prodávají ovoce a zeleninu. Už dlouho jsem si tak neužila pobytu ve městě, jako tady. Krajina, ve které je Quito zasazeno také nemá v Jižní Americe srovnání. Ve výšce 2750mnm je obklopeno hned třemi zasněženými vrcholky nad 5000m. Lanovka vás vyveze do 4100m a celé město, stejně jako hřeben za ním máte jako na dlani: Cayambe (5790mnm), Antisama (5753mnm) a konečně dokonalý kužel kráteru Cotopaxi (5897mnm), který je nejvyšší aktivní sopkou na světě.

13.8.2012 v 8:00 | Karma: 17,03 | Přečteno: 1279x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Moskva se chlubí kořistí z Ukrajiny: Abramsy, Leopardy i českým BVP

1. května 2024  15:38

V Moskvě ve středu začala výstava západní vojenské techniky, kterou používá ukrajinská armáda a...

Na jednání o míru nepřijdeme, vzkázali Rusové. Švýcaři je ani nezvali

2. května 2024  22:11

Švýcarsko iniciuje vlastní mírovou konferenci o Ukrajině. S pozváním Ruska na setkání, které se má...

Pavel zkritizoval všechny. Nefér jsou Babišova slova i kampaň SPOLU, míní

2. května 2024  21:36,  aktualizováno  21:50

Kampaň, která dělá z hnutí ANO zastánce ruských zájmů, je podle prezidenta Petra Pavla stejně nefér...

O menopauze musíme mluvit, burácela herečka Halle Berry před Kapitolem

2. května 2024  21:41

Slavná herečka Halle Berry se zapojila do americké politiky, když podpořila senátorky snažící se o...

Sluší se, aby zaměstnanec věděl, proč je propouštěn, řekl Juchelka

2. května 2024  5:42,  aktualizováno  20:58

Poslanci se přeli o změnu zákoníku práce. Opozici se ho nepodařilo vrátit vládě k přepracování....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 46
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1896x
Novinky z mé cesty na:
http://blechavbatohu.cz/
a na FB:
http://www.facebook.com/pages/Kolem-sv%C4%9Bta-s-blechou-v-ba%C5%A5ohu/203083496374699

Seznam rubrik