Milostná aféra s Ekvádorem
Krasojízda Ekvádorem začíná směrem na jih od Quita do města Latacunga. Za zmínku stojí už jen samotná cesta autobusem po dálnici, které se přezdívá cesta vulkánů. Andy se zde rozdělují na dva hřebeny a vám se tak po obou stranách postupně vynořují vrcholky jedné sopky za druhou. Výhled na Cotopaxi je skutečným skvostem, se zelenými pastvinami pod sebou, symetrickým kráterem a bělostným ledovcem na vrcholku.
„Sounds like Hitler, on the radio (to v rádiu, zní jako Hitler)“ povídá starší Američanka při vstupu do útulné jídelny, kde právě snídáme, na z povzdálí chrčící rádio s nějakým zapáleným španělsky-mluvícím řečníkem. Takhle po ránu zvláštní věta. Normálně se říká „dobré ráno“, ke snídani „dobrou chuť“, ale Hitler se u toho obvykle nezmiňuje. Je to zvláštní, jeho jméno za poslední 3 dny už slyším podruhé. Poprvé to bylo od místního kosmopolitního fotografa v odpovědi na otázku, jak je na tom Ekvádor politicky. Nové silnice, restaurované budovy, trhy plné tropického ovoce, dobře živené původní obyvatelstvo, zachované tradice…vše vypadá jako v pohádce. Nejkrásnější země Jižní Ameriky. Prý to má ale háček. Prezident si dělá, co chce a nebere si servítky při prosazování svých plánů. Něco na tom asi bude: Ekvádor si vybral Julian Assange jako zemi svého azylu. Kdo jiný by mohl dát azyl největšímu nepříteli americké vlády??
Tahle srandovní Američanka má vůbec dobré postřehy. U rohlíku s čajem se nás ptá, zda píšeme nějaké zprávy z cest na Internet. „Já píšu blog na jeden český server“ odpovídám. „Já píšu taky blog. A lidi to skutečně čtou. To je poprvé, co lidi čtou, něco, co jsem napsala. Pěkný pocit.“ Povídá ona. „A co jsi psala před tím?“ „Reporty, ty nikdy nikdo nečetl.“ Jak přesně vyjádřené. Kolik jsem napsala reportů, které nikdo nečetl. Anebo přečetl, řekl si pěkný report a vyhodil rovnou do elektronického koše?? Opravdu pěkný pocit a tímto děkuji všem, co opravdu čtou můj blog!
Tato zvláštní konverzace se odehrává v malebném hotýlku, v jedné z vesniček na Quilotoa loop, úžasném trekovém okruhu krajinou středního Ekvádoru. Máme štěstí, vyrážíme zrovna ve čtvrtek, kdy je prvním městečku Sasquisilí vyhlášený trh. Prodejní pulty se zde prohýbají prakticky pod vším, co si dokážete představit. Od exotického ovoce a zeleniny, přes oblečení a nábytek až po sekci živých hospodářských zvířat. Obyvatelé z okolních vesnic v tradičních krojích táhnou krávy, v náručích odnáší ovečky a na autobus nakládají kozy. Po hektickém trhu už vyrážíme do klidu hor, soutěsek, řek a malých vesniček. Nejkrásnější výhled se nám otevře poslední den na tyrkysově modré jezero kráteru Quilotoa. Vody jezera jsou obklopeny zelenými stráněmi s modrými, žlutými i červenými květy a všechno to lemuje dramatický okraj kráteru. Nádhera.
Po trekování slibuje odpočinek i zábavu město Baňos, proslulé svými horkými prameny. Léčivá voda, za kterou lidé chodí do jedněch z místních lázní, není ale ani zdaleka vše, co lze v Baňos dělat. Velmi příjemný den trávíme i jízdou na kole po zdejší „cestě vodopádů“. Na zhruba 20ti kilometrech je hned několik krásných kaskád ke kterým jsou navíc zbudovány i lanovky. Můžete si tedy vychutnat pohled na vodopád z vrchu, z boku, ze spodu a dokonce i zezadu. Hned nad městem je další sopka, Tungurahua, která je zrovna za našeho pobytu aktivní. Vylezeme na vyhlídku, čekáme, zda nám vychrlí alespoň trochu dýmu a zklamáni neodcházíme. Na výletě z Baňos okoušíme též něco z ekvádorské Amazonie. Náš jednodenní exkurs je ale totálním propadákem, s Indiány, co před námi svlečou trička a navlečou sukně z trávy, zvířaty v klecích a farmou místo pralesa.
Poslední zastávkou v Ekvádoru je městečko Cuenca, jejíž historické centrum je stejně jako Quito na seznamu dědictví Unesco. Největším klenotem města je její katedrála, jejíž kupole s modrými kachličkami jsou vidět z celého města. Modré kachličky mi připomínají plovárnu v Podolí a skutečně – jsou vyrobené z Čechách! Hned za městem je další neopakovatelná přírodní scenérie v NP Cajas. Ve vysokohorském prostředí jsou zde tisíce jezer a jezírek zasazených do měsíční krajiny. Rostou tu traviny a stromy pokryté mechem s větvemi zkroucenými silným větrem. Jako z filmů Hitchcocka.
Ekvádor je přesně oním skrytým klenotem na této planetě, který hledá každý dobrodružný cestovatel. Země s neuvěřitelnou diverzitou přírodní i kulturní – od břehů Pacifiku, kde se prohání velryby, přes šestitisícové vrcholky andských sopek, zase dolů do amazonských pralesů, a to ani nezmiňuji biologickou pokladnici Galapágů. A člověk ani nemusí procestovat půl světa, Ekvádor je jedna z nejmenších zemí Jižní Ameriky. K bohatství přírodnímu se navíc přidružuje různorodost kulturní, s mnoha původními etniky, jejichž zástupci nevyjdou ven bez elegantního širáku. Navíc to vypadá, že se o této zemi stále nedozvěděli turisté, protože spoustu z jejích krás má člověk sám pro sebe. Ekvádorská vláda spustila turistickou kampaň se sloganem: Ecuador – love life. V překladu: Ekvádor – milostný život. Asi jim to někdo blbě přeložil a angličtinou naprosto nedotčení jiho-američané na to nepřišli. Nevím, zda vám návštěva Ekvádoru zajistí milostný život, ale jisté je, že zažijete minimálně jednu milostnou aféru. Ekvádor je jednoduše nádherná země.
Buzola ukazuje stále na jih, takže rovnou do super-turistického Peru. Tam už pokračuji sama, v Baňos nastal pro mě a pro přítele po několika měsících společného cestování okamžik loučení. Také padlo poslední rozhodnutí o době mého návratu do Evropy. Bude to za 1,5 měsíce. Po Peru se ručička stočí k východu, a jakmile dosáhnu východního pobřeží, bude cesta kolem světa „hotová“. Do té doby mě ale ještě čeká hned několik nejkrásnějším míst této planety.
Novinky a fotky z mých cest najdete na:
http://www.facebook.com/pages/Kolem-světa-s-blechou-v-baťohu/203083496374699?ref=hl
Blog je přesunut na stránky:
Adriena Vyzulová
Průvodkyní po zemětřesení

Na každém zájezdu se stane jedna katastrofa. Alespoň podle mé soukromé statistiky. Někdo spadne z motorky, jiného pokouše opice, spolubydlící se pohádají na nože, v očích vylekaného turisty nepřekonatelná situace.
Adriena Vyzulová
V rytmu caipirinhi: Brazílie

Stojím na pahorku Corcovado, socha Ježíše Spasitele za zády, dech-beroucí vyhlídka na Rio přede mnou. Dnes je poslední den mé cesty kolem světa. Ten opravdový poslední den, zítra už jen nasednu do letadla a odletím do Frankfurtu. Dnes se ještě můžu dopoledne toulat deštným pralesem, pozorovat hopsající opice a žasnout nad krásnou polohou tohoto města, odpoledne se koupat v Atlantiku a večer popíjet na pláži caipirinhu. Tomu říkám poslední den cesty kolem světa. A že to byla jízda! Jen když si vezmu tyhle poslední tři týdny...
Adriena Vyzulová
Koka, koka a zase koka: Bolívie

Krajina pustá, s malými kopci kolem, ledový vítr, před námi obrovské, z části zamrzlé jezero. A my koukáme jak na tom jezeře bruslí plameňáci. Svými dlouhými nohami, které jsou zakončené malou ploutvičkou, se neobratně rozbíhají k letu na ledové ploše jezera. Vypadají u toho jako prvňáčci, když jsou do školy při urputných mrazech. Naprosto neskutečný obraz. A to za polední dny rozhodně není první. Cesta přes solnou poušť Salar Uyuni a dále do národního parku Eduardo Avaroa je plná výjevů jako vytržených z obrazů Salvadora Dalího a my s kamarádkou Míšou jedeme celé 3 dny našeho výletu se spadlou čelistí.
Adriena Vyzulová
Oslavy Inků: Peru

Moje slunce, můj otče! S velkou radostí Tě zdravíme, V objetí Tvého světla, Moje slunce, můj otče, Moje slunce, můj otče, Ty dáváš sílu celému světu, Dělíš se s námi o Tvé teplo, Moje slunce, můj otče!
Adriena Vyzulová
Výprava za Indiány: Amazonie

Bůh stvořil strom. Strom ceiba. Ten byl vysoký, košatý, v jeho koruně rostly všechny plody, které si dokážete představit a na těchto plodech se živilo bezpočet zvířat. Žilo zde vše od malých brouků, přes nejrůznější druhy papoušků, hadi i ještěrky až po savce v podobě opic. Potom bůh stvořil muže a ženu. Ti na vysoký strom neuměli vylézt a se závistí koukali do její koruny, kde bylo tolik života. A tak je jednoho dne napadlo, že když oni nemohou do koruny, můžou strom skácet a posbírat všechno, co v jeho koruně najdou. A tak se i stalo. Ceiba byla poražena a na zem se poprvé dostaly semena všech jejích plodů, zvířata se rozutekla do okolí, větve zapustily kořeny nových stromů a kmen staré ceiby se proměnil ve zdroj života – řeku Amazonku.
Další články autora |
Před a po. Satelitní snímky ukazují zkázu po útocích USA na jaderná zařízení
Nové satelitní snímky ukazují následky amerického vojenského úderu, který v neděli cílil na íránská...
Poslala manželce zprávu, že jsme milenci. Sekal jsem ji do hlavy, vypověděl primář
Šokující detaily mimořádně brutální vraždy dnes zaznívají u Krajského soudu v Plzni, kde stanul...
Tomahawky z ponorky, „drtiče bunkrů“ z B-2, zasypané vchody. Co ničilo jaderný Írán
USA zdevastovaly íránský jaderný program a jaderné ambice Teheránu jsou nyní v troskách, uvedl...
Advokát Prouza spáchal sebevraždu. Nechal po sobě dopis na rozloučenou
V sobotu spáchal sebevraždu renomovaný padesátiletý advokát a bývalý českobudějovický soudce Daniel...
Decroix odstraňuje magisterský titul. Vzdělání z Francie je výhoda, zastal se jí Fiala
Ze stránek vlády zmizel ve středu večer titul Mgr. u jména nové ministryně spravedlnosti Evy...
Izrael a Írán souhlasí s příměřím. Začne platit v úterý, oznámil Trump
Írán a Izrael souhlasily s vyhlášením příměří, které po 12 dnech ukončí současné boje mezi oběma...
Vedro, pašeráci, rakety. Jak jsem zažil Hormuz, kde se právě pěkně potí dějiny
Premium Kdyby si peklo chtělo otevřít na Zemi filiálku, Hormuzský průliv by byl dobrá parcela. Když tam byl...
Strašák jménem povolenka. Kolik mohou domácnosti připlácet za topení i benzin
Premium Domácnosti obchází strašidlo nových emisních povolenek, které mají už za rok a půl zdražit vytápění...
Odposlouchávali i vydírali vlivné. Rusové měli agenty v české armádě i v ČEZu
Premium Verbování lidí ke spolupráci s ruskými tajnými službami, výhrůžky, sledování lidí, odposlouchávání...
- Počet článků 46
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1900x
http://blechavbatohu.cz/
a na FB:
http://www.facebook.com/pages/Kolem-sv%C4%9Bta-s-blechou-v-ba%C5%A5ohu/203083496374699