Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Jak ukrást žirafu: Keňa

Keňa je dokonalé klišé. Najdete zde vše, co si v Africe představujete. Nádherné národní parky plné hejn exotických zvířat, jezera, jejichž břehy se červenají plameňáky, kávové a čajové plantáže, bílé pláže s tyrkysovým mořem i bídu nezcivilizovatelných černochů a AIDS. V Keni se odehrával skutečný příběh ztvárněný Meryl Streep a Robertem Redfordem ve Vzpomínkách na Afriku, zde dostala svou svobodu Lvice Elsa, zde vedl safari kemp Hemingway se svou čtvrtou manželkou. Něco je na té zemi zkrátka magnetického.

Napětí v ovzduší by se dalo krájet nožem. Asi před půl hodinou vyšlo slunce, africká savana je zalitá teplým světlem a dva dominantní lvi v tomto revíru začenichali konkurenci. Zvedají se ze své odpočinkové polohy, větří a soustředěně se přibližují k nepříteli. Nikdo nepochybuje, že jsou pravými králi zvířat – mohutné 200kilové tělo, vlnící se hříva, výraz zabijáka. Všem turistům v okolí můžou vypadnout oči z důlků. V jeepech je pronásledujeme, už vidíme lva-narušitele, jeden z dominantních lvů se zastavuje a váhá, potom se ale zase rozběhne, jsme si jisti, že uvidíme bitvu na život a na smrt. Jsou od sebe už jen na pár kroků, srdce nám bije, když konečně dojte ke střetu. Něco je ale jinak. Místo toho aby začala šlehat krev, se všichni tři lvi svalí na zem a začnou se divoce lízat, mazlit, jemně okusovat, zkrátka kočkovat. Dělají to se stejnou něhou, jako když se vám doma usadí kočka na klín a začne vrnět. Do revíru se vrátil jeden z lvích bratrů.

Masai Mara, kde tuto scénu sledujeme je jedním z nejkrásnějších a zvířaty nejhustěji obsazených národních parků na světě a je zaslouženě keňskou chloubou. Množství zvěře v tomto parku je nevídané – nalevo stádo zeber, napravo žirafy. Nalevo pakoně, napravo buvoli. V potůčku hroši.  Na lvy máme doslova štěstí. Jsou si vědomi svého postavení na vrcholku potravinového řetězce a nemají strach z ničeho, natož jeepů s turisty. Každý den potkáme nějakou smečku, v den poslední čítající přes 13 kusů. Dvakrát vidíme i skupinu gepardů, na leoparda, jediného z velké pětky, nenarazíme.  Jinak je ale komplet: slon, buvol, nosorožec, lev. Před koncem našeho tří-denního safari ještě navštívíme vesnici Masajů. Jejich život je pro nás stejně nepochopitelný jako všechno kolem. Tmavé domky splácané z kravských lejn, smrad, špína, hejna nenechavých much. Muži nás oslní svým svůdným „skákavým“ tancem – výška výskoku je zde hlavním kritériem pro získání srdce ženy a jelikož mnohoženství je povoleno, je potřeba umět skákat až do nebes.

Masai mara je to, co v Keni dělají všichni. Je úžasná, ale my chceme vidět i něco jiného, něco bez průvodů jeepů. A že tohle má od Keni, tak jak ji znají její obyvatelé, sakra daleko, je jasné už při cestě z letiště v Nairobi. Chytám místní autobus, který je známý kapesními krádežemi a nešťastně koukám na čtvrť, kterou projíždíme. Silnice neexistuje, cestu lemují tuny odpadků, za kterými jsou obchůdky sbité z prken a nakonec plísní olezlé domy, lidé se přívětivě rozhodně netváří. Takovouhle špínu a chudobu jsem viděla naposledy v Indii. Přemýšlím, co tady vlastně dělám. Jet do Keni jsem nechtěla, měla jsem v plánu jižní Afriku. Když mi to poprvé navrhoval, tak jsem si ťukala na čelo. Přesto se mu povedlo mě za několik krásných dní na tropickém ostrově v Asii přesvědčit. Takže jedu do východní Afriky. Za přírodou a za ním. Jak to dopadne, teprve uvidím.

Po krátké aklimatizaci opouštíme neatraktivní a přelidněné Nairobi a míříme na sever do města Nanyuki na úpatí Mt. Kenya, druhé nejvyšší hory Afriky. Většina turistů sem jezdí zdolat její vrcholek, my volíme pohodlnější variantu a míříme do první rezervace Ol Pajeta, kde máme hned štěstí na slony, žirafy, zebry a dokonce dvě lvice. Kromě toho zde mají záchranou stanici pro traumatizované šimpanzi, dovezené z okolních zemí. Spíme pod stanem v kempu, který máme celý pro sebe a po večerech relaxujeme u ohniště. Nakuru, naše další zastávka, je domovem jednoho z nejznámějších národních parků, který je proslavený pro své milionové hejna plameňáků. Na místě ale zjišťujeme, že plameňáci v posledních letech opouští Keňu a stěhují se do Tanzanie a v Nakuru zbývá jen několik desítek posledních kusů. Místo platby osmdesátidolarového vstupného tedy míříme na sousední jezero Bogoria, kde se možné opustit auto a chodit po vlastních. Koukáme na plameňáky, pronásledujeme skupinu pštrosů a zkoušíme jak je opravdu horká voda ve zdejších horkých pramenech. Auč.

Stan opět vytahujeme v jednom z nejznámějších kempů v Keni, Fishermans camp. Je umístěn na břehu jezera Naivasha a jeho poloha je ideální pro zkoumání okolních národních parků Hells Gate a Longonot. Do NP Hells gate přijíždíme na horských kolech a užíváme si bezprostřední blízkosti exotických zvířat jen na několik metrů od nás, bez bariéry auta či jeepu. Místní průvodce nás provede peklem v Hells gate soutězce, ve které dříve ze všech koutů syčela pára a páchla síra. Dnes se tektonická energie z podzemí používá pro výrobu elektřiny a pro turisty zde zůstala krásná soutěska s úzkými cestičkami a vlnitými skálami, jejichž půvab využili i filmaři Tomb Rideru. Následující den pokračujeme ve sportovním programu a šplháme na kráter Longonot. Jeho nejvyšší vrcholek je ve výšce 2777mnm a kolem kráteru se dá projít vyhlídkovou, 11km dlouhou stezkou. Samotný kemp je ideální pro relaxaci, při projížďce lodičkou v jeho okolí pozorujeme hrochy, pelikány, ledňáčky, orli a spoustu jiných ptáků. Večer vyhlížíme, zda se některý z hrochů nerozhodne vylézt na břeh kempu a pochutnat si na jeho travách. Poslední večer přijde hrošice i s hrošátkem, hýkají na celý kemp, spasou, co je v dohledu a zase zmizí pod hladinou jezera.

Keňa není proslulá jen svými národními parky a stády exotických zvířat, ale i tyrkysovými vodami svého pobřeží. Na poslední týden míříme relaxovat jižně od Mombasy na nejslavnější pláž Dianni. Kromě opravdu průzračného moře nás zde ale vítají i západoevropské ceny a atmosféra města duchů. Mnoho opuštěných hotelových komplexů naznačuje, že toto místo „in“ už bylo. Stále zde ale kvete sexuální turistika, páry bílých žen se svalnatými beach boys i mužů s ebenovými kráskami, se hemží celá pláž. Jak se to dělá v zemi, která má na některých místech i 50ti procentní nakaženost HIV, je nám záhadou.  Poslední den trávíme v Mombase, jediném keňském městě stojícím za prohlídku. Jeho stará čtvrť s pevností a arabskou architekturou má stále nádech dávných dob, kdy tudy proudil obchod mezi Afrikou a Arábií. My absolvujeme i jednu netradiční návštěvu – došlápne si na mě některá z miliard afrických bakterií a do jedné z místních nemocnic si jdu s horečkou vyfasovat antibiotika. Čekám smrad, pacienty na chodbách, přetížený personál. Celá budova je ale moderní a čistá, lékaři profesionální a s perfektní angličtinou, obsluha rychlá. Celková zkušenost lepší než většina nemocnic v Čechách. Večer nasedáme na autobus a já doufám, že antibiotika brzy zaberou, abych mohla naplno užívat dalších krás Afriky.

Z Keni letíme do země, která sice v Africe je, ale ničím se jí nepodobá. Další destinace sousední Etiopie, odkud bude příští článek.

A skoro bych zapomněla! Jak že se tedy krade ta žirafa? No, přece ukradnete dvě a jednu vrátíte. Opravdu. Vím to. Místo blechy teď totiž vozím v baťohu ukradenou žirafu. Ukradl ji pro mě on. Asi z toho bude láska. 

Novinky z mé cesty a fotky v předstihu najdete na FB:

http://www.facebook.com/#!/pages/Kolem-sv%C4%9Bta-s-blechou-v-ba%C5%A5ohu/203083496374699

 

 

 

 

 

                                   

Autor: Adriena Vyzulová | pondělí 12.3.2012 8:00 | karma článku: 16,06 | přečteno: 1306x
  • Další články autora

Adriena Vyzulová

Výprava za Indiány: Amazonie

Bůh stvořil strom. Strom ceiba. Ten byl vysoký, košatý, v jeho koruně rostly všechny plody, které si dokážete představit a na těchto plodech se živilo bezpočet zvířat. Žilo zde vše od malých brouků, přes nejrůznější druhy papoušků, hadi i ještěrky až po savce v podobě opic. Potom bůh stvořil muže a ženu. Ti na vysoký strom neuměli vylézt a se závistí koukali do její koruny, kde bylo tolik života. A tak je jednoho dne napadlo, že když oni nemohou do koruny, můžou strom skácet a posbírat všechno, co v jeho koruně najdou. A tak se i stalo. Ceiba byla poražena a na zem se poprvé dostaly semena všech jejích plodů, zvířata se rozutekla do okolí, větve zapustily kořeny nových stromů a kmen staré ceiby se proměnil ve zdroj života – řeku Amazonku.

30.7.2012 v 8:00 | Karma: 19,35 | Přečteno: 1935x | Diskuse| Cestování

Adriena Vyzulová

Ztracené město, nalezená země: Kolumbie

Hustě leje a voda prašnou cestu mění na potok bahna slušného rozměru. Jakoby nestačilo, že lezeme do nekonečného příkrého kopce v nesnesitelné teplotě tropického poledne. Ještě se brodit tímhle sajrajtem. Někdy se opravdu člověk musí pozastavit nad tím za co je ochoten zaplatit. A ne zrovna málo. Dělá to znova a znova jakoby vždycky zapomněl na to, jak to minule dopadlo. Tentokrát kromě krkolomné stezky, vedra, bahna a deště platíme i za lýtka opuchnuté štípanci slívající se do jediného pekelně svědivého mozolu, páchnoucí kadibudky a hromadné spaní v kempech. Kdo by to ale všechno nevytrpěl? Jsme totiž na cestě ke ztracenému městu (Cuidad Perdida), pozůstatkům starého indiánského osídlení, po staletí zapomenutého v džungli severní Kolumbie. Dnes sem dá dostat jen pěšky, na 5ti denním treku tropickou krajinou. Žádné autobusy, žádné zájezdy, žádní průvodci s deštníky.

16.7.2012 v 8:00 | Karma: 15,85 | Přečteno: 1510x | Diskuse| Cestování

Adriena Vyzulová

Maximální rychlostí kuřecího autobusu: Kostarika, Panama

Řidič řeže zatáčky, pasažéři se drží oběma rukama kovových tyčí, řidič předjíždí, protijedoucí auta sjíždějí na krajnici, pasažéři se křižují. V zatáčkách se nám cosi vysypává na hlavu z mysteriózní krabice v horní poličce na zavazadla. A taky z té krabice vychází podivné zvuky. Po sekundě usilovného přemýšlení nám to dojde: paní za námi v krabici převáží kuřata a to, co se nám sype na hlavu, jsou slepičince! Takto vypadá naše seznámení s nejběžnějším dopravním prostředkem Střední Ameriky – chicken busem (alias kuřecím autobusem). Jedná se v zásadě o vyřazený americký školní autobus, přemalovaný místní mi umělci a obsazený dvojnásobkem pasažérů, než pro které byl zamýšlen. Že budou řidiči jezdit jako o závod, že budou přeplněné lidmi a že se zvířata budou převážet na střeše, jsem tušila, ale že skončím se slepičincem na hlavě?! Když si o týden později paní veze na klíně, v plínečce zabalené prasátko, už nás to ani nezaráží.

25.6.2012 v 8:00 | Karma: 15,72 | Přečteno: 1031x | Diskuse| Cestování

Adriena Vyzulová

Narkomafiáni z Karibiku: Nikaragua

„Ta už toho taky viděla spousty“ kýve svalnatý černoch v přístavu směrem k loďce, která nás má za chvíli převést na ostrov de Mais Pequena v karibských vodách Nikaragui.„jako co?...viděla?“ ptám se zcela nechápavě.„Kokain. Když se veze takto s lidma, tak daj každýmu nějaký prachy, aby byl zticha“ vysvětluje s výrazem „další turistka, co nechápe, jak se věci mají“. A já jen zírám. To že jsou ostrovy de Mais jedním z překladních míst kokainu na jejich cestě z Kolumbie do Ameriky jsem věděla, ale to že se hned v první hodině svého pobytu tady dozvím, že kilo kokainu stojí cca 1000USD, lidé jej sem jezdí nakupovat třeba po padesáti kilech a loďky plují plně naložené bílými balíčky, vždy za pomocí někoho z místních, kdo zná poměry; to jsem opravdu netušila. A to jsem se jen tak tak vzpamatovala z letu. Největší nikaragujská letecká společnost nás nahnala do 12ti místného letadla s jedním motorem. Kabina byla jen jedna pro piloty i pasažéry zároveň, takže jsme pilotům celý let koukali přes ramena a tajili dech, když jejich přístroje začali při rychlém klesání pípat, stejně jako to pípá v amerických katastrofických filmech těsně před tím, než se letadlo zřítí na střechy spícího velkoměsta.

26.5.2012 v 8:00 | Karma: 16,11 | Přečteno: 1504x | Diskuse| Cestování

Adriena Vyzulová

Mayské dědictví: Guatemala

Nad širokým schodištěm do kostela se vznáší oblak dýmu. Vetchá babička v tmavomodrém vyšívaném kroji vlévá domácí pálenku do přesně určených míst v podlaze, kolem sebe přitom máchá plechovkou s kadidlem a soustředěně odříkává magická slovíčka. Pod schodištěm se prodávají náruče řezaných květin určených pro obětiny bohům, vevnitř kostela je zem pokrytá jehličím, na malých oltářcích, zapálené svíčky a květy. Ač je před námi křesťanský barokní kostel, to co se zde odehrává, by se dalo jen stěží nazvat křesťanské. Jsme v horské oblasti Guatemaly a Mayové, kteří tuto oblast obývají, si po staletí misionářských snah o pokatoličtění, zachovali svou pradávnou kulturu a tradice.

13.5.2012 v 9:00 | Karma: 17,95 | Přečteno: 1331x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

CNN Prima NEWS vysílá už čtyři roky, k výročí připravuje nové pořady

3. května 2024

Zpravodajská stanice CNN Prima NEWS přinese divákům ke čtvrtému výročí zahájení vysílání nové...

Politologové: TOP 09 jen ztrácí, nemá lidi. Tulejův odchod je logický

3. května 2024  16:50

Premium Poté, co se Pavel Tuleja vzdal nominace na post ministra pro vědu, výzkum a inovace, nemá podle...

Izrael má nový plán pro Gazu. Po válce by na ni mohly dohlížet i arabské státy

3. května 2024  16:30

Čelní představitelé izraelské vlády uvažují o rozsáhlém plánu poválečného uspořádání Pásma Gazy, v...

Německo sabotuje projekt bruselského Starlinku. Zvýhodňuje Francouze, tvrdí

3. května 2024  16:19

Evropská unie chtěla do roku 2027 na nízkou oběžnou dráhu Země vyslat soustavu satelitů v rámci...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 46
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1896x
Novinky z mé cesty na:
http://blechavbatohu.cz/
a na FB:
http://www.facebook.com/pages/Kolem-sv%C4%9Bta-s-blechou-v-ba%C5%A5ohu/203083496374699

Seznam rubrik