Pravé elektronické potvrzení o cestě do zaměstnání
V nouzovém stavu se od 1. března uplatňuje nové krizové opatření č. 113/2021 Sb., omezující volný pohyb osob mimo okres svého bydlitě. Opatření umoňuje výjimky.
Ty je třeba stvrzovat písemným potvrzením nebo písemným dokladem (bod IV. odst. 1 opatření; ), typickým případem můe být cesta do zaměstnání v jiném okresu. Ten zde i probíráme.
Je krizovým folklórem, e vládní opatření je buď nedokonale formulováno, anebo správné znění je chybně vykládáno, přičem není zřejmé, o kterou monost se jedná, a to ani tomu státnímu úřadu či orgánu, který má opatření provádět.
To se stalo i zde dialektickým vývojem, pokud ne ve skutečnosti, tak v rovině mediální:
jen papír? mobil jde? rozmach padělání?.
Po shrnutí těchto tří fází článek pokračuje mým výkladem ohledně toho, co právně můe být a co jistě je uznatelným provedením elektronické formy. Co je vhodné pro současnou praxi.
Jako autor monografie Elektronické právní jednání [1] i zcela čerstvého článku, mj. o elektronických podpisech prostých [2], k tomu disponuji určitou kompetencí.
1. Papírem
Nejprve 28. února na brífingu Policie ČR padl ke krizovým opatřením dotaz ČTv (16:57), do jaké míry bude policie brát v potaz elektronickou formu potvrzení přes mobil (dotaz na nahrávce není zcela srozumitelný).
Náměstek PČR odpověděl: Tak to krizové opatření bylo napsáno proto, aby člověk to prokázal papírem. Nicméně v tom krizovém opatřením je písemně. To znamená, [e] zejména v těch prvních dnech elektronická forma, která bude opatřená a u naskenovaným podpisem, nebo elektronickým podpisem zaměstnavatele, tak bude uznávána. Nicméně od polovičky týdny bychom rádi, aby vechny tyto výjimky se opravdu předkládaly písemně předepsaným dokumentem, nebo volnou formou napsaným dokumentem.? (zdůr. autor).
Vystoupení bylo shrnuto např. v Česko pod dozorem 30 000 policistů a vojáků. Benevolentní budou jen krátce. K tomuto výkladu se záhy přinejmením na Facebooku strhl mezi právníky poprask poukazující na to, e obrat písemně lze splnit nejen tradiční listinnou (papírovou) formou, ale i formou elektronickou.
V odůvodnění opatření je bod IV zdůvodněn jen obecně výsledkově: Za účelem zajitění kontroly a vynucování dodrování uloených povinností se stanovují prostředky, na základě nich bude moné prokázat účel cesty a ověřit, zda je důvodná.?
Ani pro odůvodnění tedy není podstatná forma potvrzení, ale schopnost potvrzení či dokladu být prostředkem, s jeho pomocí lze prokázat účel a důvodnost cesty. Potamo smysl kontroly a vymáhání.
2. Mobilem
Po zpětné vazbě z rozruchu o pominutí elektronické formy dolo ji 2. března k přehodnocení: Policie couvla, potvrzení na mobilu uzná. Na papíře je hygieničtějí, míní.
Argument o hygieničnosti má určitý merit, nebo aspoň pochopitelnou snahu o záchovu si tváře.
Proti lze uvést stejný argument, toti e pro zaměstnance můe být v současnosti mnohem infekčně bezpečnějí, kdy mu dostačuje bezkontaktní elektronický styk se zaměstnavatelem a dalími zaměstnanci.
3. Padělání jako národní sport?
Poté 4. března si redakce iDnes vimla neblahého jevu: Pět minut s fotoeditorem a můete vycestovat. Jak lidé falují testy na covid. Článek visel na homepage jako hlavní zpráva přes půl dne. Anketa u článku uvádí neblahou proporci. Více ne pětina ji takové potvrzení měla zfalovat.
Nevím, zda to je pravda! Je moné, e anketní volbu Ano? naklikala nějaká trollí farma v rámci hybridní války proti ČR, aby se podlomila morálka mých spolubčanů.
Na druhou stranu vím, e málo vymáhaná opatření proti Covidu se následně nedodrují, a to nikde na světě! Česko v tom není zvlátní.
Je-li nějaký smysl poadavků na písemnou formu, tak kromě určitosti obsahu, finality jednání, to bývá i schopnost dokázání původce a původnosti listiny. To se u listiny soukromé opírá právě o pravost podpisu. Jakkoli se v listinné praxi téměř ádné podpisy striktně neověřují, tato monost vdy existuje principiálně, vznikají-li pochybnosti o pravosti listiny či jejího obsahu. Tím je zpětně zajitěna odpovědnost podepsané osoby.
I. Elektronický podpis prostý ano, či ne?
Při psaní blogpostů pro obecného čtenáře se nelze do problematiky zanořit na půl hodiny čtení čtenáře, aby ten v závěru nabyl přesvědčení, e předkládané závěry jsou podloené. Nezbývá mi ne odkázat, e v recenzovaném článku [2] z prosince 2020 tato analýza je obsaena, a e celkový postoj české právní doktríny (řádově více ne 10 různých právníků) k uznávání prostého elektronického podpisu lze souhrnně zhruba charakterizovat, e:
elektronický podpis prostý ano, ale vhodně s něčím dalím?.
Lze tedy nalézt české právníky, kteří za písemnou formu uznají i jednoduchý email, jako i ty, kteří jej prudce odmítnou. Sám budu patřit mezi ty, kteří pro případ sporu, je-li jeho výskyt reálný, budou u emailu poadovat něco dalího?.
Jde přitom o stanovisko k ustanovením obč. zák. a § 7 zák. č. 297/2016 Sb., o slubách vytvářejících důvěru pro elektronické transakce, k písemné formě právního jednání v rámci soukromého právní styku, do něho běně náleí i pracovně právní vztahy.
II. Právní podstata potvrzení (dokladů)?
Čím jsou ádané potvrzení nebo doklad? Důleité jsou dvě otázky. První je jejich právní podstata, druhé reim vztahů.
K prvnímu soudím, e se spíe nejedná o právní jednání, ale předevím o osvědčení určitého skutkového stavu*, by ten částečně spočívá i ve stavu právním, a to sice v existenci zaměstnaneckého poměru. Druhou osvědčenou skutečností je místo výkonu práce, a potamo potřeba pohybu mezi bydlitěm a tímto místem v určitém čase.
Takové osvědčení nemusí nutně vydávat osoby statutárního orgánu, ale např. jím k tomu pověření vedoucí zaměstnanci, například z odd. lidských zdrojů, ale i jiní.
Druhá otázka je, v jakém reimu vztahů jsou potvrzení a doklady vydávány. V kadém případě se bude jednat o tzv. soukromou listinu, nebo vystavitel není coby zaměstnavatel běně nadán veřejnoprávní působností. Dalí častý, moná i převaující názor zde bude, e se jedná o potvrzení mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem, tedy o reim soukromoprávní. Argument zde pokračuje, e jestlie zaměstnanec je srozuměn s formou a obsahem jemu vystaveného potvrzení (dokladu), například běným emailem, dolo tím k uznání platnosti i pravosti potvrzení a dalí osoby jej jako takové mají prostě bez debaty převzít.
Otázkou je, zda tímto uznáním zaměstnancem je vázána nějaká třetí osoba. Dle mého názoru tomu tak není, a to ani v případě, kdyby třetí osobou byl jiný soukromoprávní subjekt. Je to na jeho uváení. Zde se navíc můe vést spor o to, e ádané potvrzení (doklad) se dle zdůvodnění explicitně vystavují pro účel kontroly a vynucování? státním orgánem, zejména Policií České republiky. Tento argument by vedl spíe k tomu, e hlavní podstata potvrzení (dokladu) je pro tento veřejnoprávní účel a nemá zdaleka jen soukromoprávní charakter. Konsekventně, forma by měla sledovat ty poadavky, které se pouívají při komunikaci vůči orgánům veřejné moci.
Právní debatou z těchto otázek je bohuel moné strávit i několik měsíců, pro dneek nepraktické.
Policejní praxe asi vstřícná k el. podobě
Je-li mi známo dobře, Policie ČR od 2. března a dosud potvrzení v elektronické podobě akceptuje, působí-li vechny okolnosti důvěryhodně.
To je ostatně i účelem potvrzení, toti prokázat účel cesty a ověřit, zda je důvodná.? Potvrzení můe pomoci prokázat účel cesty např. i tím, kdy uvede jiné vhodné kontaktní osoby (vč. ev. telefonu) pro případný kontakt. Důvod cesty by měl být stručně popsán fakticky a k tomu i s právní kvalifikaci. Chcete-li dobře zobrazit znění na mobilu, buďte úsporní slovy a formátem se přizpůsobte displeji mobilu (toto doporučení v ukázce níe /A4/ sám bohuel nedodruji, uvědomil jsem si je dodatečně, nicméně je moné).
V zásadě a dodnes z PČR není nalezitelné oficiální stanovisko k přehodnocení brífingu. Asi vechna česká média citovala víceméně jen dva twíty z 2. 3.:
Např. na oficiálních stránkách tiskových oznámení se ádné upřesnění nenachází dodnes (10. 3.).
O akceptaci dokumentu v mobilním telefonu českou policií tedy asi víme jen ze sluby americké soukromé společnosti Twitter, Inc. To je po právně formálním hledisku paradoxní. O pravdivosti sdělení svědčí nejsilněji asi to, e ze strany PČR nebylo poté vydáno ádné popření této nové praxe.
Zda se přitom zkoumá technická podstata elektronického provedení pochybuji, nebo k tomu jen stěí budou řadoví policisté vybaveni nějak lépe, ne aby vyhodnotili důvěryhodnost situace jako celku.
Budu-li vycházet z toho, co sděloval náměstek na brífingu, pak naskenovaným podpisem zřejmě mínil sken či fotografii celého dokumentu potvrzení. Potvrzení by pak mělo existovat v listinné podobě u výstavce listiny, který provedl sken či fotografii a zaslal jí například emailem osobě, které se potvrzení týká. Striktně vzato se zde nejedná o elektronický podpis, ale o konverzi a kopii celé listiny. V obchodní praxi je to zcela běná metoda a nahradila dřívějí faxování. To ovem zpravidla probíhalo mezi stranami, které se vzájemně velmi dobře znaly, anomálie ve formě i obsahu by dříve nebo později detekovaly.
V dalí části věty o uznávání podpisu elektronickým podpisem zaměstnavatele není zcela patrné, jaký druh elektronického podpisu pan náměstek mínil. Je té třeba vzít do úvahy to, e reagoval na ad hoc dotaz, nesděloval informaci z předem připraveného podkladu. Bez dalího bych měl za to, e takovými podpisy jsou níe zmíněné uznávané elektronické podpisy. Zejména po twítech z 2. 3. je zde ale i prostor pro interpretaci, e vyhovující jsou i elektronické podpisy prosté, například email od zaměstnavatele.
Vzhledem k stávající situaci by mi obě metody (sken celé listiny, email) přily jako přijatelné, pokud by se neukázala příli vysoká míra padělání dokladů, co nevím. Máte-li své zkuenosti, napite je prosím do diskuse k článku.
Elektronický dokument podepsaný kvalifikovaným (ev. uznávaným) elektronickým podpisem
Moností provedení elektronického potvrzení (dokladu), které v ČR splní podmínku písemné formy, je elektronický dokument s kvalifikovaným nebo aspoň uznávaným elektronickým podpisem (dále budu psát 'kvalifikovaný' a mínit tím i uznávaný [?]).
Mít takový dokument splňuje poadavek písemnosti z vládního opatření v kadém případě, tj. a ji budou výsledná stanoviska právníků k výe uvedeným otázkám jakákoli. Jedná se toti o nejvyí formu, která je předepsána pro komunikaci soukromých subjektů vůči orgánům veřejné moci. ádná vyí forma být poadována nemůe¤.
Hlavní podmínkou pouitelnosti je, e kromě zařízení (mobil, /ev. notebook, tablet 2v1/) schopného zobrazit výsledný dokument, které budete mít s sebou, přičem zobrazení poskytne i ověření platnosti podpisu v reálném čase, má zařízení pro tento účel přístupný internet, např. přes datový tarif v mobilu. Mnoství přenáené ověřovací komunikace je malé, díru v peněence nevytvoří.
Zbývá pak jen otázka realizace, řeená níe.
Můete se ptát, zda má smysl zavádět tento způsob, pokud policisté tolerují slabí formy dle odstavce výe. Můe to pro Vás mít smysl ze dvou důvodů.
První je prevence toho, kdyby policistům tolerance nevydrela. Pokud by se například ukázalo, e lidé elektronická potvrzení lidé ve velkém falují, byla by změna praxe představitelná.
Druhým důvodem pro vás můe být zavedení pořádku ve vydávání potvrzení ve své společnosti. U potvrzení podepsaným kval. el. podpisem nelze změnit obsah, nelze je vydávat či měnit svévolně. Zavedení systému pak vyloučí, aby vae společnost byla do nějakých pochybných praktik zaplétána.
Nutným předpokladem je, e ve vaí společnosti (firmě či jiné organizaci) máte aspoň jednu osobu, která drí pár kryptografických klíčů a k němu vydaný platný kvalifikovaný certifikát pro elektronický podpis. V ČR je takových osob zhruba mezi 200300 tisíci. Je sluná ance, e bude i ve vaí společnosti. Třeba v odd. účtárny nebo jiné administrativy, kde jej běně vyuívá spíe pro styk s veřejnou správou. Pokud touto astnou osobou tedy není přímo statutární orgán sám, můe dotyčnou osobu vnitřním příkazem zmocnit k tomu, aby vydávala zde probíraná elektronická potvrzení.
Elektronický dokument
Právní předpisy připoutí více variant formátu pro obsah, ale dnes realistickou moností, kdy dokument v jediném souboru nese samotný obsah písemnosti (tj. předevím text a jeho formátování), i je schopen současně fungovat jako kontejner pro připojený kvalifikovaný el. podpis, je pouze formát PDF. Ten původně navrhla americká firma Adobe Inc., ale v současnosti je normalizován i v několika mezinárodních normách ISO. Jeho některá vyuití jsou pak postulována i v evropských technických normách a s kvalifikovaným el. podpisem nakonec dovedena i do roviny právního významu (nikoli tedy třeba jen zvyku, obliby,...).
Vlastní text můete vytvořit v prakticky libovolném textovém editoru (MS-Word, LibreOffice Writer, ba i Wordpad). Větina z nich dnes ji má vestavěnu monost exportu do PDF. Pokud ji nemáte, nainstalujte si software PDF Creator, který umoňuje soubor 'jakoby' vytisknout, ale místo fyzické tiskárny zvolíte tiskárnu 'PDF Creator'. Výsledkem 'tisku' tedy nebude papír z tiskárny, ale kýený PDF soubor na disku stejného grafického layoutu. Základní konverzní funkce PDF Creature jsou zdarma, a to ji přes dekádu.
Vytvoření kvalifikovaného elektronického podpisu
Software Acrobat Reader je ji přes 25 let hlavním prohlíečem souborů PDF. I dnes je jeho dnení verze zvaná Adobe Acrobat Reader DC poskytovaná pro staení i pouívání zdarma. V současnosti i tato zdarma rozdávaná verze umoňuje vytvořit kryptografický kvalifikovaný elektronický podpis.
Monost digitálního podpisu se skrývá mezi 'Více nástrojů', pod sekcí 'Certifikáty' 'Digitálně podepsat'. Vyhněte se více se vnucující sekci 'Vyplnit a podepsat', která vede na naivní malování čar, tj. el. podpisy prosté s právními potíemi v EU i v ČR. Výsledně získáte například tento stav obrazovky, v něm je v bledě modrém pásu nad dokumentem indikována přítomnost a platnost vech podpisů:
Ověření podpisů s Windows na notebooku či tabletu 2v1
Pokud s sebou na cestu do jiného okresu vezete notebook nebo zařízení tablet/notebook (tzv. zařízení 2v1) s Windows, dostačuje vám ji výe uvedený Acrobat Reader. Software ovem můe potřebovat datovou konektivitu, tu mu můete i na silnici při kontrole obstarat přes WiFi hotspot ze svého mobilu s datovým tarifem. Pokud jste to nikdy nedělali, vyzkouejte si to nanečisto předem doma.
Zobrazíte stejný stav jako výe s informacemi o platnosti vech podpisů. Najetím do místa podpisu si té můete zobrazit vyskočiví nápis 'Platný podpis'.
Pokud by policistovi nestačilo jen takové ověření, můete vyvolat 'Panel podpisu':
Kličová informace z panelu je 'Podpis je platný:', ev. mnou zdůrazněné 'Toto je kvalifikovaný elektronický podpis podle nařízení EU 910/2014'
Pozn. kdo podepisuje jen uznávaným el. podpisem, poslední hláku mít zobrazenu nemusí. Musí se pak pustit do podrobností certifikátu a vysvětlit, e se jedná o tzv. zaručený el. podpis, který vyuívá (je zaloen na) kvalifikovaný certifikát pro elektronický podpis. Ten i zde vydal kvalifikovaný poskytovatel slueb vytvářejících důvěru, který ověřil totonost dritele certifikátu, ergo jde skutečně o podpis dané osoby.
V nouzi doporučuji vůči kontrolujícímu policistovi navrhnout, e mu podepsaný dokument přepolete na jím zvolenou adresu elektronické poty, nech si jejich specialisté ověří platnost dokumentu i podpisu sami. e chápete, e v rychlosti nouzového stavu vedení nedokázalo zajistit prokolení vech hlídkujících policistů či vojáků v terénu o technologiích elektronických podpisů, e Vy vak jste se své domácí úkoly splnit snaili, jak nejlépe jste jen mohli.
Úplně největí smůlu mohou obě strany mít, pokud se při ověření nacházíte v místě bez mobilní datové konektivity vůbec, tj. nejspí v nějakém údolí obklopeném lesy. Pak apelujte na hlídku, aby buď podpis uznala i bez ověření, nebo jste přejeli někam na místo, kde ji datová konektivita bude.
Na závěr je třeba upozornit, e Acrobat Reader umoňuje vnitřní konfiguraci svých podpisových politik, které pak nikoli nutně musí odpovídat správnému postupu ověření platnosti podpisu podle eIDAS, někdy dokonce podat i vysloveně patný výsledek ověření. Je to daň za jeho univerzalitu. Zde spoléhám na to, e Reader chcete pouívat způsobem správným. Znalý uivatel chybu či zneuití nakonec zjistí, ale zabere to čas. Chcete-li se těmto problémům zcela vyhnout, museli byste pouít jiný software.
Ověření podpisů na mobilu s Android nebo iOS (iPhone)
Monost zobrazení a ověření podpisu na mobilu mi při psaní tohoto článku dala nejvíce práce. Běná apka Adobe Acrobat Reader je pro tyto operační systémy na mobilech toti silně zjednoduená. Zobrazí sice podpis, ale neumoňuje jeho ověření.
Zhruba stejně ne-funguje 'Prohlíeč PDF na Disku' od Google. Dalí apky 'Samsung Notes' od výrobce telefonu, ale i od Microsoftu 'Word' (verze Office r. 2018) a 'PDF prohlíeč OneDrive' jdou se zjednoduením jetě dál a pro jistotu nezobrazují políčko podpisu vůbec, snad aby nemátly nahlíejícího tím, e se jedná o ověřený podpis.
V podstatě se mi nedařilo nalézt jakoukoli apku, která by tuto funkci inzerovala. Přitom je jasné, e právě monost vyuití mobilu je ta zdaleka nejpotřebnějí.
Výjimkou se nakonec stala apka Signer od české společnosti Software602 (Google Play, Apple iTunes Store, verze pro Windows, verze pro macOS).
Po její instalaci je vyadováno přihláení login/heslo, které se nově nazývá účet 602ID. Pro jeho zřízení je zapotřebí zadat a následně ověřit svou emailovou adresu. Signer vám poté bude fungovat ve zkuebním reimu 14 dnů. S určitým těstím vám to pokryje dobu do konce vládního opatření o omezení volného pohybu osob. Ze Signeru jsem zde sám prověřoval zejména ověřovací funkci, a to na Androidu a ve Windows.
Signer zobrazí jak dokument staticky, tak při poadavku ověření pak vytvoří hned celou 'úřední' ověřovací doloku.
Tedy, doloeno a Hasta la vista.
Opět, chce-li policista náhodou jetě vyí úroveň kontroly, nabídněte mu přeposlání emailem pro jejich technické specialisty. Své jste si splnili.
Signer je na můj kvalifikovaný el. podpis přísnějí ne já sám, co ji je co říci. Částečně mu vadí, e v dokumentu není časové razítko (není, ale současně můj kvalifikovaný certifikát není zneplatněný ani expirovaný, podpis jsem nemohl vytvořit v budoucnosti, kdy by k těmto událostem mohlo hypoteticky dojít; příjemce si nakonec můe razítko vygenerovat sám, touí-li po něm silně). Upřímně řečeno toto povauji spíe za disfunkci Signeru a jeho motivaci pro uivatele nakupovat si časová razítka a vybavovat jimi hyper-preventivně vechny dokumenty ihned po elektronickém podpisu. Třeba by mne někdo přesvědčil, e je to správný přístup, zatím vak takového názoru nejsem, aspoň pro soukromé osoby a jejich podání. Veřejnoprávní podepisující v ČR kvalifikovaným elektronickým časovým razítkem sebou podepsaný dokument ovem dle zákona opatřovat musí.
Signer dále hlásí, e Acrobat Reader pouil mírně jiný formát podpisového pole, ne je v jedné evropské normě. Je-li tomu tak, pak jsem nicméně stále splnil § 6 zákona č. 297/2016 Sb., v nyní účinném znění. Jsem zde vak ochoten Signeru uznat body 'za pozornost'.
Výe zobrazená doloka podle mne stále představuje uhájitelný výsledek ověření. Přál bych si ho mít i lepí a jednoznačněji zobrazený, ale nabídka pouitelných aplikací pro mobily mi výběr neposkytuje.
Pokud něco zde uvedeného působí jako reklama na Signer, spíe jde o výsledek toho, e náhoda přeje připraveným, někdy i jen jednomu.
V obchodu Googlu je nesmírné mnoství apek pro namalování kvazi-podpisu, pro slunou podporu kryptografie jsem ale nenalezl nic. Hledal jsem obdobný software i u jiných známějích vývojářů software pro PDF (např. Nitro, XoDo apod.), ale opět nic pouitelného nenalezl. Pokud sami takový software pro Android nebo iOS znáte, napite mně osobně přes kontakt v profilu, nebo vem čtenářům do komentářů diskuse. Tipy ověřím a ev. článek doplním.
Je té dobře vzít do úvahy, e zatímco třeba Acrobat Reader je vytvořen pro celosvětovou populaci, technická compliance s evropským nařízením eIDAS tak, aby se kryla s jeho právním významem, není nijak samozřejmou technickou funkcí. Reader by třeba skutečně měl podpis vytvářet spíe v tom technickém formátu, který je evropskou normou stanoven. Je a v zásadě výdobytkem nařízení eIDAS, e implementace automatizované ověřovací funkce podpisu je ji rozumně moná, by jetě s debatou o tom, co je zcela správným postupem.
U Software602 a.s. lze k dobru naopak přičíst to, e byla před několika lety státem zapsána jako první český kvalifikovaný poskytovatel do tzv. důvěryhodného seznamu (čl. 22 eIDAS) pro případ kvalifikované sluby vytvářející důvěru druhu ověřování platnosti elektronického podpisu/pečetě. Slubu proto ověřil a ověřuje nezávislý akreditovaný subjekt a jeho výsledný audit podléhá státní kontrole. Tuto slubu poskytuje dodnes.
Software Signer pak je koncipován tak, e výe uvedenou slubu pro kadé ověření platnosti podpisu i vyuívá [?]. Při ověření tedy vystupuje jako prezentační rozhraní, ale vlastní provedení ověření provádí vzdálená engine v rámci kvalifikované sluby. Vizuálně je to stvrzeno tzv. značkou důvěry EU (čl. 23 eIDAS), jí je modrý visací zámeček:
Obr. Značka důvěry EU
Tato značka se nachází v pravém horním rohu uvnitř ověřovací doloky. Právně je dovoleno ji pouít výhradně v souvislosti s kvalifikovanými slubami vytvářejícími důvěru, představuje jakýsi úředně vyhrazený punc.
Ověřovací doloka sama pak není jen nějaké efemerní okno v softwaru, ale samostatný dokument PDF, automaticky stvrzený elektronickou pečetí, po jeho vytvoření v kvalifikované slubě. Pro případné vyuití mimo prostředí Signeru je vazba jedinečně provedena uvedením tzv. hash hodnoty ověřovaného dokumentu PDF (uívá se SHA-256). Pro hrubou orientaci postačí i v doloce uvedený přesný název souboru a jeho délky.
Doloku si můete uloit i k sobě, třeba na mobil. Lze se jí pak prokázat i v tom vzácném případě, e v kontrolním místě není datová konektivita (zastíněné údolí atp.). Ověřit peče je i pak moné, jen není moné ověřit platnost certifikátů k elektronické pečeti. Dokument vak působí tak věrohodně, jak je jen moné. Doloka má navíc jen měsíční platnost, je proto nepravděpodobné, e v tak krátké době dojde k zneplatnění certifikátu pečetě v její certifikační cestě.
U Signeru se tedy lze spolehnout, e pouívá postup stejný, který Software602 jinak provádí ve své kvalifikované slubě. Metodologií ověřování se zde tedy muselo zabývat značné mnoství osob, a to včetně zkuenosti z mnohých nasazení, které by měly být schopné si poradit nejen s certifikáty od několika dalích českých kvalifikovaných poskytovatelů, ale celkem zhruba dvou set takových kvalifikovaných poskytovatelů z celé Evropské unie. Taková funkčnost není vidět, ale měla by být cítit. Sám jsem ovem ověřoval jen svůj vlastní podpis.
======================
Vysvětlivky:
Je-li ádáno čestné prohláení, můete si je zpravidla napsat sami i jen vlastní rukou perem na papír a potřebu generovat elektronickou podobu a její podpis mít nebudete. Je-li potřeba vydat čestné prohláení ve prospěch někoho jiného a odeslat mu ho, můete té postupovat ve smyslu tohoto blogpostu.
* Protichůdný názor můe být, e se o právní jednání v úzkém slova smyslu jedná. I pak jej za existence pověření mohou vydávat vedoucí aj. k tomu přísluní či vedením zmocnění zaměstnanci.
¤ Zvlátní právní předpis můe stanovit vnitřní formátování dokumentu. Nejde o poadavek na podpis, jako spíe na strukturu podepsaného obsahu. Provádí se tak formátování optické nebo datové, nebo obojí, např. tabulky pro účel různých specializovaných hláení. To není případ zde probíraného potvrzení, pro jeho obsah dostačuje volná textová forma. V obecném případě dále zvlátní právní předpis můe stanovit i vyí poadavky na podpis či provedení listiny (např. úředně ověřený podpis, notářský zápis apod), tento článek vak pojednává o písemných potvrzeních a dokladech dle vládního nařízení, které takové poadavky nevyslovilo.
[?] Text tohoto odstavce byl dodatečně změněn podle vyjádření výrobce o přesném způsobu kombinace Signeru s kvalifikovanou slubou ověřování platnosti elektronického podpisu/pečetě.
[?] Zjednoduení na hovoření o kvalifikovaným elektronickém podpisu provádím záměrně pro udrení jednoduchosti a sevřenosti textu i jeho lepí didaktičnosti. Kvalifikovaný el. podpis je termín evropského nařízení eIDAS, v něm nařízení v kapitole III v zásadě kulminuje, konkrétně v čl. 25 odst. 2 a 3 eIDAS, ohledně důkazních účinků a přeshraničního uznávání. Tento druh el. podpisu bude následně uznáván v zásadě stejně ve vech státech EU a poskytuje té lepí bezpečnost podepisující se osobě tím, e pro ní vyaduje pouívání tzv. kvalifikovaného prostředku pro vytváření elektronických podpisů (QSCD), historicky předevím ve formě kryptografické čipové karty úrovně záruk bezpečnosti EAL4+, profilu ochrany pro el. podpis.
V českém adaptačním zákoně č. 297/2016 Sb. jsou pojmy ovem zavedeny obráceně, tj. 'uznávaným elektronickým podpisem' se rozumí jednak kvalifikovaný el. podpis (QES), jednak tzv. zaručený el. podpis zaloený na kval. cert. pro el. podpis (AdESqc). Osobně povauji toto druhé provedení (AdESqc) za přeilé pro pouití osobami, za nedostatečně bezpečné. Nedoporučuji je pouívat s výjimkou případů automaticky vytvářených podpisů. Jinak se jedná jen o reziduum koncepce předchozího zákona č. 227/2000 Sb, o elektronickém podpisu, po účinnosti nařízení eIDAS nyní ji zrueného, který se snail osobám ulehčit od nákladů na prostředek QSCD, ovem za cenu jejich významně mení bezpečnosti. Po roce 2000 to snad mohlo mít význam, v současnosti jsou náklady na zabezpečení zanedbatelné, ale hrozby mnohem vyí.
Tam kde v článku plyne rozdíl z pouití jen AdESqc (tj. slabí verze uznávaného el. podpisu), např. při ověření el. podpisu, na rozdíl upozorňuji.
------------------------
Literatura:
[1] KMENT, V. Elektronické právní jednání: Analýza s důrazem na vyuití elektronického podpisu a elektronické pečeti podle práva EU, České republiky a Německa. Praha: Wolters-Kluwer. 2018.
[2] KMENT, V. Právo digitálních vlastnoručních podpisů. Kriminalistika. Roč. LIII, r. 2020, č. 4, s. 309323.
Pozn.: Recenzovaný článek [2] obsahuje i reeri současné právní doktríny ČR k el. podpisům prostým. Máte-li o problematiku odborný zájem a nemůete-li se dostat ke znění časopisu, napite mi o reprint přes Přímý kontakt přes formulář (v pravém sloupci pod fotografií).
------------------------
Vojtěch Kment
O výsledcích voleb můou (bohuel) rozhodovat soudy
to není úplná poměrnost, ... je zde nějaká dohoda. Můu nad ní skřípat zuby...? Jste-li voliči ČSSD z Karlových Varů či z Liberce, zajetím volit v Praze byste pro ní mohli získat více mandátů.
Vojtěch Kment
Měření teploty lepí antigenních testů?!
Měření teploty průběně můe být efektivnějí ne antigenní testy jednou týdně. Firmy a organizace by ale měly počítat s tím, e opatření neposkytují jistotu o neinfekčnosti. Účinný je a komplex opatření.
Vojtěch Kment
Ústavní soud k volebnímu systému I. Proč
Vysvětluji PROČ časování rozhodnutí Ústavního soudu bylo to NEJETRNĚJÍ moné. A proč je správné i věcně.
Vojtěch Kment
Umíral více ne dvojnásobek týdenního průměru. Vyvodí se odpovědnost?
ČSÚ zachycuje dvojnásobnou týdenní nadúmr. ČR asi nezvládla ani promoření do kapacity zdravotnictví. Čeká nás průchod celou zimou. Apel na úřední a jiné osoby ve funkcích, aby zachránily co se jetě dá a my se národně poučili.
Vojtěch Kment
Česko potřebuje STRATEGII pro boj s Covidem, ani jo-jo PES jí není
Zmar zdraví. Penění strast mnoha. Dluh státu. Chaos reagování. Strategie měla dávno určit ná způsob průchodu pandemií. Bez jejího stanovení a odpovědnosti vlády budou zmar, strast a dluh jen v chaosu růst.
Dalí články autora |
Zpřesněná výstraha: naprí a 250 mm, v Jeseníkách i víc. Upoutějí se přehrady
Meteorologové upravili výstrahu před extrémními srákami. Platí od čtvrtka minimálně do neděle....
Česko od čtvrtka zasáhnou extrémní sráky. Záplav se obávají také Němci
Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle mohutné sráky. Na velké části území můe napret přes 100...
Zelená fasáda olomouckého unikátu Green Wall ve vedru zvadla, rostliny uschly
V roce 2022 vzbudila fasáda moderního nízkoenergetického bytového domu v Tomkově ulici v Olomouci...
Covid jako poslední rána pro seniory a nemocné. Přibývá nakaených i úmrtí
S návratem dětí do kol i ochlazením roste počet lidí s infekcemi dýchacích cest. Onemocněl i...
ák vyskočil instruktorovi z větroně. Padák se mu neotevřel
U Slaného na Kladensku nedaleko letitě dopoledne zemřel po výskoku z větroně mu. Zřejmě dostal...
ANO ádá vysvětlení od Stanjury, zda nechce uměle půjčkou sniovat schodek
Jasné vyjádření od ministra financí Zbyňka Stanjury z ODS, e nechce mimorozpočtovou půjčkou uměle...
Rittig se za jízdenkovou kauzu domáhal milionů, soud vysoké odkodnění zamítl
Odvolací soud s konečnou platností zamítl alobu lobbisty Ivo Rittiga, kterou se domáhal téměř pěti...
ČHMÚ rozířil výstrahu o silný vítr, hortí záchranáři varují před extrémním počasím
Sledujeme online Meteorologové v novém modelu potvrzují vysoké srákové úhrny na českém území v nejbliích třech...
Lídr Společně pro jiní Čechy: Musíme v kraji udret studenty medicíny
Kandidátem na hejtmana za koalici Společně pro jiní Čechy je Pavel Klíma. Chce podpořit sport v...
- Počet článků 11
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1218x
Aby prosperoval jedinec i společnost.
Má videa na YouTube (české titulky).
Kontakt přes Linked-In.
Kontakt přes Facebook.
Přímý kontakt přes formulář.