Foto

Socialismus naučil hodně lidí líbat ruku, která ho ve skutečnosti bila, zabíjela....

Foto

Režim, který zavíral a vraždil své občany jenom za jiný názor, režim, který střílel po svých občanech na hranicích je prostě a jen zrůdný a nelidský.

Lidi, kteří tohle obhajují jsou stejní jako on.

Nic víc není třeba dodávat.

Foto

J70a32n 71Š96i91k

20. 2. 2024 9:10

To, jak se zacházelo s lidmi v této a podobných profesích, má následky v dalších generacích dodnes. Na zdraví, včetně závislosti a vůbec přístupu k alkoholu. V místních fabrikách třeba u kruhu se často pilo, aby zaměstnanec přepil bolest na dlouhé směně, kterou měl z jednotvárného výkonu. Ve městě máme továrnu, kde pití mělo dlouhou tradici, každý rok v ní zemřeli jeden až dva lidi při různých nehodách. Jde o strojírenský provoz a dnes v ní pracují hlavně zahraniční dělníci. Jako kdyby to měla ve zdech. Chlastá se v ní dodnes. Nikdo z jiných moderních firem v okoli zaměstnance z této firmy odmítá. Pamatuji si, jak jedna jednoho vzala a v půlce směny dotyčného našli za soustruhem opilého namol, pokáleného a pozvraceného. Zajímavé. Nikde jinde se v těch nových firmách tak nepije. Hezký den

JK

To zní dost děsivě. Odkud proboha jste? Z Ufy?

Podobně s vazoneurózou na tom byli i lesní dělníci, kteří pracovali s motorovou ruční pilou. Ale ti aspoň byli na čerstvém vzduchu.

LH

A ti lesní dělnici ted pracuji s čím ? už ted nepracují s motorovou ruční pilou?

IM

I33v21a21n 45M33i34n91á68ř

20. 2. 2024 15:24

Horníky zchytrale zneužila především Gottwaldova, socialistická propaganda. K obnovení poválečného průmyslu bylo nutné obnovit především těžbu uhlí a v druhém případě demonstrovat hornickou profesí - vítězství pracujícího lidu !

Při vší úctě k této nelehké práci, byly výdělky horníků i vůči ostatním dělnickým profesím, (o inteligenci ani nemluvě) - doslova nestydaté přemršťěné. Snad si ještě dnes, někteří pamětníci vybaví zpupné heslo, naordinované horníkům komunistickými předáky: Já jsem horník .. a kdo je víc ?!

AL

Systém potřeboval energii, jelikož jel naplno těžký průmysl, často pro válečnou výrobu.

JL

Pane Tomáši Vodvářko. Chci vam jen rici, ze to co jste popsal, je ta dira toho socialistickeho blahobytu. Ten system nicil cloveka. Nedal mu tu svobodu jednani, ktere kazdy clovek potrebuje.

Napsal jsem to ve skratce pod jinym clankem. Rozdil mich tri kamaradu, kteri zustaly v tom normalizancnim obdobi v CSSR. o proti nam dvema, kteri jsme odesly. Ten rozdil byl neskutecny. Je pravdou, ze znali proplouvat zivotem bez velkych problemu. To snad je jedine co ten socialismus v CSSR jim daval. Zaklad statu jim vsak nedaval to nove, to lepsi nebo jim dal velmi malo. Tak trpeli pomalim ustrnutim sveho mysleni, jako vsichni ostatni. Strana a vlada myslela za ne. Oni zili jen se vzpominkou jineho zivota prevzatou od rodicu.

Dekuji za clanek. Poznal jsem Ostravu v roce 1957 slouzici na Hranecniku

Máte pravdu, nestálo to za nic. Ale nemyslete si, že všichni ti, co neemigrovali, ustrnuli svým myšlením. To je omyl mnoha emigrantů. Ono ve statě, jehož režim se zcela podřídil SSSR a ve kterém byla po zuby ozbrojená cizí armáda, se toho moc dělat nedalo. To ale neznamená, že jsme tupě přijímali vše, co se nám vnucovalo. Pokud by to tak bylo, nikdy by nepřišel listopad 89 (i když oproti Polsku přišel za pět minut dvanáct).

RK

A teď mi řekněte, jak jsem měl vydržet deset minut v ledu s rukama po ramena? To byla hrozná bolest. Jak se sestřička otočila, tak už byly venku.

Karma

JV

A já jsem bolestí v Orlové omdlel a spadl ze židle, ale byl jsem v "normě".......

  • Počet článků 974
  • Celková karma 35,66
  • Průměrná čtenost 2562x
Idealista, který věří, že lidé jsou v podstatě slušní. Nejpodstatnější jsou lidské vztahy, vše ostatní je pomíjivé.

Seznam rubrik

Oblíbené články

Oblíbené blogy

Oblíbené knihy

Co právě poslouchám