Trocha černé statistiky

Za léta 2012 až 2016 v USA eviduje FBI 76 472 vražd a zabití. Z toho činili nadpoloviční většinu obětí černoši (39 242). Co více nám statistiky prozradí? Jsou Spojené státy zemí, kde jsou rasově motivované vraždy denním chlebem?

Začneme statistikou zmíněnou v perexu. Podíváme se, kolik vražd se odehrálo ve kterém roce a jaký podíl z toho byli černoši. A podle tabulky níže, černoši v letech 2012 až 2016 byli vždy nadpoloviční většinou obětí. Několik procent za nimi zaostávají běloši, přičemž domorodci a asiaté dohromady nejsou ani 5 % obětí.

Když toto porovnáme se zastoupením v populaci USA, vychází nám, že Asiaté jsou vražděni řidčeji, černoši naopak neproporcionálně často. Než ale začneme zbrkle vyvozovat závěry, měli bychom nejdřív zkusit najít nějaké spojitosti a souvislosti.

Použijeme k tomu nástroj, který umí sestavovat statistiky z údajů od FBI. A v něm je možné najít spoustu zajímavých statisticky významných odlišností. Například, u dětí a lidí nad 50 let byl vrahem příbuzný oběti častěji, než u věkového rozmezí 15-49. Ženy si jako vražednou zbraň volily nůž častěji, než muži ... Ale než si začneme s nástrojem příliš hrát, vraťme se k tématu a tím je ve světle aktuálního dění v USA rasová charakteristika vražd, tentokrát nejen obětí, ale i jejich vrahů.

Z této tabulky můžeme zjistit hned několik zajímavých skutečností. Pro začátek odložíme stranou případy, kdy je pachatel neznámý. I u indiánů a asiatů, kteří jsou v populaci méně zastoupeni, je pachatelem většinou příslušník stejné rasy. Výraznější podíl je u bělochů (81%) a u černochů dokonce 91%. 

Zajímat by nás mohla také bilance vražd mezi příslušníky odlišných ras. Zatímco bilance není zcela neutrální mezi žádnou dvojicí ras, černoši mají svoji bilanci výrazně pozitivní, tedy při vraždě člověka jiné rasy byli častěji vrahy než obětmi. V principu ale tyto vraždy nemusí být ve značné části vůbec rasově motivované, a poměřovat tím rasismus bez zjišťování motivu by byl amatérismus. Navíc,  pouhá statistika vražd nic neříká o spravedlivém soudnictví nebo rovné příležitosti.

Neobjasněné vraždy

Další zajímavá skutečnost je, že u vražd černochů byly charakteristiky vraha mnohem častěji neznámé. Nejde pouze o rasovou charakteristiku, pokud mě zajímá věkové rozmezí vraha nebo jeho pohlaví, a opět ve vztahu k rase oběti, počet neznámých vychází velice podobně, z čehož usuzuji, že většina těchto případů jsou neobjasněné vraždy.

Příčina ze statistiky neplyne a nejsem si jist, zda existuje nějaká statistika, která by dokázala najít objektivní odpověď. Svou roli pravděpodobně hraje menší ochota černošských svědků spolupracovat s policií, kterou vidí jako nepřítele. Můžeme také podezírat policii z rasismu a neochoty rozjet pořádné pátrání. 

Pokud vás problematika zajímá, rozhodně doporučuji vyzkoušet si tento statistický nástroj a nacházet tam různé další zajímavé spojitosti. Například, že muži i ženy zabíjeli převážně muže; i přesto muži zabili mnohem více žen, než ženy mužů. Že vraždy střelnou zbraní zůstaly častěji neobjasněné, asiaté měli řidčeji komplice ... Abych to s délkou článku nepřeháněl, já tady končím, jen ještě doporučím infografiku The Counted.

Tu sestavil deník The Guardian, když byla před léty veřejnost znepokojena jiným případem, kdy policisté zabili neozbrojeného černocha. Není to jen statistika a je možné si o jednotlivých případech přečíst více, a také o tom, jak bylo zabití posouzeno.

Závěrem: Říká se, že statistika nuda je, ale po pravdě mi připadá celkem zajímavá. Rozhodně se z ní dá vyčíst více a udělat si objektivnější pohled na věc, než z několika ojedinělých incidentů. Odborníka na danou problematiku z vás ale neudělá, a vždy je pouze projekcí nějakého společenského jevu nebo problému. A tak můžete zcela svobodně tam vidět různé spojitosti a vyvodit si různé závěry. Já jsem se zde pokoušel závěrům (kromě tohoto odstavce) vyvarovat. Jasnou odpověď na otázku z perexu vám nedám a budu jen doufat, že v hledání odpovědi jsem vám aspoň trošku pomohl.

Zdroje:
Easy Access to the FBI's Supplementary Homicide Reports: 1980-2016The Counted: People killed by police in the US

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Vlastimil Fürst | pondělí 8.6.2020 17:25 | karma článku: 25,56 | přečteno: 1294x
  • Další články autora

Vlastimil Fürst

Šmejdi prodávají šmejdy

21.4.2024 v 16:41 | Karma: 0

Vlastimil Fürst

Palestinské „Chcete mě?”

20.2.2024 v 21:30 | Karma: 33,02

Vlastimil Fürst

Děje se něco strašného.

2.1.2024 v 10:55 | Karma: 34,91