Stolní počítač a eko(-logie? -nomie?)

Nejúspornější je počítač vypnout a nezapínat, to by vám pak ale zbytečně stál na stole a neměli byste ponětí, co dělat se svým volným časem. Asi bude vhodnější se zaměřit na jednotlivé příčiny vysoké spotřeby počítače a na jejich řešení.

Pokud svůj počítač používáte pouze ke čtení pošty a občas něco sesmolíte v MS Office, jinak leží váš počítač vypnutý, mé rady vám nepomohou. Znám ale spoustu lidí, kteří nechávají počítač zapnutý v průměru 8 hodin. Někteří lidé dokonce nonstop a používají jej jako server. Pokusím se poměrně stručně popsat, kde se šetření nevyplácí.

Dejme tomu, že váš počítač je spuštěný v průměru osm hodin denně. Při spotřebě 125 W tedy platíte 1 kWh denně, 365 kWh ročně. Už při této poměrně optimistické hodnotě a ceně 4,10 Kč vás tedy provoz počítače vyjde na 1500 Kč ročně. Pokud ale počítač běží nepřetržitě, nebo je žravější, účty za elektřinu mohou být mnohem hrozivější. Pokud vaše sestava žere třeba 375 W a jede i přes noc, ročně utratíte 13500 Kč. To už jsou poměrně vysoké náklady, které se vám mohou skrývat v inkasu. Co spotřebu nejvíce ovlivňuje?

Největší problémy může působit zdroj. Do sestav se často montují skříně dodávané rovnou se zdrojem, kvůli jejich nízké ceně.  Efektivita počítačového zdroje se pohybuje v širokém rozsahu, cca 50-90%. Pokud tedy máte zrovna obzvlášť špatný zdroj, příkon může dosáhnout i dvojnásobku energie vyžadované komponentami, zatímco poměrně kvalitní zdroj s efektivitou 80% spotřebuje jen o čtvrtinu více energie, než počítač potřebuje. Nemusíte být ekonomy abyste pochopili, že se nevyplácí kupovat zdroje pochybné kvality, pravděpodobně tím ve finále neušetříte.

Někdy je na vině obrazovka. Většina lidí už má LCD displeje, starší CRT mají spotřebu více než dvojnásobnou. U 17" je to rozdíl téměř 50 W, tedy 600 Kč ročně. I mezi LCD displeji mohou být technologické rozdíly, které ovlivňují spotřebu a pochopitelně, spotřeba roste s úhlopříčkou kvadraticky, na druhou stranu, proč se vzdávat pohodlí? Každopádně, ušetřit můžete i pouhým nastavením, stačí pouze nastavit, ať se displej vypne po čtvrthodině nečinnosti (když posloucháte hudbu, odejdete od počítače, cokoli). Oproti ostatním částem je zde také mnohem snazší výměna, zvládnete ji sami.

Energií může také plýtvat procesor, obzvlášť pokud jde o starý model, který neumí dynamicky měnit takt a šetřit tím spotřebu při minimální zátěži (psaní dokumentů, prohlížení webových stránek, ...), pokud ale váš počítač není starý 3 roky a víc, jste v pohodě. Také je možné snížit napětí na procesoru, čímž navíc i ztišíte větráček. Grafická karta také zvyšuje spotřebu (a obvykle čím lepší, tím víc žere), pokud se ale ve vaší rodině vyskytuje hráč, přílišné šetření energie zákonitě povede ke zhoršení hráčovy spokojenosti. Karta se ale pořádným žroutem stává až v 3D módu, který se používá zejména při hrách nebo renderu 3D grafiky.

Takže tady vidíte některé časté viníky. Co teď? V první řadě, pokud chcete něco měnit, nejlepší bude zeptat se kamarádů na férového obchodníka s počítači a s ním se poradit. Můžete se třeba jen zbavit neefektivního zdroje (pokud je tedy neefektivní), to je malá investice, která vám dost ušetří. Nebo, pokud máte už starý počítač, který vám přestává vyhovovat, můžete koupit celý počítač (nebo notebook, ten je přenosnější, úspornější, ale nejde vylepšovat a oprava obvykle trvá déle). Tak či tak ceny začínají někde okolo 10000 Kč a závisí jen na vás, jak moc výkonu chcete, jakou úhlopříčku atd.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Vlastimil Fürst | úterý 20.10.2009 2:00 | karma článku: 12,58 | přečteno: 2108x
  • Další články autora

Vlastimil Fürst

Šmejdi prodávají šmejdy

21.4.2024 v 16:41 | Karma: 0

Vlastimil Fürst

Palestinské „Chcete mě?”

20.2.2024 v 21:30 | Karma: 33,02

Vlastimil Fürst

Děje se něco strašného.

2.1.2024 v 10:55 | Karma: 34,91