Proč komunismus dobrý nebyl, není a nebude.

Stále znovu se setkávám s názorem, že „komunismus nebyl ve své podstatě špatný”. S tím nemohu souhlasit. Proč si myslím, že komunismus je nejen nerealizovatelný, ale i zrůdný?

Představa o společném vlastnictví majetku už existuje od pradávna. Platón v díle Ústava popisuje společnost s čtyřmi kastami, kde dlouho vzdělávaní oligarchové budou dbát o dobro všech lidí. Různé představy utopie coby ideálního zřízení státu se začaly v Evropě objevovat ve větší míře od 16. století, nedošlo u nich ale k celostátní realizaci.

Experimenty jako Nová Harmonie, o kterou se pokoušel Robert Owen, selhaly. Jeden z účastníků to popisoval, že „sjednocené zájmy” byly v přímém rozporu s individualitou a pudem sebezáchovy. Mnohem úspěšnější byly židovské kibucy, které v Izraeli fungují dodnes, ačkoli ne bez problémů.

Žádná forma socialismu, která se dokázala prosadit, nedosáhla společnosti bez osobního vlastictví. Sociální stát neznamená solidaritu, ale kolektivní násilí různými formami vyvlastnění (například zabavení majetku, vysoké daně). Nemůžu ovlivnit, kdo dostane to, co mi zabaví. Když se ale rozhodnu neplatit například „sociální pojištění”, nejspíš mě zavřou.

Komunismus je zvláštním potomkem utopického socialismu. Marx, Engels i Lenin si uvědomují, že pokud neprolejí hodně krve, do cíle se nedostanou. Víme ale z dějin, že cíl v podobě beztřídní společnosti nikdy dosažen nebyl. „Opravdový komunismus” nadále zůstává jen v lidské fantazii.

Důvod selhání komunismu skvěle vystihl Karel Havlíček Borovský (odkaz) jen krátce poté, co Marx s Engelsem sepsali manifest komunismu. Uzavřu tedy článek úryvkem z časopisu Slovan:

„Komunismus znamená v pravém a úplném smyslu bludné učení, že nikdo nemá mít žádné jmění, nýbrž aby bylo všechno společné a každý dostával jenom část zaslouženou a potřebnou k jeho výživě. Bez všelijakých důkazů a výkladů vidí tady hned na první pohled každý, že takové učení je nanejvýš bláznovské a že se mohlo jen vyrojit z hlav několika pomatených lidí, kteří by vždy chtěli z člověka učinit něco buď lepšího, neb horšího, ale vždy něco jiného, než je člověk.”

P.S.: V diskusi se občas pletou pojmy. Proto upřesňuji, komunismem myslím to, co definoval Marx s Engelsem a upravil Lenin. Nejsem až tak hloupý, abych tvrdil, že nějaké menší komuny (rodina, spolubydlící, parta apod.) nemohou existovat a navíc být prospěšné.

Autor: Vlastimil Fürst | úterý 15.1.2013 14:00 | karma článku: 40,86 | přečteno: 7154x