Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Zmije a ti druzí

Odpor k hadům je v euroamerické kulturní oblasti silně zakořeněn. Do značné míry je to ovlivněno náboženstvím. Například v Bibli je had líčen krajně negativně. Ve skutečnosti ale neudělal nic špatného. Pouze „prokecnul“ Evě, že Hospodin neřekl tak úplně pravdu ohledně jablka. Není jedovaté, ale umožňuje poznání dobrého a zlého.  

Tedy řekl Hospodin Bůh k hadu:Že jsi to učinil, zlořečený budeš nade všecka hovada a nade všecky živočichy polní, po břiše svém se plaziti budeš a prach žráti budeš po všecky dni života svého. Nadto nepřátelství položím mezi tebou a ženou, mezi semenem tvým a semenem jejím, ono potře tobě hlavu a ty potřeš jemu patu.“

(Kniha Genesis, kap. 3,14-15)

A proto had, symbol zla, je i nadále neoblíbený. Kromě toho zůstali jedovatí hadi jedním z mála smrtelných nebezpečí, která člověk nemohl ve volné přírodě odstranit, a tak byl odpor k hadům posilován strachem o život.

Dnes je zřejmé, že tento odpor k hadům není všeobecně rozšířen. První Evropané, kteří pronikli na africký kontinent, byli překvapeni kultem hadů, jaký tam vládl. Téměř jistě vznikl z totemismu. Totemismus neznamenal jen to, že lidé budovali některým zvířatům pomníky a hlásili se k nim jako k předkům. Své totemové zvíře obvykle nelovili, chránili je. Zvlášť zajímavá je na tom ta skutečnost, že hadi byli uctíváni i v těch oblastech, kde bylo smrtelné uštknutí hadem časté. Zajímavostí je, že hadí totem můžeme již najít i u nás. V obci Bojkovice v Bílých Karpatech je dřevěná plastika - totem věnovaná užovce stromové!

Nepočítáme-li hady žijící v zajetí či ze zajetí uprchlé, je u nás jediným jedovatým hadem zmije obecná, vědeckým názvem Vipera berus. Podle zákona 114/92 Sb. o ochraně přírody a krajiny je zařazena mezi kriticky ohrožené druhy naší fauny. Snad u žádného živočicha v našich krajích není větší rozpor mezi vědecky doloženou realitou a veřejným míněním. Podle odborných sledování je zmije vzácná, velmi plachá a člověku prospěšná. Podle veřejného mínění jde o velmi hojného, agresivního, zákeřného a škodlivého živočicha. Není problém přesvědčit veřejnost o nutnosti ochrany ptáků, zkuste však někomu vykládat o ochraně hadů a speciálně zmijí!

Situaci komplikuje podobnost s užovkou hladkou, také chráněným druhem hada. Tato užovka není jedovatá, ale je pro svůj vzhled (chybí žluté půlměsíčky za hlavou, tmavé skvrny na hřbetě se podobají klikatému pruhu) často zaměňována se zmijí. Žije však na zcela odlišných biotopech - obývá suché, výslunné, křovinaté stráně lesostepního charakteru. Zmije se vyskytuje na slunných, ale vlhkých místech (lesní paseky, rašeliniště, okraje lesních potoků, vlhké louky a suťová pole). Pozor: klikatá čára na hřbetě nemusí být u starých nebo tmavých jedinců patrná a není tedy rozhodujícím znakem pro určení druhu.

 

Vzhledem k malé informovanosti veřejnosti bývá jedovatost zmije často démonizována. K uštknutí se smrtelnými následky dochází u nás pouze výjimečně. Smrtelná dávka jedu pro dospělého člověka je asi 15 mg suchého jedu, zmije však disponuje množstvím 5 -10 mg, takže za běžných okolností není uštknutí smrtelné. Konkrétní průběh onemocnění po uštknutí je však nutno považovat za výsledek mnoha faktorů, jako je skutečné množství jedové tekutiny, které se dostalo do rány, toxicitu jedové tekutiny (je vyšší při větší koncentraci jedu, např. po zimování), místo uštknutí (končetina, trup), ale i stav uštknutého (srdeční choroby, alergie), jeho věk a váha.

Zajímavé jsou údaje o zmijích uštknutích z dob, kdy nebylo k dispozici sérum. Prach (1861) udává z Českých zemí 28 případů uštknutí v letech 1853-1861, z toho tři byly smrtelné - jeden bylo uštknutí do žíly a dva případy byly děti. Panýrek (1925) uvádí 216 registrovaných případů uštknutí z Německa v letech 1883 – 1892, z nichž pouze 14 skončilo smrtelně. V současné době, kdy se používá moderní terapie včetně hadího séra je úmrtnost ještě nižší. Tak například v Polsku z 88 registrovaných příkladů skončil smrtelně pouze jeden a to přesto, že čtvrtinu postižených tvořily děti (Szyndlar,1980).

Zmijím uštknutím je tedy v každém případě ohroženo zdraví, avšak jen výjimečně život postiženého. Vždy je však třeba poskytnout první pomoc a co nejrychleji vyhledat lékaře. Uštknutí je velmi vzácné i v místech, kde se zmije vyskytují naprosto běžně. Dochází k němu zpravidla při nerespektování zásad pohybu ve „zmijích“ lokalitách. Hlavními chybami je chůze naboso či v lehké obuvi, nepozornost při sběru hub a lesních plodin, bránění zmiji v útěku.

Dříve se zmije lovily pro svůj jed, který se využíval a stále využívá ve farmacii. Tak například v letech 1898 - 1904 bylo v Krušných horách uloveno a odprodáno 37 565 kusů zmijí. V současné době se již zmije na prodej neloví, ale přesto díky civilizačnímu tlaku dochází k takovému poklesu početnosti zmijích populací, že se v některých zemích (včetně ČR) přistoupilo k jejich ochraně.

V několika tištěných i elektronických mediích jsem v roce 2011 vyzval čtenáře k zasílání fotografií hadů, se kterými se setkali v okolí svého bydliště, především na zahrádce. Nabídl jsem, že i podle průměrné fotografie hada určím. Sešlo se mi celkem za dva roky 75 údajů o výskytu hadů, některé doprovázené velkým počtem kvalitních fotografií. Užovka hladká tvořila 33 z nich, užovky obojkové (13),dalšími byli slepýši, kterých bylo 10 (nejsou to hadi, ale beznozí ještěři), užovky poplamaté (1) a dokonce i stromové (18). Ale pouze 5 bylo skutečně fotek zmije. Další tři snímky se nedaly vůbec určit a to většinou proto, že byly nekvalitní a nebo zachycovaly jen malý kousek hadího těla. Pokud se i ve vašem okolí vyskytují hadi, o jejichž druhové příslušnosti máte pochyby, zkuste je vyfotit a spolu s datem a co nejpřesnějším údajem o místě nálezu zašlete na e-mail: mojmir.vlasin@veronica.cz

 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Mojmír Vlašín | pátek 12.4.2013 9:44 | karma článku: 27,69 | přečteno: 3522x
  • Další články autora

Mojmír Vlašín

Chvála bláznovství

Říká se, že děti a blázni mluví pravdu. A bylo to v Andersenově pohádce právě dítě, které křičelo: „Císař je nahý!“. A mělo pravdu.

27.12.2022 v 10:10 | Karma: 5,44 | Přečteno: 167x | Diskuse| Hyde park

Mojmír Vlašín

Proč nechci ohňostroje

Ohňostroj je vynález starověku (Čína, Indie) a do starověku tato zábava také patří. Tak jako už dnes neházíme jinověrce lvům, tak také bychom měli zvážit, zda opravdu potřebujeme anachronickou ohňostrojovou zábavu.

30.1.2019 v 9:22 | Karma: 22,83 | Přečteno: 818x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Mojmír Vlašín

Větrné elektrárny a miliony

V sobotu 26.1.2019 vyšel Víkendu MFD článek o úbytku ptáků od I. Breziny, kde je tvrzení že : „Miliony ptáků rozsekají rotory „ekologicky čistých“ větrných elektráren, spousta opeřenců uhoří na sloupech elektrického vedení"

28.1.2019 v 22:59 | Karma: 21,32 | Přečteno: 1219x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Mojmír Vlašín

Sucho a zakopaný pes

Meliorace jsou od latinského slova meliorem - zlepšovat. Ve skutečnosti to je však většinou zhoršování.

6.10.2018 v 18:09 | Karma: 17,50 | Přečteno: 514x | Diskuse| Občanské aktivity

Mojmír Vlašín

Proč kandiduji za Zelené?

Poprvé jsem kandidoval za Zelené do voleb do zastupitelstva města Brna už v roce 1990. A kandiduji zase. Proč ?

2.10.2018 v 21:18 | Karma: 15,13 | Přečteno: 543x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Mají rakovinu, metastázy a nic nezabírá. Léčba je, ale pacienty by stála miliony

22. května 2024

Premium Muži s metastazující rakovinou prostaty, na kterou už nezabírá jiná léčba, se upínají k poslední...

Zvedneme minimální mzdu o tisíce, drtí predikce Zaorálek

22. května 2024

Sociální demokracie, kdysi nejsilnější strana, vypadla ze Sněmovny a teď se snaží proniknout...

Proč se malým Němcům nedaří v matematice. Ve školství nefunguje integrace

22. května 2024

Premium Vypadá to, jako by němečtí žáci najednou ztratili schopnost počítat. Podle nové studie německé...

Vyhrajte vstupenky na finále MS v hokeji. Máte jedinečnou šanci s iDNES Premium

22. května 2024

Je tady ještě jedna šance, jak získat vstupenky na finále hokejového mistrovství světa! Dvě místa v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 262
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1393x
Autor je  biolog, který se celou svou profesní dráhu věnuje ochraně přírody a to jak teoreticky (vyučování na dvou univeristách), tak i prakticky (prací v nevládní organizaci Veronica a v komisi životního prostředí města Brna). Ke koníčkům a zálibám patří lehká turistika (spíš vandrování), permakultura a hraní amatérského divadla.


Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní License