Sucho a zakopaný pes

Meliorace jsou od  latinského slova meliorem - zlepšovat. Ve skutečnosti to je však většinou zhoršování.

Meliorace se definuje jako opatření vedoucích ke zlepšení úrodnosti půd. Většinou se tím ale mínilo odvodnění zamokřené půdy. Devastující dopad na krajinu v rámci melioračních opatření mělo velkoplošné odvodnění v druhé polovině dvacátého století. Toto v současné době prohlubuje problémy dlouhodobého sucha. K velkoplošnému odvádění vody z krajiny docházelo v padesátých a šedesátých letech, kdy se to stalo politickou prioritou. V posledním období meliorací, v sedmdesátých a osmdesátých letech 20. století pak rozumné důvody provádění mnohdy úplně chyběly. Ve stejné době byly řeky regulovány, koryta toků byla napřímena a prohloubena. Zvýšila se jejich kapacita a zrychlil odtok, což celý problém odvodnění ještě prohloubilo.

 

V současnosti je v Česku evidováno 1 084 800 ha pozemků odvodněných trubkovou drenáží (slovy : více než milion hektarů !), přes 14 tisíc km upravených malých vodních toků a přes 11 tisíc km odvodňovacích kanálů. Vedle evidenčně vykazovaného rozsahu odvodnění trubkovou drenáží u nás existuje pravděpodobně dalších 450 tisíc hektarů drenážovaných zemědělských pozemků, které se do evidence z nějakých příčin nedostaly (Vesmír 69, 377, 1990/7). Tedy možná, že jde o vice než jeden a půl milionů hektarů odvodněných polí a luk. Vedle napřímení velkých vodních toků a odvádění dešťových vod ze zastavěných ploch do kanalizace, podílí se meliorace největší mírou na odvedení vody z krajiny, a tím se podlí na jejím vysoušení.

 

Vodohospodáři neustále pláčou nad suchem a jediný lék vidí ve stavbě dalších a dalších vodních nádrží. Pokud jde o stavbu menších rybníků a tůní, zejména obnovu zaniklých rybníků, není asi důvod odporovat. Pokud jde ale o stavbu velkých přehradních nádrží, je nabízené řešení klamné. Výstavba velkých přehrad nejen problém nevyřeší, ale dokonce zhorší. Přehrady mohou zachytávat jen vodu, která příslušnými řekami opravdu teče, pokud neteče, není co zachycovat. Jen malá část přehrad slouží jako vodárenské, a i u nich se kvalita vody kvůli fosforu a sinicím zhoršuje do té míry, že voda je pro zásobování obyvatel nevhodná. Mnohem důležitější je udržet vodu v krajině. V přirozených zvodních, zvodnělých vrstvách, v mokřadech. Zachytávat vodu  přehradami v odvodněné krajině je jako přecpávat se sladkým a zároveň brát pilulky proti otylosti.

 

Zajímavé je, že jsem dosud neslyšel vodaře volat po odstranění meliorací. Ano, viděl jsem váženě míněné a dokonce úspěšné snahy o revitalizaci napřímených řek, s potěšením sleduji v některých částech Česka výstavbu rybníků , ale velkoplošné odstraňování melioraci jsem neviděl a nikdo je nějak neplánuje. A tam je zakopán ten pomyslný pes, v tomto případě drenážní trubka.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Mojmír Vlašín | sobota 6.10.2018 18:09 | karma článku: 17,50 | přečteno: 514x
  • Další články autora

Mojmír Vlašín

Chvála bláznovství

27.12.2022 v 10:10 | Karma: 5,44

Mojmír Vlašín

Proč nechci ohňostroje

30.1.2019 v 9:22 | Karma: 22,83

Mojmír Vlašín

Větrné elektrárny a miliony

28.1.2019 v 22:59 | Karma: 21,32

Mojmír Vlašín

Proč kandiduji za Zelené?

2.10.2018 v 21:18 | Karma: 15,13

Mojmír Vlašín

Jak urychlit stavbu dálnic

23.1.2018 v 10:45 | Karma: 23,76