Roušky rozdělují Česko.

Tak už se proti rouškám stávkuje. Tedy proti rouškám, nebo proti Babišovi? To si srovnejte v hlavách. Neboť obojí je špatně. Roušky mají svůj nezanedbatelný význam, nosí se i v západních civilizacích. A stávkovat se zatím nemůže.

Neboť situace nákazou covid-19 to neumožňuje. Je to schizofrénní situace, v podstatě ve státě až s vrchovatou přemírou svobody, malinkatý virus něco zakazuje. Ale stávkovat se bude, stávkuje se v Americe, stávkuje se v Německu, stávkuje se v Bělorusku. Tak se bude stávkovat u nás taky. Většinou se neví proč, ale ví se proč by ne. Přece máme svobodu ne?

Zajímavá diskuse ekonomů a finančníků se odehrála v nedělních OVM. Byla také zodpovězena otázka na to, kde vzít na "rouškovné", tedy správně na určitý bonus pro důchodce. Jednoduché, vezme se to z navýšeného schodku rozpočtu, tedy z oněch 500 miliard. V té sumě je rouškovné, jako když plivne do lesa a zavře závoru. Tentokrát bylo dobré pozorně poslouchat guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka. Kroky vlády k nastartování ekonomiky v podstatě schvaluje, jen by otočil poměr daně ze mzdy k výši pojistného. Daně ze mzdy zvýšit, pojistné (sociální a zdravotní) snížit. Pro daňového poplatníka by to vyšlo v podstatě nastejno, nastolilo by to ale větší pořádek ve financích. Já bych ty dvě hranice sazby daně s příjmu 15 a 23 % trochu poopravil. Tu hranici 23% ne od 140000,-  měsíčně ale už tak od 80000,- . Protože 140000,- Kč měsíčně je tak vzdáleno průměrnému měsíčnímu platu, že jestli se má aspoň trochu mluvit o solidární dani, tak by se to upravit mělo. A důchodová reforma v podstatě udělat nejde. Je jen potřeba hlídat růst průměrných důchodů tak, aby činily 60% mediánu mezd. A hranici odchodu do důchodu nezastropovat. Vyhlašovat po celonárodním konsensu vždy na určitý čas. I v tom souhlasím s guvernérem Rusnokem.

Stále se snažím zachytit, jestli se v nějaké debatě, nebo školení vysvětlí pojem "finanční trhy". Těch 500 miliard si půjčujeme na finančních trzích. Oni někde jsou? Pandemie zastavila, vypnula hospodářství na celém světě. Nejsilnější ekonomiky doslova klopýtají. Amerika zoufale hledá, jak by znovu nastartovala s vidinou návratu do samého čela, Evropská unie zatím jenom eviduje ztráty. Všichni si půjčují na finančních trzích. To jest, kde?

Americká federální banka FED a Evropská centrální banka ECB jsou ty finanční trhy. Natisknou inflační peníze a jede se dál. Oni se ani nemusí peníze tisknout, evidují se pouze čísla, ty je ovšem také nutné proúčtovat. Mluví se o tom, že je nutné to proúčtovat, zřejmě proto, že zákony ekonomiky tomu chtějí. Ale kdyby se to všechno odepsalo? Už se toho odepsalo, nakonec tisk nekrytých peněz, je co? Odpisy jsou vlastně jen otázkou politické dohody. Takže možná koronakrize přinese nakonec politickou dohodu celého světa. Tak to by bylo něco ku zdaru.

Takže jestli se takto financuje kurzarbeit a všechny ty COVIDY I, I, III, pak nevím proč by se z toho nemohlo financovat rouškovné. Všichni, komu byl znemožněn vstup do zaměstnání, komu bylo znemožněno podnikání, dostali formou těch covidů finanční kompenzace. Takže dobrý, nic nedostali důchodci, až teď mají příslib. Přejme jim to, přejme si to, přejme to nám. Pitomá kampaň ČT, která ukazuje důchodce, jak odmítají příspěvek k důchodu jako jasný předvolební populismus, je něco tak nedůstojného veřejnoprávní televize, tak ubohého od politiků Opodemokubu, že to nemá obdoby. 

Jak naznačil guvernér ČNB, vláda si zatím v podstatě počíná dobře, rekordní schodek rozpočtu zřejmě ani vyčerpán nebude.

Jednat rozpočtově odpovědně,jako Kalousek? Uzavírání podniků, vysoká nezaměstnanost. Já, jako už tehdy důchodce jsem dostal přidáno 10,- Kč. Při řešení této krize se postupuje tak, aby nezanikla pracovní místa, nevznikla velká nezaměstnanost. A  práci zajišťuje stát investováním do potřebných projektů.

Autor: Vladimír Zeman | pondělí 31.8.2020 10:00 | karma článku: 21,21 | přečteno: 924x