Pan Ovčáček na twitteru.

A reakce pana Václava Moravce. Už jsem dlouho nesledoval nedělní OVM a asi si ten pořad zase dlouho nepustím. Říše rozhodla o škodlivosti našeho tuzemáku a protektorát se z toho hned po. Nebo tak nějak to bylo. 

A pan Moravec z toho udělal úžasný veletoč. Tak když je říše a my tu máme protektorát, tak pan prezident Zeman bude nejspíš protektorátní prezident Hácha, tedy jestli se hned toho nesympatického Ovčáčka jako svého mluvčího nezbaví. A vydržel o tom mluvit a svým hostům svůj názor vnucovat nejméně čtvrt hodiny. Myslím, že na něj koukali už trochu shovívavě.

Tak tedy twitter a fasebook jsou zvláštní produkty. Každý, kdo se přihlásí, se tady může vyjádřit krátce, zkratkovitě k čemukoliv. Každý, to jest, prezident i poslední kmán. Stalo se to fenoménem a velice nesprávně se vyjádření na těchto produktech vyhodnocují. Jak kdysi řekl populární ředitel Novy pan Vladimír Železný: "Do jakékoliv debaty v televizi nelze pozvat nikoho z ulice, jeho názor není nikdy relevantní" - nebo tak nějak. To ještě žádný twitter nebyl. Úplně stejnou vypovídací hodnotu mají jakékoliv výplody na twitteru nebo fasebooku. Lhostejno, jestli tam píše prezident, předseda vlády, nebo bezdomovec.

Zvláštností této doby je, že názory a dokonce výzvy zveřejněné na twitteru hýbou politikou. Rusové na twitteru rozhodli americké prezidentské volby, ovlivnili volby v Německu i ve Francii (tady se jim už tak nevedlo), americký prezident se tři čtvrtě roku po svém zvolení stále potýká se silou twitteru, který rozhodl volby v jeho prospěch. A to sám twitter hojně používá. Twitter je fenomén, twitter je nejvíc.

Ale k tomu pořadu. Ten výrok pana Ovčáčka byl použit k útoku na pana prezidenta. Veřejnoprávní, proto musí být nestranná, Česká televize se opět ukázala. Bezprecedentnímu hanobení ruského pravoslavného chrámu skupinou Pussy Riot nadšeně tleskala. Pana prezidenta napomenula za syrový překlad názvu té skupiny do češtiny. Podobný postoj zaujala ke kauze červené trenýrky, což bylo zcela jasné hanobení české státnosti. Za to výrok pana Ovčáčka na twitteru byl řádně zkritizován. Měl a musel by být, kdyby byl pronesen na nějaké tiskové konferenci, na twitteru je jeho význam irelevantní. Máme svobodu slova, je tu internet a sociální sítě, výroky na těchto sítích by měly být posuzovány buď nijak, nebo jako možná zajímavé výroky lidí k nějakým událostem.

Je tu událost nejvyššího kalibru. Referendum v Katalánsku. Jak se k tomuto postaví Evropská komise? Španělsko musí být vyloučeno z EU. Záběry z Barcelony silně připomínají události 17. listopadu 1989 v Praze. To střílení gumovými projektily je samozřejmě navíc. A naše televize řeší Ovčáčkův výrok na twitteru.

Autor: Vladimír Zeman | pondělí 2.10.2017 7:31 | karma článku: 33,29 | přečteno: 2084x