Olympiáda skončila, boj o čistotu sportu může pokračovat.

Zaujal mě Hyde Park Civilizace s biochemikem Emilem Bolkem - Vědecké a servisní pracoviště Tělesné výchovy a sportu. Dokáže z pár kapek krve vyčíst aktuální zdravotní stav sportovců.

V Jablonci nad Nisou je v jednom objektu ve druhém patře vybudováno zařízení, ve kterém se dá nasimulovat vysokohorské prostředí. Nadmořská výška se dá zvolit, přičtením k nadmořské výšce Jablonce - cca 480 m. Význam a smysl tohoto zařízení je v tom, že je umožněno sportovcům trénovat jakoby ve vysokohorském prostředí, nepoměrně laciněji, protože doma. Podle pana profesora už 3-4 dny ve vysokohorském prostředí dokáží nastartovat tvorbu hormonu erytropoetinu, který startuje proces tvorby červených krvinek. Organismus tak reaguje na jistou disharmonii způsobenou nižším atmosférickým tlakem a sníženým obsahem kyslíku ve vzduchu. Po cca 14-ti dnech se nastartuje skvělá odezva. Přechodem do nižších nadmořských výšek, s vyšším obsahem kyslíku ve vzduchu je pak sportovec schopen podávat vysoký výkon díky vysoké koncentraci kyslíku v krvi. Typický krevní doping. Zařízení hojně využívá náš biatlonový tým, ale i někteří cyklisté. Svět je samozřejmě plný podobných zařízení, na otázku moderátora, jestli by pana profesora zajímal krevní vzorek Martina Foucarda, tak že samozřejmě ano.

Mluvilo se i o antidopingové laboratoři WADA, způsobu odebírání vzorků sportovcům, který často hraničí se šikanou. Efektivitu činnosti WADA nikdo nezkoumá, WADA zaměřuje kontroly cíleně jen na některé skupiny, její způsob odebírání po letech medailí sportovcům je vadný, neboť medaile se předávají často sportovcům, kteří na jiných než prvním místě, dopingovou kontrolou ani neprošli. 

Hormon erytropoetin produkují ledviny, když cítí nedostatek kyslíku. Startuje zvýšená tvorba červených krvinek, aby se zajistil normální stav. Tak to funguje správně a normálně. Vzhledem k tomu, že tento hormon je bílkovina, zvyšuje hustotu krve a může dojít i k alergickým, život ohrožujícím reakcím.

Erytropoetin, vyráběný pod názvem EPO je tajemstvím úspěchů Lance Armstronga. Ze vzpomínek Lance Armstronga, když se po nemoci vrátil: "I když jsem si byl po trénincích jist svým zlepšením, stejně jsem nedokázal udržet krok. Nepoužívali stejné převody jako dřív. Nikdo už nejezdil na malý převodník. To všechno během pěti let zmizelo. Bylo to neuvěřitelné, úroveň vyletěla ke stropu. Záhy jsem pochopil, čemu budu muset čelit. Slyšel jsem už o EPO, tahle novinka už pronikla do USA. Věděli jsme, že to zvyšuje schopnost okysličování, ale nemyslel jsem si, že to může všechno natolik změnit. Týmy užívající EPO, byly mnohem silnější. Bylo to šílené". 

Poslední cyklistický profesionální vítěz Gira s přirozeně nízkým procentem hematokritu 38 % byl Andy Hampsten v r. 1988. Za Armstrongovy éry dosahoval hematokryt v týmech až na 60% (tým Gewiss). Teď už se o krevním dopingu nehovoří. Protože není?

Je zařízení v Jablonci zřízené pro aplikaci krevního dopingu? Jaký je rozdíl mezi nucením organismu k vytváření EPO a užívání EPO v tabletách? Je krevní doping ještě vůbec doping?

Prosil bych o velkou omluvu Lanci Armstrongovi. On svým přiznáním odhalil, co se děje pod rouškou utajení ve sportu. Že se to děje dál, je opravdu zarážející.

 

 

Autor: Vladimír Zeman | pondělí 5.3.2018 11:11 | karma článku: 24,99 | přečteno: 630x