Ohlédnutí za Seefeldem, aneb oni si nedají pokoj.

Mistrovství světa v klasickém lyžování v krásném prostředí Alp za velmi povedeného počasí. Úžasné výkony běžců, výrazná převaha Norů, uspěli ovšem i Rusové a Švédi. Černá kaňka se však objevila. Odhalený doping.

Antidopingová komise oznámila, že rozbila gang dopingových podvodníků. A zatýkalo se. Pět sportovců, dva pracovníci agentury, která podvodně, za úplatu, nabízela sportovcům doping. O co šlo? Krevní doping, co to vlastně je?

Je to přesně rok, co Česká televize uvedla v pořadu Hyde Park Civilizace rozhovor s biochemikem Emilem Bolkem - Vědecké a servisní pracoviště Tělesné výchovy a sportu. Z pár kapek krve dokáže vyčíst aktuální zdravotní stav sportovce. V Jablonci nad Nisou je budova v jejímž druhém patře je vybudováno zařízení, ve kterém se dá nasimulovat vysokohorské prostředí. Vytvoří se tlak vzduchu, který odpovídá nadmořské výšce, kterou je možno nasimulovat. Podle pana profesora už 3-4 dny tréningu v tomto prostředí dokáže v organismu nastartovat tvorbu hormonu erytropoetinu, který startuje proces tvorby červených krvinek. Organismus tak reaguje na jistou disharmonii způsobenou nižším atmosférickým tlakem a sníženým obsahem kyslíku v krvi. Po cca 14-ti dnech se nastartuje skvělá odezva. Přechodem do nižších nadmořských výšek, s vyšším obsahem kyslíku ve vzduchu, je pak sportovec schopen podávat vysoké výkony díky vysoké koncentraci kyslíku v krvi. Zařízení hojně využívá náš biatlonový tým. Svět je samozřejmě plný takových zařízení. Pana profesora by velmi zajímal hematokrit (schopnost krve absorbovat kyslík) Martina Foucarda, v té době nepolapitelného biatlonisty. Tolik před rokem uvedená reportáž na ČT.

Hormon erytropoetin produkují ledviny, když cítí nedostatek kyslíku. Startuje se zvýšená tvorba červených krvinek, které na sebe vážou kyslík, aby se zajistil normální stav organismu. Tento hormon je bílkovina, zvyšuje hustotu krve a může dojít k alergickým, až život ohrožujícím reakcím.

Erytropoetin průmyslově vyráběný pod názvem EPO je tajemstvím úspěchů Lance Armstronga. Za časů Armstronga dosahoval hematokrit v týmech až 60%. Poslední vítěz Gira s přirozeně nízkým hematokritem byl Andy Hampsten v r.1988. Krevní doping, EPO startuje zvýšenou tvorbu červených krvinek. Uměle vytvořená místa s nasimulovaným vysokohorským prostředím je krevní doping. Tlakový stan, ve kterém v přípravě přespávala Kateřina Neumanová, se dal nastavit na nadmořskou výšku 3500 m. A co příprava ve skutečně horském prostředí, naši běžci na lyžích často v létě trénovali na Alpských ledovcích. To je krevní doping?

Vždy jde v těchto případech o to zajistit zvýšenou zásobu kyslíku v krvi, čímž se zajišťuje vyšší výkonost a větší naděje na úspěch. Další možností je okysličení krve mimotělní transfuzí. A to je případ ze Seefeldu. Nic jiného, než snaha dostat do krve co nejvíc kyslíku. Bez ohledu na jistá zdravotní rizika. Profesionální sport a vidina úspěchu je víc. Není to totéž?

Norský zázrak, Therese Johaugová absolvovala v Seefeldu první závody po takřka dvouletém trestu za doping. Podle svého vyjádření si namazala rty proti popraskání krémem, který obsahoval zakázanou látku - anabolický steroid clostebol. Její lékař, který jí ten krém nezakázal, kvůli tomu rezignoval.

Thereze Johaugová získala v Seefeldu 4 zlaté medaile. Jsem ten poslední, který by je jakkoliv zpochybňoval, ovšem je určitě jasné, že jakýkoliv krém na rty nemůže zvýšit výkonnost sportovce. To si nemůže dát sportovec ani kafe? Co takhle Coca-Colu? Za co tedy měla zákaz? Antidopingová laboratoř WADA by měla poskytnout vysvětlení svých postupů. A v ČT bych si představoval odborný seminář na téma doping. S tím druhým patrem v Jablonci je to skutečně tak, jak zaznělo v tom Hyde Parku?

Sportovní fanoušci by si nějaká vysvětlení určitě zasloužili. Co to je krevní doping, například. Před rokem k němému úžasu biatlonových fanoušků skončila na vrcholu se svou sportovní kariérou Gabriela Koukalová - naše rodinné stříbro. Její kniha "Jiná" fanouškům biatlonu žádné vysvětlení asi nepřinesla. Co když jenom odmítala trénovat ve druhém patře?

Autor: Vladimír Zeman | středa 6.3.2019 10:06 | karma článku: 15,19 | přečteno: 416x