Na postu předsedy EK se nic nezmění.

Paní Ursula von der Leyen se vyjádřila, že bude usilovat o to, aby Evropská unie do r. 2050 dosáhla uhlíkové neutrality. Ví ta paní, co vůbec pronesla? Její kamarádka Merkelová by jí snad mohla poučit, neboť je vystudovaný chemik.

Tak tedy. Veškerý život na této planetě je postaven na bázi uhlíku. I tak prachobyčejná činnost jakou je přijímání potravy, je chemická reakce na jejímž konci je jako odpadní produkt oxid uhličitý. Stejně jako u hoření. Potrava se zpracovává za účasti kyslíku a odpadní produkt je oxid uhličitý. A dokonce je ta podoba s hořením až tak velká, že kdyby se zvedla procentuálně hodnota kyslíku ve vzduchu, mohlo by dojít až ke vzplanutí. A nemuselo by to být o moc. 30% kyslíku ve vzduchu už by byl takový problém, že by mohly hořet lesy zdánlivě bez příčiny. A dostáváme se k obecně známému složení vzduchu, který dýcháme. 21% kyslíku, až 78 % dusíku, poslední jedno % zbývá na vzácné plyny, metan a oxid uhličitý. A může se stokrát uvádět, kolik tun CO2 za rok vydýcháme, jakou zanecháme uhlíkovou stopu při cestování letadlem, kolik tun vychrlí tovární komíny. Navíc planeta dovede s CO2 hospodařit. Ze vzduchu ho vymývá déšť a pohlcují ho oceány. Jako důležitou složku pro výživu rostlin ho v největší míře produkují sopky. Prostě planeta ví jak na to.

Je jisté, že bychom svojí činností neměli naší planetě do jejího hospodaření s CO2 zasahovat. Ona si vše zařídí sama. Najít bezemisní zdroj elektřiny ale není zas až tak těžké. Soláry a FVE to ovšem nejsou. Z jednoduchého důvodu. I když je u nás v solárech instalován výkon Temelína, nelze Temelín vypnout, zrušit. Prostě proto, že výroba v těch solárech není spolehlivá. I rodinný domek, který má instalované na střeše solární panely, musí zůstat připojený na distribuční rozvod elektřiny. Prostě soláry najednou nedávají nic, o FVE platí totéž. O energetické potřebě státu to není vůbec. V energetickém mixu spotřeby je podíl solárů pouhá 3 %. Takže, kdyby se ty ohromné finanční prostředky, které se utápějí v solárech, nebo FVE, dávali na výzkum a využití jádra v energetice, tak by to mělo větší význam. Navíc neumím si představit člověka, který by se zalíbením hleděl na obrovské větrné parky, které vyrůstají na každém kopečku, na rozlehlé fotovoltaické elektrárny, které zabírají zemědělskou půdu a které jsou tam nanic, protože energetickou potřebu státu neřeší.

Budoucnost je bezesporu v jaderné energetice, v nových poznatcích vědy o slučování jader, jako je to ve slunci. A stávající jaderné elektrárny konečně světově prohlásit za bezemisní.

Paní von der Leyen to potlačí v duchu svých neschopných předchůdců dál. Naší generaci, už poněkolikáté obětované hlouposti, nazdar. 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Vladimír Zeman | čtvrtek 11.7.2019 11:46 | karma článku: 31,51 | přečteno: 699x