Mladou čerstvou kachničku na pomerančích z Vodňan? - zapomeňte!

Zřejmě jsou plné mrazírenské sklady v Německu a v Polsku zmrazených kachen a hus, plněných vodou (kvůli křechčení masa), ne kvůli zvětšení váhy. A tak se to musí prodat. A kde jinde než v Česku.

V zemi politicky překvapivě těžko čitelné. Jsme rádi za Trumpa, nebo nejsme? Držíme basu z EU ohledně brexitu? Máme rádi svého prezidenta? Všechno je to, řekl bych, tak 50 na 50. Jenom z migrantů v Evropě je naše nadšení asi blízké nule. My tu snad nejme ani pro nějakou americkou základnu. A ta spousta rad a doporučení jak na to. Hlavně úplně jiných než má Merkelová a Holland. A tak do nás.

Letošní řádění kvůli ptačí chřipce přestává mít racionální smysl. Nepamatuju se, že by se někdy dříve řešil problém s ptačí chřipkou. Kulhavka, slintavka ano, ale ptačí chřipka? Tak to vemte od Aše po Velkú nad Veličkou, přeneste odpovědnost na pěstitele a pak už budou stačit jenom kontroly. A běda jak někde zakokrhá kohout. Ta uhynulá labuť nebo divoká kachna se přece vždycky někde najde. A pak stačí na mapě do toho místa zapíchnout kružítko, opsat kruh cca 3 km a zlikvidovat každého hospodářského kura. Všechno ptactvo se stejně zlikvidovat nepodaří, co vrány, pražský vrabec, kos, divoké kachny a labutě? Divoce žijící vodní ptactvo se teď stahuje do měst, v Praze na nezamrzlou Vltavu, v Kolíně na Labe pod jezem, v Poděbradech, v Ústí a tak dále. To pustíte po vodě oxid uhličitý abyste to vodní ptactvo vyhubili? A když to neuděláte, tak jste neudělali nic.

Kdo si dneska vzpomene na nemoc šílených krav? Šlo o to snížit počty kusů a tak se to udělalo takhle. Změnilo se aspoň složení té krmné masokostní moučky, která za to údajně mohla? Z ptačí chřipkou se bude muset spálit i veškerá sláma určená pro podestýlku. Ty drůbežárny bude nutno desinfikovat a nejméně rok nenasadit nový chov. Příští zimu by to mohlo padnout na Francii?, nebo Německo? Tam ne, tam žádné ptačí chřipkou nakažené divoce žijící vodní ptactvo nezalétá. Tam jenom zdravé, vítané s otevřenou náručí.

S historie jsou známy morové rány řádící ve středověku. Měly na svědomí vymření velkých lidských sídlišť. Překvapivě ale nezemřeli všichni. I když se nedovedli bránit. Morová rána přišla, vybrala si svou chmurnou daň a odešla. Najednou byla pryč. Ten virus se vybil, ztratil sílu a skončil.

Dnes jsme o něco dál, než byli lidi ve středověku. Přesto se chováme podobně. Plošně likvidujeme hospodářská zvířata, nic jiného neumíme. A čekáme až se virus vybije. Nijak proti němu ovšem nezasahujeme. Opravdu to nejde? Nebo je to vážně jenom o tom, aby se snížily počty kusů chované drůbeže, aby výrobky z nich neztratily svou cenu?  

Autor: Vladimír Zeman | čtvrtek 2.2.2017 12:36 | karma článku: 36,35 | přečteno: 1855x