Lex brexit.

Někdy si připadám jako ve zvláštní škole. ČT nám předvádí co všechno se stane až na nás dopadne tvrdý brexit. Když už tak dohoda, jenže ta padla, co budeme dělat? Míč je na britské straně, ale my to odneseme nejvíc.

Nevím, co je na tom tak složitého k pochopení. Jestliže existuje oboustranně výhodný obchod, pak nevím, proč by neměl být zachován dále. A jestli a za jakou cenu bude ten obchod fungovat dále, je opět jen v moci těch obchodních partnerů. Jenom Evropská komise už do toho nebude vstupovat nějakými hloupými předpisy. A to je dobře. Ony i ty fronty kamiónů, jak nám předvedla BBC při nácviku na tvrdý brexit, vůbec nemusejí být. Jde jen o to, aby ty kamióny měly v pořádku doklady o nákladu a ten nákladový prostor řádně zapečetěn. Pak nejde o nic jiného, než ty doklady předložit a je to. Ale to snad musejí mít i doteď. Logicky, aby ten náklad mohly v pořádku předat. 

Velká Británie má nespornou výhodu v tom, že nemají žádnou suchozemskou hranici se státy EU. Vlastně jednu ano. S Irskem. Proč je to problém? Je logicky snaha o to zachovat tuto hranici volně průchozí. Ta pojistka, o kterou jde, je ujištění EU, že nebude takto volnou hranici zneužívat k pašování. Čehokoliv, zboží nebo lidí. Ale i Severní Irsko je od Velké Británie odděleno mořem a tak nemůže být až tak velký problém nežádoucí pohyb osob podchytit. Na hranici mezi Irskem a Severním Irskem by měl panovat režim dvou sousedů, kteří svůj vztah rozvíjejí k oboustranné spokojenosti. Ostatně, proč není možno uspořádat budoucí vztah Velké Británie k Evropské unii stejně, jako to mají Švýcarsko a Norsko, to jsem se z těch četných debat a vstupů vzdělaných osob na ČT, ještě nedověděl. 

O co primárně v brexitu jde, je přece víceméně jasné. Je to nezvládnutelná migrace. Velká Británie sama v minulosti předvedla, jak se to dělat nemá. Když otevřela svou zemi nekontrolované migraci. Jsou tam celé regiony, kam se nedoporučuje turismus, kde panují o dost jiné poměry, kde zákon silně pokulhává, kam se i policie bojí. A to byl hlavní důvod brexitu. Udělat v tom pořádek. Unijní přihlouplé zákony, chránící multikulti politiku ten pořádek nepřinesou. Proč se mají bát občané Česka pracující a dlouhodobě žijící ve V.B.? Čeho se mají bát? Že vyplní nějaké lejstro k registraci? Že tam asi budou muset doložit, jak a za co žijí, jak vypadá jejich daňové přiznání? To snad pro ně nebude žádný problém, o tom totiž celá léta vedou dokumentaci, kterou mohou kdykoliv předložit ke kontrole. No, jestli ne, tak problém mít budou. U nás žijící Britové takové problémy mít nebudou, dá se předpokládat, že jsou řádně přihlášeni k daňovým povinnostem. Přece jen, snad, je tady v evidenci osob větší pořádek.

Velká Británie vystupuje z Evropské unie proto, že se cítí sama dost kvalifikovaná k tomu, aby se o sebe dobře postarala. Prostě EU svými direktivami překročila míru. Co mohlo být napsáno na 590-ti stranách té dohody, že to britský parlament odmítl?

Tam mělo být jednoduše:

Velká Británie vystupuje z Evropské unie jako svrchovaný a nezávislý stát, který praktikuje se všemi státy světa oboustranně výhodnou obchodní a mírovou politiku.

To bohatě stačilo. Takové prohlášení by britský parlament zaručeně schválil.

Autor: Vladimír Zeman | pátek 18.1.2019 10:00 | karma článku: 31,14 | přečteno: 699x