Klimatická konference skončila - přinesla něco?

Já si myslím, že jenom to, že se ti panáci sešli, dobře se poměli, poplácali se po všem možném a jedou domů. Jiný význam to nemělo, ani nemohlo mít. Poručit větru, dešti se nepovede ani jim. Komunisti o tom zpívali jenom 

budovatelskou písničku, vážně se o to ale nepokusili. Ti dnešní "vládci světa" (ó jak moc by jimi chtěli být) by to rádi udělali, ale nejde to (už to prý snad pochopila i Gréta). Jsou tak hloupí, nebo jim jde o to ten svět vymačkat jako citron. Snad už to dlouho nepůjde. Tato energetická krize snad světu konečně otevře oči.

Malý exkurz do školních let. Fyzika základní škola - druhý stupeň. Vzorek dýchatelného vzduchu je 21% kyslíku, 78% dusíku. Do toho posledního jednoho procenta se vejde oxid uhličitý 0,3% a další různé příměsi. To je fakt, to je konstanta. Kdyby tam toho CO2 bylo víc, lidem a zvířatům, ptákům by se dýchalo mnohem hůř. Navíc oxid uhličitý je těžší vzduchu, proto poměrně rychle klesá k zemi, zatéká do různých puklin v zemi, kaňonů, dolů. Pohlcuje ho světový oceán, je nezastupitelný v tvorbě zeleného rostlinstva. Uhlík je základním kamenem všech živých buněk, tedy života jako celku. Na uhlíku je postaven celý životní proces. Přijímání a zpracování potravy je vlastně totéž, co spalování. Odpadní produkt je oxid uhličitý, jako při hoření.

Takže není to oxid uhličitý, který je zodpovědný za oteplování planety, on i ten metan je plyn, který se drží pod zemí, v dolech. Skleníkové prostředí vytváří vodní pára. Mraky, oblačnost, drží teplotu na Zemi, vytváří podmínky vhodné k životu. Buďme za to vděční, bez oblačnosti by teplo prchlo do vesmíru. Stačí sledovat relace o počasí na ČT. I v horkém létě, při úplně jasné obloze klesá k ránu teplota docela nízko, v zimě k ránu bývají nejsilnější mrazy.

Je jisté, že si lidi vytvářejí problémové životní problémy. Nahromaděním průmyslové výroby na malý prostor. Výroba oceli, hutní provozy, vytvářejí nedýchatelné prostředí. Globální význam to ovšem nemá. Země chrlí tuny rozžhavené lávy, výbuchy sopek jsou čistě v režii planety Země. Automobilový průmysl prošel takovým vývojem, kdy z výfuků už tedy kromě CO2, nejde prakticky nic. Kdo pamatuje kouřící Avie, za tou se vážně nedalo jet, v zimě startující náklaďáky ve velkých stavebních firmách, to bylo fakt k zadušení. To ale už dneska není. Ani to vražedné životní prostředí v průmyslovém Porůří v NSR.

Jestli stoupne teplota na Zemi, bude to pouze a jenom věc samotné Země. My s tím neuděláme nic. Investovat do fotovoltaických panelů a do větrných parků se ukázalo jako neúčinné (o tom je dnešní energetická krize). Je třeba se vrátit k hnědouhelným elektrárnám, které jsou odsířené a nahrazovat je cestou jaderné energetiky. Nelze lidi mačkat do energetické chudoby.

Jediné pozitivum z Glasgow je snad dohoda na tom, že se nebudou likvidovat lesy. Ony jsou přirozeným regulátorem teploty na zemi. Takže zlikvidovat fotopanely na polích a vysázet tam les.  

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Vladimír Zeman | čtvrtek 4.11.2021 9:17 | karma článku: 32,28 | přečteno: 574x