Fenomén Putin.

Pan prezident Trump, ve své vizi o zajištění bezpečnosti USA, označil za největší nebezpečí Rusko a Čínu. Protože tyto dva státy jsou dalšími světovými velmocemi, což odporuje představě Trumpa o jediné světové supervelmoci.

A blížící se prezidentské volby v Rusku vyvolávají další obavy. Vypadá to tak, že Putin bez problémů obhájí svoji prezidentskou pozici. A přitom o regulérnosti ruských voleb se nedá pochybovat. Jak celkem jasně vysvětlil Miroslav Karas, redaktor ČT pro východní Evropu (Polsko, Rusko, Ukrajinu) při rozhovoru v ČT. K volbám v Rusku chodí asi 62% oprávněných voličů (zhruba stejně jako u nás např.), tedy žádné povinné nahnání lidí k volebním urnám. Z těch 62% voličů se očekává, že 60% bude volit Putina. Námitka těch všech možných prozápadních "demokratů", že Putina nebude volit 38% voličů, kteří k volbám vůbec nepřijdou a dalších 40% těch, kteří sice přijdou, ale Putina volit nebudou, je opravdu zápletkou pro žáka základní školy. I u nás se tato konstrukce vyskytla. Babiš získal 30%, ale 70% ho přece nevolilo a tak ho v podstatě nechceme. Zkuste si to v hlavách srovnat vážení sluníčkáři, případně se optat jak to je svých dětí, nebo spíš vnoučků.

Prezident Putin je pro Rusko zatím nepostradatelný. Vyvedl Rusko z chaosu po vzniklém po rozpadu Sovětského svazu. Srovnání např. s brexitem je úplně úsměvné. Jedna země z osmadvaceti ohlásí odchod a bruselská administrativa je z toho v kolapsu, z kterého se těžko vzpamatuje. Hrozící rozpad Španělska je další ranou, zde Brusel v klidu přihlíží střelbě do lidí - byť "jenom" gumovými projektily. Rozpad SSSR byl přímo ukázkově sametový, konflikt s Gruzií se týkal hrozících násilností v Dagestánu a Karabachu a v podstatě byl ojedinělý. V porovnání s rozpadem Jugoslávie nesrovnatelný.

Rusko ekonomicky roste, obchody jsou plné zboží (taky zpráva pana Miroslava Karase), vinou sankcí sice chybí nějaké potraviny ze zemí EU, ale ty jsou plně nahrazeny domácí produkcí, nebo dovozem z jiného světa. Zpráva těchto dnů - Německo sankcionuje Rusko za to, že odmítlo dovoz vepřového masa z EU. Jeden by řekl - No toto? Odstraňte sankce na všech stranách a začněte všichni racionálně myslet. A pak to snad konečně půjde.

Pánové kandidáti na post našeho prezidenta Horáček a Drahoš na přímou otázku redaktora jestli by zemi směřovali spíše k Rusku, nebo spíše k Americe, vcelku jednoznačně odpověděli, že k Americe. Dovětek pana Horáčka, přece proto, že nás Amerika osvobodila z německé okupace za II. světové války. Tak z dějepisu 4 minus pane Horáčku. Jenom západní část, ostatní území Rusko. Pánové, je přece nutné spolupracovat s celým světem.

O zásluhách Ruska na porážce Německa toho bylo popsáno mnoho. Málo se toho ale připomíná. Generál Douglas MacArthur v r. 1942 o Rudé armádě: "V žádné jiné válce jsem neviděl takovou odolnost proti nejtěžším úderům nepřítele, který dosud neutrpěl porážku, a hned na to drtivý protiútok, kterým je nepřítel zaháněn zpět. Jak světová situace ukazuje, naděje civilizace se upínají k praporům ruské armády". Na jiném místě Churchill 31.8.1943: "Žádná jiná země z těch, jež dosud existovaly, nebyla s to přežít tak těžké a kruté rány, jaké zasadil Hitler Rusku. A Rusko nejenže přežilo, ale učinilo to, co by nebyla schopna žádná jiná síla na světě, zasadit smrtelné rány německému válečnému stroji". A ještě jinde opět Churchill v poselství Rusku po válce: "Budoucí generace ocení, čím jsou zavázány Rudé armádě, stejně jako to bezvýhradně uznáváme my, kteří jsme byli svědky těchto hrdinných činů". Už je to jisté - budoucí generace neocenila.

A opět Churchill, tentokrát volal k americkému lidu dne 5. března 1946 ve Fultonu ve státě Missouri, že je nutno vytvořit spojenectví mezi Velkou Británií a Spojenými státy proti "vzrůstajícímu ohrožení a zkáze křesťanské civilizace" ruským komunismem. Tím prakticky odstartoval studenou válku. 

V Rusku už 26 let komunisté nevládnou. Jejich demokracie se lehce liší, řekl bych že v detailech. Aby někdo nahradil prezidentskou vlajku v Kremlu červenými trenýrkami, to by asi tak lehce jako u nás neprošlo. Trest smrti tam už taky není, v některých amerických státech ano, jejich armáda je obranná. Putin už také prohlásil, že už se nebudou zvyšovat na zbrojení. Nemá to totiž cenu, Rusko nehodlá vojensky zasahovat v jiných částech světa a dosavadní akceschopnost armády na obranu vlastního území stačí.

Je smutné, že se kroutí dějinami, historie je ovšem nezvratná. Putin nikdy nevyslovil žádnou výhružku ani zemím EU, ani Americe. Tu teď slyšel od Trumpa.

 

 

 

 

Autor: Vladimír Zeman | čtvrtek 21.12.2017 10:45 | karma článku: 37,86 | přečteno: 1409x