Evropský parlament - komu vlastně slouží?

Evropské unii. Zcela zvláštní patvar, který se zrodil v hlavách budovatelů velkostátu Evropa. Už samotný fakt, že tu ten parlament je, je potvrzením, že projekt Evropská unie spěje nevyhnutelně k uspořádání jednotného státu.

Kde jsou předvolební hesla stran, hnutí i jednotlivých kandidátů do Evropského parlamentu? Většinou hra na národní notu. Protože na to čeští voliči slyší. Budeme hájit zájmy České republiky, znělo unisono od všech kandidátů. Jenže teď? Bude se vyjednávat, kdo bude součástí které frakce. Nejsilnější zůstanou lidovci, pohoršili si socialisté, posílili zelení. Jsou tu ještě liberálové. Kam vlastně zapadnou eurokritické strany Marine le Pen, AfD, které výrazně posílili?

Čeští Piráti zřejmě půjdou k zeleným, jsou to v podstatě aktivisti. A budou výrazní ve svém volání antibabiš. Jejich předseda Bartoš si nemůže pomoci, v každém svém vystoupení v televizi omílá Babiš - střed zájmů, Babiš - trestně stíhaný, myslím, že už to málokoho zajímá. Ale hlavně čím je držená linie hájení zájmů Česka? Co takový lidovecký tandem Šojdrová - Zdechovský. Šojdrová se svým proimigračním postojem uspěla, Zdechovský taky, ale ten postavil svou volební kampaň na odmítání migrantů (viz jeho články na zdejším blogu). A taky uspěl. A je tu vítězné hnutí ANO. Posílilo o dva poslance, jak ti budou hájit české zájmy? Budou zřejmě ve frakci lidové, nebo liberální? Těžko říct, co je pro Česko lepší. Volby potvrdily vítěze v Česku, to jest ANO, ale taky opozici proti ANO opět v Česku, to jest strany, které nemají jiný program, než antibabiš.

Volby do Evropského parlamentu v Česku neměly jiný význam, jiný cíl než potvrdit Babiše jako vítěze dalších voleb. Důležité, protože se ukázalo, že Babiš vítězí i při malé účasti voličů. Ale ti zvolení poslanci? Zapadnou do frakce, kterou většinově nějaká Česká republika moc nezajímá. A tak je to vlastně se všemi frakcemi. Takže hájit zájmy České republiky? Ale ne, hájit zájmy Evropské unie, tam přišli noví čeští poslanci. A hájit zájmy své kapsy. Ono 5 let s tak královským platem rozhodně není k zahození. 

Tyhle primární zájmy už čeští voliči rozeznali, proto jich k volbám přišla pouze čtvrtina. A divím se, že vůbec někdo. Myslím, že kdyby nešlo primárně o souboj Babiš se stranami antibabiš, tak by těch voličů bylo žalostně málo. Takto šlo spíše o potvrzení dalšího vítězství Babiše, než o nějaké chimérní hájení českých zájmů v Evropské unii.

Evropskou unii by měla řídit Evropská rada, složená s premiérů a prezidentů členských zemí. Zpovídat se Evropskému parlamentu, nesourodé množině 751 poslanců, ve které to bublá a vře soubojem množství podmnožin, je úkol nadlidský a proto nemožný. Takže se můžeme těšit na další období nevídaného guláše, ve kterém bude doslova všechno.

Autor: Vladimír Zeman | čtvrtek 30.5.2019 7:32 | karma článku: 33,69 | přečteno: 1319x

Další články autora

Vladimír Zeman

Paní Ursula zastropuje cenu ruského plynu.

Jak to chce udělat? Zastropuje stejnou cenu pro celou EU? Tedy my budeme platit stejnou cenu jako Němci? Hráblo jí, nebo nedohlédne dál, než z okna své kanceláře na okap vedlejšího bruselského paláce?

3.9.2022 v 10:33 | Karma: 38,66 | Přečteno: 1179x | Diskuse | Politika

Vladimír Zeman

Návštěva Nancy přinesla tolik potřebný klid do regionu?

Zahraniční politika Spojených států nemá chybu. Rusko za agresi proti Ukrajině se snaží potrestat absolutní izolací Ruska. Takže výlet šéfky Kongresu USA do Tchaj-wanu přinesl opak.

9.8.2022 v 9:21 | Karma: 35,17 | Přečteno: 1006x | Diskuse | Politika

Vladimír Zeman

Partie na Prima News řešila požár a drahotu.

Obé si vyžaduje komentář. Normální, nezaujatý, logický pohled na věc. Pohled na naší přírodu, v druhém případě pak na absurdity, které mají za následek tak vysoké ceny všeho.

1.8.2022 v 11:43 | Karma: 35,44 | Přečteno: 1134x | Diskuse | Společnost

Vladimír Zeman

Hoří a u nás? - a tak hodně?

Tragédie, která postihla oblast Českosaského Švýcarska je zřejmě dosud největší. Strmé srázy, rokle, hala bala přes sebe poházené suché, kůrovcem zničené stromy. A všude spoustu suchých větví, vysoká podestýlka suchého jehličí.

27.7.2022 v 11:37 | Karma: 31,13 | Přečteno: 768x | Diskuse | Politika

Vladimír Zeman

Takže snížit spotřebu plynu o 15%.

Vymyslela Evropská komise. A hned, samozřejmě, kdo by snad nesouhlasil, tak sankce. Protože musíme být odhodlaní, semknutí. Protože Rusko a jejich zemní plyn je přece špatně. Řekla Amerika.

22.7.2022 v 10:05 | Karma: 36,88 | Přečteno: 1230x | Diskuse | Politika

Nejčtenější

Galerie: Tramvaje ze Škody míří do Itálie i Německa. Takhle vypadají české vozy pro Evropu

Tramvaje ForCity Smart Bonn pro SWB jsou moderní obousměrné tříčlánkové a 100%...
4. března 2026  6:47

Většina Čechů zná tramvaje Škoda především z pražských ulic nebo z dalších krajských měst. Jen...

O solitérech v Praze. Některé stavby jsou jako pěst na oko. Třeba panelák v Braníku

Solitér v Branické ulici
1. března 2026

Kdo viděl film Tam na konečné z roku 1957, pravděpodobně ho zaujalo nejen zpracování v duchu...

Záhadné schody v Kunratickém lese mají vysvětlení. Sloužily při šlechtických honech

Zaniklé schody v Krčáku
3. března 2026

V srdci Kunratického lesa chátrají podivuhodné schody, které vedou „odnikud nikam“. Před bezmála...

Provoz metra na části linky C přerušen. Na Hlavním nádraží zemřel člověk pod soupravou

Stanice metra Pražského povstání
2. března 2026  11:02

Provoz metra na lince C je v pondělí dopoledne přerušen mezi stanicemi Florenc a Pražského...

Kam v březnu v Praze zdarma? 7 tipů od poslechovky po pochod ve Stromovce

Okolí holešovického Výstaviště a Stromovky změní podobu. (23. listopadu 2024)
28. února 2026  18:35

Vybrali jsme sedm pražských akcí zdarma – koncerty, festival, výstavy i přednášky, které můžete...

Nevýhodné. Omezování. I pražské střední školy odmítají zavedení spádovosti

Před základní školou a gymnáziem v Radotíně v době, kdy do nich přicházejí...
7. března 2026  12:02,  aktualizováno  12:02

Šestnáctiletá Sofie M. z Nehvizd, která letos ukončí základní školu v sousedních Čelákovicích, si v...

Film a beseda o systému Poseidon

ilustrační snímek
7. března 2026  11:36

Vzdělávací centrum Planeta v Hlinsku zve v pondělí 9. března od 17:00 na fascinující vhled do míst,...

Město Zlín připravilo dotazník o podobě sportu v krajském městě

ilustrační snímek
7. března 2026  9:27,  aktualizováno  9:27

Město Zlín připravilo dotazník o podobě sportu v krajském městě. Obyvatel se zeptá, jaká...

Rarita v Hulíně. Všechny loňské děti mají jedinečné jméno, žádné se neopakuje

Ilustrační snímek
7. března 2026  10:32,  aktualizováno  10:32

V roce 2025 se ani jedno jméno dané nově narozeným dětem ve městě Hulín neopakovalo. Každé z 35...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 757
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1346x
Snílek, který si myslí, že by všechno mělo mít hlavu a patu.

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.