Dostavba Dukovan bude.

Vláda rozhodla o dostavbě jaderné elektrárny Dukovany. Půjde vlastně o výstavbu dalšího bloku, který má výkonnostně nahradit plánované rušení uhelných elektráren v ústeckém kraji. Rozvinula se debata, ve které se odkopali mnozí  

politici. Půjde hlavně o to, koho vpustit do výběrového řízení na dostavbu. Ve hře je několik významných stavitelů jaderných elektráren. Americká Westinghouse, francouzská EDF, jihokorejská KHNP, čínská China General Nuclear Power, ruská společnost Rosatom a společný projekt Areva a Mitsubishi Atmea. Proti účasti Číny a hlavně proti účasti ruské státní společnosti Rosatom se velmi nekompromisně vyjádřila předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. A to tak nekompromisně, že jsem si na chvilku myslel, že jsme se vrátili do let před rokem 1990. Stalo se v pořadu OVM minulou neděli. Takový výlev vášní jsem znal z těch, zaplaťbůh, minulých let. V obráceném gardu, tehdy se vášnivě odsuzovalo všechno na západ od našich hranic. Tak teď, v podání té mladé paní, se odsuzuje všechno na východ? A tak jako tehdy, tak i teď to není nic jiného než výlev hlouposti.

Naštěstí pan ministr Karel Havlíček je jiný kalibr. Vláda nikoho ze soutěže vylučovat nebude. Při diskusi o nutnosti dostavby Dukovan pan ministr zmínil, že jde hlavně o nahrazení výkonů dožívajících hnědouhelných elektráren, hlavně zastaralé Počerady, které už nestojí za to modernizovat. Nahradit výkony uhelných elektráren jinak, než výstavbou nových jaderných bloků u nás nelze. I to zmínil pan ministr, když promluvil o nutnosti stabilizovat přenosovou soustavu, což výstavbou nových, obnovitelných zdrojů nelze. Velmi si vážím toho, že pan ministr Havlíček nastínil smysl výstavby OZE. To jsou zdroje pouze doplňkové, které nemohou uspokojit nárok společnosti na zásobování elektřinou. Jinak řečeno, každý megawatt vyrobený v OZE, musí mít záložní megawatt vyrobený ve stabilním zdroji. Názorným příkladem je energetický mix, kde se na OZE počítá 10% - do těchto 10% je ovšem započítaná výroba v akumulačních vodních elektrárnách, což je ovšem záměrná chyba. Akumulační vodní elektrárny jsou stabilní zdroje. Skutečný podíl OZE na energetickém mixu je cca 3-4% a to při instalovaném výkonu fotovoltaiky u nás - cca 2000 MW (stejně jako Temelín) - je žalostně málo. Důvod je v nemožnosti stabilizovat přenosové sítě.

Paní Pekarové  Adamové možná unikla zpráva že v těchto dnech začíná montáž technologie pokusného fúzního termojaderného reaktoru ITER na jihu Francie, nedaleko Marseille. Na projektu, který začal v r. 2006 se kromě států EU, podílí také Švýcarsko ,Británie, Rusko, Čína, Indie, Japonsko, Jižní Korea a Spojené státy. Tokamak, reaktor ve kterém dochází k termojaderné fůzi navrhli už v 50-tých letech ruští vědci Jevgeněvič Tamm a Andrej Sacharov. Název Tokamak pochází z ruštiny, jedná se o zkratku několika slov - viz Wikipedie.

Tento projekt, který má být zajištěním levné, bezpečné elektrické energie je světovým projektem. Má napodobit děje odehrávající se ve Slunci. Do konce tohoto století vyřeší světovou potřebu elektřiny. Svět se dokáže spojit, kdyby tak i v jiných věcech. "Kdyby všichni chlapi světa" - krásný film, který na mě v 60-tých letech udělal velký dojem. Chlapi se spojili, aby zachránili posádku lodi na širém oceánu. Teď se spojili aby dokončili projekt století. Chlapi z celého světa - i  Číny a z Ruska paní Pekarová Adamová.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Vladimír Zeman | sobota 1.8.2020 11:14 | karma článku: 25,96 | přečteno: 500x