Děje se něco v běžkařském sportu?

Nedávno oznámené ukončení činnosti Martina Jakše, teď Dušana Kožíšek. Ve věku 34 let se v tomto sportu většinou nekončí. Když už chybí výbušnost pro sprint, přechází se na vytrvalostní závody. Viz Lukáš Bauer např.

Duben - měsíc knihy, mě neomylně přivedl do Luxoru, paláce knih, prohlédnout si knižní novinky. Úhledná pyramida výtisku knihy Jiná, hned vedle Jsem Koukal. Nebude to o těchto knihách, snad jenom ke knize Jsem Koukal bych přidal podtitul ".... koho jsem si to vzal". Ale dost, zaujala mě ještě jiná kniha. O Martinu Foucardovi. A tu jsem si trochu prostudoval.

Hledal jsem co mu vlastně tak vadí na biatlonistech Ruska, co je to za doping, který mají užívat, aby nečestně závodili a vítězili. A našel jsem to. EPO doping, který zlikvidoval pověst Lance Armstronga.

Co to je EPO názorně vysvětlil v pořadu Hyde Park Civilizace pan Emil Bolek  - biochemik Vědecké a servisní pracoviště Tělesné výchovy a sportu. Dokáže z pár kapek krve vyčíst aktuální zdravotní stav sportovců. A vyprávěl o tom, že biatlon se se svým zázemím přestěhoval do Jablonce nad Nisou, kde bylo dáno do provozu zařízení, kde ve druhém patře budovy je možno simulovat v domácích podmínkách nadmořskou výšku. Po cca 14-ti dnech intenzivního tréningu se dostaví skvělá odezva. Ledviny začnou produkovat ve zvýšené míře hormon Erytropoetin, který je přímo odpovědný za krvetvorbu. Tělo prostě začne produkovat ve zvýšené míře červené krvinky, aby organismus nestrádal kvůli uměle nasimulovanému nedostatku kyslíku ve vzduchu (to je smysl toho zařízení, kde je simulován nízký tlak vzduchu). Odezva v závodě v běžné nadmořské výšce je pak přímo fenomenální.

I o tom píše Lance Armstrong ve své knize Tajemství Lance Armstronga: "I když jsem si byl po trénincích jist svým zlepšením, stejně jsem nedokázal udržet krok. Už se nepoužívali stejné převody, už se nejezdil malý převodník. To všechno během pěti let zmizelo. Záhy jsem pochopil, čemu budu muset čelit. Slyšel jsem o EPO, tahle novinka už pronikla i do USA. Věděli jsme, že to zvyšuje schopnost okysličování krve, ale nemyslel jsem si, že až tak moc. Týmy jezdící na EPO byly mnohem silnější, úroveň vyletěla ke stropu".

Poslední profesionální vítěz GIRA před EPO s přirozeně nízkým procentem hematokritu 34 % byl Andy Hampsten v r. 1988. Za Armstrongovy éry dosahoval hematokrit v týmech až 60% (tým Gewiss). 

A teď to hlavní. EPO je uměle vyráběný hormon Erytropoetin. Je to hormon bílkovinné povahy, zhušťuje krev a může být nebezpečný možnou alergickou reakcí. Rozdíl je pouze v pohodlnosti. Užíváním EPO se dosáhne požadované hodnoty hematokritu stejně jako tréningem ve vysokohorském (nebo nasimulovaném) prostředí.

Jak ve zmíněném pořadu řekl biochemik Emil Bolek - rád bych si vyšetřil vzorek krve Martina Foucarda ke zjištění procenta hematokritu. K čemu vlastně slouží to zařízení v Jablonci. Ke zvyšování procenta hematokritu? Není pak ale jednodušší užívat EPO? Jde přece o jedno, jak přinutit tělo aby produkovalo více červených krvinek, za účelem vstřebání většího množství kyslíku pro uspokojení potřeby svalstva při sportovním výkonu. Tedy jasný krevní doping. Ať tak, nebo tak. Kdo z našich sportovců to zařízení v Jablonci využívá?

A jestli Jablonec není krevní doping, pak jím není ani užívání EPO, pak je ovšem potřeba plně rehabilitovat Armstronga i další sportovce přistižených s EPO.

Právě proběhla zpráva, že Armstrong musí zaplatit pokutu 5 mil. dolarů. Nejspíš za zmařené investice zadavatelů reklam na jeho profidresu. Vivat čistoto sportu.

Možná, že ti v titulu zmínění sportovci končí právě kvůli tomu rozdílu mezi dávkováním EPO. Nevím.

Autor: Vladimír Zeman | čtvrtek 26.4.2018 8:04 | karma článku: 19,01 | přečteno: 534x