Další a další sankční summity.

Tentokrát i s prezidentem Bidenem. Takže na další, vyšší úrovni. Odchod McDonalda z Ruska, to není až tak úplně ono, opéct kousek mletého hovězího masa není až takové umění a těch 60000 zaměstnanců se může rychle vrátit do práce.

Pod jinou značkou samozřejmě. Zabavuje-li Západ jachty ruských oligarchů, zabaví zřejmě Rus všechny ty provozovny McDonalda po celém Rusku. Horší je to z energetikou. Tady se Západ na sankcích moc neshodne. A Putin do toho ještě hodí vidle s tím, že se bude za plyn a ropu platit v rublech. Co teď? Kde vzít ruble? A vůbec, co to je? Ruble? Ať je rád, že mu zaplatíme v dolarech. Jenže to on překvapivě nechce.

Naše závislost na ruském plynu je až 90%, na ropě 50% - řekl náš pan premiér Fiala. Celá EU v tom lítá za více než 50%. A řešení žádné. Tedy pan prezident Biden by řešení měl, břidlicový plyn z Ameriky. Jenže to je takový problém z dopravou, úpravou na zkapalnění a zpět na plynování, že je to otázka dalších pár, spíše více let. Ropa by až takový problém být nemusel, tankery ze Saudské Arábie, Iránu, Iráku, Libye. Ale to by se snad slušelo, kdyby se těmto státům někdo omluvil, tedy přinejmenším, za uplynulá desetiletí válek a sankcí.

Takže dohodu, ta by téhle době snad slušela nejvíc. Vyposlechnout si Putina, co ho vlastně přimělo k vojenskému vpádu na Ukrajinu a jaké jsou jeho představy k ukončení války. A zamyslet se konečně nad tím, jaký že to vlastně je rozdíl mezi separatistickými republikami Doněck a Luhansk a republikami Tchaj-wan a Kosovo. Doněckou lidovou republiku a Luhanskou lidovou republiku nikdy neuznáme, za to samostatný Tchaj-wan a republiku Kosovo budeme bránit do roztrhání těla. A kvůli Kosovu taky padaly bomby. Na Bělehrad, ale ty byly humanistické.

Čína bráni svou územní celistvost, do které řadí i Tchaj-wan. Srbsko bránilo svou územní celistvost a nikdy samostatné Kosovo neuzná. Rusko se vydalo na vojenskou misi, údajně kvůli skupině ruských, rusky mluvících a rusky uvažujících obyvatel, žijících na Ukrajině. Jak se tam dostali? Jednoduše, bývala to Kyjevská Rus, za SSSR se tam mnoho obyvatel z Ruska přesídlilo. Kdyby nebylo tlaku paktu NATO na rozšiřování na východ, tak to tak mohlo zůstat a i ten Krym mohl zůstat ukrajinský. V globálním světě je to asi opravdu jedno.

A že i Rusko bylo zatažené do globalizace je důkazem i nynější energetická krize v Evropské Unii. Prostě si sami neporadíme. Tak už se konečně dohodněte, ať ty války už navěky přestanou. Všechny tedy Pouštní bouře, válka proti Libyi, Sýrii, Afghánistánu a i ta teď na Ukrajině.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Vladimír Zeman | pátek 25.3.2022 10:07 | karma článku: 30,43 | přečteno: 578x