Brexit - test demokracie.

Už se to nedá poslouchat. Brexit může dopadnout jakkoliv. S dohodou, bez dohody, nebo taky nemusí být vůbec. A mají o tom rozhodnout předčasné volby v Británii. To stále slýcháme z veřejnoprávní ČT 24.

Tak tedy brexit musí být naplněn. Že by vůbec nebyl, a že o tom by mohly rozhodnout předčasné volby, to je absolutní nesmysl. Ať vyhraje volby kdokoliv, byť je to třeba strana proti brexitu, tak i tak musí být brexit naplněn. Jednou se o tom rozhodlo v referendu a tak to musí být. Slyšíme od různých "odborníků", že od referenda uplynulo už 3,5 roku, že se skladba voličů změnila, starších probrexitových voličů ubylo (přirozeně), dorostli mladí voliči (taky přirozeně), a tak by bylo asi žádoucí referendum zopakovat. Ti mladí že jsou většinově pro setrvání Velké Británie v unii.

Referendum je legitimní nástroj pro vyjádření vůle voličů. Ale nelze jedno referendum přebíjet druhým. Už to tady bylo, když se irské referendum o Lisabonské smlouvě opakovalo, dokud nebylo dosaženo kýženého výsledku. Další referenda o Lisabonské smlouvě se už zakázala. Takže další referendum v Británii o brexitu se samozřejmě může vyhlásit, ale až bude naplněno to, které proběhlo před těmi 3,5 lety s výsledkem odchod z Evropské unie. Kdyby to nakonec dopadlo jinak a brexit se po předčasných volbách neuskutečnil, tak je to taková rána pro demokracii, že asi nemá obdoby. A pro takovou starou demokracii, jako je ta britská, by to znamenalo takové fiasko, že nevím kdo by s nimi ještě chtěl mluvit. Významné státy mimo Evropu, včetně USA, asi ne.

Už samé uspořádání Evropské unie je nedemokratické. Evropský parlament (750 poslanců) se chová jako parlament jednoho státního útvaru. Dohadují se frakce, které jsou složené s poslanců různých stran. Ve výsledku se stane, že český poslanec hlasuje proti zájmům ČR, protože je ve frakci, která je pro nějakou sankci na ČR. Protože on tam není za Česko, ale za EU. To je tak absurdní, že se nedivím, že je tak malý zájem voličů o volby do Evropského parlamentu. Evropskou unii má řídit Evropská rada, složená z volených zástupců jednotlivých států EU, tj prezidentů, šéfů vlád a ministrů zahraničí. Veškeré jiné rozhodování o státech v Evropské unii je nedemokratické. Myslím, že to byl hlavní důvodu odchodu Velké Británie.

U nás obdobně nedemokratické je postavení Senátu. Senát se chová stejně jako Sněmovna. Vytváří politické kluby. To ale není jeho účel. Senát má být rada starších (proto je tam klauzule o věku nad 40 let), vytvářet má pouze odborné kluby, aby mohl čistě z odborného hlediska posuzovat zákony, které přijdou z poslanecké Sněmovny. Jestliže se chová politicky (a on se tak chová), pak jeho existence nemá vůbec žádný smysl. Mohli jsme mít jednokomorový Parlament 281 poslanců a ti ať si to tam rozdávají. Takto jsou zákony jenom zdržované vracením zákonů Senátem, Sněmovna je silnější a zákon je schopná stejně prosadit. Jenom to všechno stojí dvakrát tolik a smysl to nemá. Tedy pro ty poslance ano, protože takový život.....(u poslanců europarlamentu tím spíš).

Pro mě to znamená jedno. Do europarlamentu nevolím, do Senátu taky ne. Jinak jsem volič přímo vzorový, do Sněmovny, do krajských i obecních Zastupitelstev, do případných referend v obci.

Autor: Vladimír Zeman | pátek 8.11.2019 9:42 | karma článku: 31,33 | přečteno: 650x