Bezpečnost především.

Kauza Huawei burácí českou politickou scénou už pár dnů. Oni nás skenují, oni nás budou sledovat na každém kroku, oni nás ohrožují v každém okamžiku našeho života. Tedy Číňani. Prostřednictvím technologie IT, kterou mají nejlepší

na světě. Taky světu konkurují cenou, to bude asi ten největší problém. Tedy další kapitola obchodní války Spojených států s Čínou. Amerika se cítí ohrožena ve svém úsilí stát se, nebo potvrdit, roli první světové mocnosti. Ale jak řekl bývalý ministr zahraničí Zaorálek, je to marná snaha. Už letos se očekává, že Čína předstihne Ameriku ve všech oblastech. Nedávné přistání čínské sondy na odvrácené straně měsíce není u nás patřičně oceněno, ale je to výrazný úspěch, na který si dosud Amerika netroufla. Pokrok nezastavíš, jak bude Amerika tento boj na dálku s Čínou o světové prvenství provádět? Vyhrožování, sankce, obchodní embargo, nic nepomáhá. Vyjede flotila deseti letadlových lodí k čínským břehům? To je úctyhodná bojová síla, ale myslím, že se propadne do zapomnění. Dnes se bojuje v kybernetickém prostoru.

Ať se každý podívá, kde to vlastně byl vyroben jeho počítač, fotoaparát, mobilní telefon. Výroba amerických fotoaparátů Olympus byla předána do Číny, proč? Kdo by platil drahého amerického dělníka, když to může vyrobit řádově lacinější čínský dělník. A tak se Amerika porazila vlastními zbraněmi. Pro velkokapitál západoevropských zemí platí totéž. Čína se dostala k nejlepším technologiím částečně i proto, že jim byly ty technologie bezelstně předány. Bezelstně ne, bylo to účelné, pro hromadění vysokého zisku. Výsledek? Čína se dravě probila do čela světové ekonomiky. Amerických letadlových lodí se nemusí bát. Má skvěle vyzbrojenou armádu na kterou si nikdo netroufne. Stejně jako Rusko, to světu oznámilo úspěšnou zkoušku supersonické rakety. A teď se bude jenom čekat až Amerika vybublá, zchladne, přijde konečně s něčím pozitivním. S dohodami, s mírovými návrhy, s tím, že se Amerika vzdá role světového četníka a bude usilovat o to aby se tím světovým četníkem stal celý vyspělý svět. Sankcemi se tento svět porazit nedá.

Je to naivní vize, místo toho jsou Rusko a Čína osočovány ze špionáže. Stále nekončící americká ostuda z obvinění Ruska z ovlivnění amerických prezidentských voleb. To už hraničí se zdravým rozumem. Opravdu si ještě může někdo myslet, že Putinovo prohlášení, že by viděl v Bílém domě raději Trumpa než Clintonovou, mohlo rozhodnout prezidentské volby? To tam ti voliči mají v hlavách prázdno, že se neumí rozhodnout sami?

Kauza Huawei je to samé. Jenom vykonstruovaný problém, který má udržet svět v napětí. 

Autor: Vladimír Zeman | sobota 12.1.2019 11:02 | karma článku: 30,80 | přečteno: 568x