50 let poté.....

K 50-tému výročí okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy se toho napsalo a hlavně prohlásilo víc než dost. Zaujalo mě prohlášení paní bývalé ministryně obrany Šlechtové o tom, jak je špatné ohýbat historii.

Tak ohýbat historii je špatné v každém případě. Bylo to špatné za totalitního režimu u nás, je to špatné i za této tak očekávané a vytoužené demokracie. Pořady České televize i většina českých deníků připomíná události z 21. srpna 1968 spíše ve vzpomínkách aktérů, připomenutí obětí a dobu následné normalizace. Události se ale musí připomínat v souvislostech. Hledat příčiny vpádu vojsk na naše území. Pan Milan Uhde někdejší poslanec a předseda poslanecké sněmovny mě dobu Pražského jara 1968 připomněl. Neměl z toho dobrý pocit. Jak připomněl i Václav Klaus tehdejší hospodářství Československa se dostalo do krize. Jako proklamované východisko z krize se nabízela Šikova hospodářská reforma. Vzhledem k úplnému zrušení cenzury se situace vehementně chopila média, která vyvolala doslova běsnění. A záminka, kterou tak sovětské vojenské velení potřebovalo, byla na světě.

Ale cíl té invaze byl jiný, než tady potlačit náznaky svobody a demokracie. České země posloužily jako klín pro vytvoření vojenské raketové základny Varšavské smlouvy. Vojenské základny Varšavské smlouvy byly v té době na území NDR (okupační zóna SSSR), Polska, Maďarska. Československo dle poválečných dohod, nemělo být obsazeno vojenskou základnou. Na druhé straně naší hranice v NSR (okupační zóna USA, Velké Británie a Francie), byly v té době instalovány rakety středního doletu. Že tento akt byl mimo jakoukoliv dohodu, svědčí i fakt, že invaze vojsk do Československa se, přes veškerou snahu našeho ministra zahraničí Hájka, vůbec nedostala jako bod na jednání Rady bezpečnosti OSN. Prostě Západ nás hodil přes palubu stejně jako 30 let předtím v Mnichově.

Prohlášení předsedy KSČM Filipa, že Břežněv byl Ukrajinec, že Rusů bylo v tehdejším politbyru málo a většinou hlasovali proti invazi zní opravdu jako vtip, jak to okomentoval pan Uhde. Bylo to rozhodnutí politbyra a o tom se nedá diskutovat. Pan Uhde zná předsedu Filipa natolik dobře, že o tom, že to myslel jako nadsázku, v nejmenším nepochybuje. A nadávky a plivání na premiéra Babiše, při slavnostním proslovu před rozhlasem? Že je každé srocení lidí na jakékoliv demonstraci zneužitelné, to už je snad i tady u nás každému jasné. Nemělo by to být, ale děje se to. Svědčí to spíš o inteligenci těch, kdo to dělá, ale ti zůstávají anonymní, protože, jak pan premiér prohlásil, svobodu projevu, shromažďování a demonstrování, tady přece máme.

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Vladimír Zeman | čtvrtek 23.8.2018 10:24 | karma článku: 21,07 | přečteno: 527x